کرونا و بیم بازگشت به روزهای قرمز

شیراز-ایرنا- کارشناسان و مسوولان بهداشت و درمان استان فارس، خطر بازگشت این استان به روزهای قرمز همه گیری کرونا را گوشزد می‌کنند و بهبودی نسبی کنونی را تنها در سایه تداوم رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و پرهیز از عادی انگاری شرایط با ثبات می‌دانند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، سه‌شنبه در نشست روزانه ستاد مدیریت کرونا با اشاره به موفقیت در بیماریابی فعال به سبب اجرای طرح محله و خانواده محور مدیریت و کنترل کووید۱۹ که با عنوان طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» در فارس و سراسر کشور در حال اجراست، گفت: هدف از اجرای برنامه‌های حوزه سلامت و طرح‌هایی مانند طرح شهید سلیمانی، ارتقای خدمات سلامت و شناسایی سریع‌تر بیماران مبتلا به کووید۱۹ برای قطع زنجیره انتقال این بیماری است.

مهرزاد لطفی، با تقدیر از عوامل و تیم‌های اجرایی طرح شهید سلیمانی، ورود کیت‌های سریع و بهبود فرآیند غربالگری موارد علامت دار و مشکوک ابتلا به کرونا را گامی موثر برای پیشبرد بهتر اهداف نظام سلامت در مقابله با کروناویروس برشمرد.

وی، همچنین با بررسی روند بازگشایی تعدادی از مشاغل مانند رستوران‌ها، نمایشگاه‌ها و بازارها، بر اهمیت اجرای دستورالعمل‌های سختگیرانه و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی با توجه به شیوع ویروس کرونا و لزوم حفظ و ارتقای سلامت جامعه تاکید و بیان کرد: حفظ سلامت جامعه اولویت و هدف اصلی مجموعه سلامت کشور و دانشگاه علوم پزشکی است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به تلاش‌های مدافعان سلامت استان فارس برای مقابله با کرونا، مدیریت مطلوب بحران کرونا در این استان را نتیجه تداوم همکاری مردم و مسوولان با حوزه سلامت در کنترل و مهار موفق بیماری کووید۱۹ دانست و اظهار داشت: این امر موجب کاهش موارد فوتی روزانه در استان شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این نشست، گزارشی با عنوان خوشه همه‌گیری کووید۱۹ با استناد به آمارها و اطلاعات ثبت شده در سامانه‌های مربوطه و ارائه نمودار دلایل ابتلای یکی از بیماران کووید۱۹ و اطرافیان او را به عنوان نمونه بررسی کرد و به رییس و اعضای ستاد مدیریت کرونا این دانشگاه ارائه داد.

عبدالرسول همتی، با اشاره به اجرای طرح محله و خانواده محور مدیریت و کنترل همه‌گیری (اپیدمی) کووید۱۹ در فارس همزمان با سراسر کشور، یکی از مهمترین اهداف این طرح را شناسایی سریع و زودهنگام افراد کرونا مثبت و ارائه خدمات لازم به این افراد عنوان کرد.

سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز هم در این جلسه، بیان داشت: از ابتدای شیوع بیماری کووید ۱۹ تا کنون در فارس، بیش از ۵۷۵ هزار آزمایش در آزمایشگاه‌های تشخیصی این استان انجام شده و تا به حال، ابتلای قطعی ۱۶۴ هزار و ۱۷۹ بیمار به کروناویروس در فارس به اثبات رسیده است. 

اورنگ ایلامی افزود: متاسفانه با جان باختن یک هم استانی در ۲۴ ساعت گذشته، شمار قربانیان بیماری کووید۱۹ در فارس از ابتدای شیوع تا امروز (بیست و سوم دی ماه ۹۹) به سه هزار و ۷۲ نفر رسیده است.

سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز اضافه کرد: همچنین تا کنون، ۱۵۹ هزار ۶۱۵ بیمار کووید۱۹ که معادل ۹۷ حدود درصد مبتلایان به این بیماری را شامل می‌شود، با بهبودی کامل از بیمارستان‌ها مرخص و یا از ایزوله خانگی خارج شده‌اند.

ایلامی ادامه داد:بر اساس آخرین آمارها در حال حاضر، ۴۷۵ بیمار مثبت و دارای علامت در بیمارستان‌های این استان بستری هستند که از این تعداد ۹۶ بیمار به دلیل وخامت شرایط در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) بیمارستان‌ها تحت درمان قرار دارند. 

وی تاکید کرد: با وجود اینکه در نقاط مختلف کشور روند کاهشی بیماری کووید۱۹ و کاهش بیش از ۸۰ درصدی موارد ورودی و بستری در بیمارستان‌ها را شاهد هستیم، اما رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی ضروری است و تمام مردم باید همچنان با هوشیاری، دقت و حساسیت ویژه، به رعایت اصول بهداشتی توجه داشته باشند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها