مردم رعایت نکنند، موج چهارم کرونا اواسط بهمن ماه ایجاد خواهد شد

کرمان - ایرنا- سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان از احتمال شروع چهارمین موج اپیدمی بیماری کووید ۱۹ در اواسط بهمن ماه خبر داد و گفت: باید بر اساس رفتارهای پیشگیرانه مداخله کنیم که این موج ایجاد نشود.

به گزارش ایرنا، دکتر مهدی شفیعی  روز سه شنبه در نشست مشترک شورای اطلاع رسانی و کمیته اطلاع رسانی ستاد کرونا استان کرمان افزود: عمده گردش ویروس کرونا در رفتار مردم است و باید از ظرفیت های اطلاع رسانی استان استفاده کنیم که مردم رفتارهای مناسب از جمله زدن ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، پرهیز از سفرها و مراسمات غیر ضرور را تداوم بخشند تا از آغاز موج چهارم این بیماری جلوگیری شود.
وی خاطرنشان کرد: از اوایل اسفندماه سال گذشته تا ۲۲ دیماه سال جاری بالغ بر ۳۶ هزارنفر در بیمارستان های استان کرمان با تشخیص اولیه به بیماری کووید ۱۹ بستری شده اند که از این تعداد تست بالغ بر ۱۶ هزار و ۵۰۰ نفر مثبت شده است که این تعداد موارد قطعی ابتلا به بیماری کووید ۱۹ به شمار می روند که با تلاش کادر درمانی، پرستاری و پزشکی بیش از ۱۴ هزار نفر از آنها با حال عمومی خوب از بیمارستان مرخص شده اند.
شفیعی اظهارداشت: در مجموع تاکنون در استان کرمان ۲ هزار و ۳۸۰ نفر به دلیل وخامت حال و کهولت سن و بیماری های زمینه ای اقدامات پزشکی درباره انها موثر واقع نشده و فوت کرده اند.
وی اظهارداشت: در مجموع در استان کرمان بالغ بر ۱۲۵ هزار تست مولکولی ( PCR) کووید ۱۹ در بیماران بستری و سرپایی در بیمارستان ها و مراکز منتخب درمانی کووید ۱۹ انجام شده است که از این تعداد ۵۴ هزار ۸۰۰ تست تاکنون مثبت شده است و در مجموع ۴۰ تا ۵۰ درصد آنها مثبت شده است.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان خاطرنشان کرد: گردش ویروس در برخی بازه های زمانی در استان شدت زیادی می گرفت و در برخی از بازه های زمانی که نسبتا کوتاه بود این اپیدمی فروکش می کرد.
وی با اشاره به اینکه استان کرمان تا کنون سه موج اپیدمی بیماری کرونا را تجربه کرده است، گفت: موج اول در اسفندماه و اوایل فروردین ماه بوده و موج دوم نیز بعد از اتمام ماه مبارک رمضان و عید فطر و به دلیل افزایش سفرها و آغاز عروسی ها با جمعیت های زیاد به ویژه در جنوب استان کرمان از اواخر خردادماه آغاز شد و تا اوایل شهریورماه ادامه داشت.
شفیعی اظهارداشت: اپیدمی سوم از اول مهرماه آغاز شد و زمان آن بسیار طولانی بوده است.
وی ادامه داد: در استان کرمان بیماران بستری به خوبی  مدیریت شدند و به نسبت بستری ، آمار فوت پایین است اما در  دو هفتته منتهی به آبان ماه و در برخی موارد تا ۴۰ مورد فوت در روز را تجربه کردیم که تلخ و دردناک است.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه نخستین آزمایش مثبت کرونا چهارم اسفندماه بوده و از ۲۰ اسفندماه آزمایش ها در استان کرمان انجام شده است، گفت: موج دوم  پنج برابر موج اول و موج سوم ۱۰ برابر موج دوم بوده است و از نظر طول زمان اپیدمی نیز هر موج نسبت به موج قبل از خود دو تا سه هفته طولانی تر بوده است و انتظار ما به لحاظ اپیدمیولوژی این است که اگر موج چهارم بیماری در استان کرمان آغاز شود، این موج قله آمار که هزار نفر بستری در هفته بوده ممکن است به هزار و ۵۰۰ تا دو هزار بستری در هفته برسد و روزی بالای ۱۴۰ تا ۱۵۰ بیمار جدید شناسایی شود و در این صورت، ظرفیت های درمانی پاسخگو نخواهد بود.
وی گفت: امارها ی موجود نشان می دهد زنجیره های انتقال بیماری که در حال قطع شدن بوده اند، ثابت شده اند و اگر یک ذره بدون هوشمندی و پیش بینی درست تصمیم هایی نظیر بازگشایی تالارها،  بازگشایی زودهنگام مدارس و مراسم های شلوغ عروسی را داشته باشیم ممکن است امار ابتلا به بیماری افزایش یابد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =

سرخط اخبار استان‌ها