باشگاه نوآوری و فناوری ایران راه‌اندازی شد

تهران- ایرنا- «باشگاه نوآوری و فناوری» در کمیسیون ملی یونسکو در ایران راه اندازی شد.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو-ایران، رییس باشگاه نوآوری و فناوری در مراسم راه اندازی باشگاه گفت: در ۱۵ سال اخیر در جریان فعالیت در حوزه فناوری‌های نوین در کشور متوجه شدیم خلأهایی در حوزه زیرساخت‌ها وجود دارد. عمده این خلاءها در حوزه ارتباطات بین الملل و همکاری با سازمان های علمی بین المللی و همچنین ایجاد بسترهای بین المللی برای تجاری سازی است.

پیمان سرحدی افزود: با توجه به ظرفیت های عظیم متخصصان و نخبگان ایرانی باید سازوکاری فراهم شود که این دستاوردها تجاری سازی و بین المللی شود. از جمله این اقدامات قرار گرفتن متخصصان و استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان در شبکه های بین المللی یونسکو برای انتقال تجربیات موفق و همچنین صادرات خدمات فنی و مهندسی است.

وی بیان کرد: متاسفانه استفاده کافی از ظرفیت های نوآوری کشور نشده است. با کمک یونسکو باشگاه نوآوری و فناوری ایجاد شد.  این باشگاه با همفکری نخبگان بدنبال استفاده از ظرفیت نخبگان داخل و خارج از ایران و پیاده سازی تجربیات و ایجاد شبکه بین نخبگان ایرانی و خارجی است. 

سرحدی با اشاره به اهمیت شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ ها درباره مشکلات پیش روی پژوهشگران گفت: هنوز وقتی یک نفر می‌خواهد دانش فنی خود را ارزش گذاری کند موفق نمی‌شود. این موضوع یکی از پروژه‌های اصلی است که در این باشگاه پیگیری می شود. 

وی در ادامه تاکید کرد: این باشگاه با هدف تمرکز بر استفاده از فن آوری نوآورانه برای حل برخی از مبرم ترین نیازهای کشور، برای پیشرفت سریع تر با تکیه بر دانش متخصصان و نخبگان ایرانی در سراسر جهان، طراحی شده است. یکی از برنامه های اصلی باشگاه نوآوری و فناوری یونسکو استفاده از فناوری نوظهور برای تحول در جامعه، صنایع و مراکز علمی است. در این ساختار از فناوری پیشرفته  که در حال حاضر در دسترس است، مانند بلاکچین، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، فین تک و علوم فناوری اطلاعات برای پاسخگویی به چالش های اهداف توسعه پایدار با هدف استفاده از نوآوری های فناورانه برای حل مسائل علمی و صنعتی بهره گرفته می شود.

سرحدی افزود: ایجاد یک شبکه بین المللی و تاثیر گذار و همچنین ایجاد زیرساخت در حوزه نوآوری و فناوری نیازمند همکاری تمامی سازمان ها و ارگان های فعال دولتی و خصوصی است. اگر به دنبال ساخت و آبادانی کشور هستیم باید همگی تکه های از یک پازل باشیم که این پازل نقشه ایران ماست.

 تجاری سازی و بستر سازی برای نوآوری

رسول شاهسونی عضو هیات رییسه باشگاه نوآوری و فناوری نیز در این مراسم گفت: در این باشگاه چند هدف مهم در حوزه تجاری سازی و بستر سازی برای نوآوری وجود دارد و برای آن تلاش می‌ شود. نقص های بزرگی را در این حوزه می دیدیم برای مثال در زمینه دستیابی به محصول از مسیر نوآوری به محصول دچار مشکل هستیم. 

شاهسونی تاکید کرد:‌در کشورهای دیگر یک پژوهشگر و صاحب ایده، صرفا ایده خود را تولید می‌کند حتی دست نوشته های خود را ارایه می‌دهد و خود پیگیر ثبت آنها نمی‌شود. در آنجا افراد حقوقی هستند که اختراعات  آنها را تشریح می‌کنند. باید به سمت این سیستم روی آوریم و اجازه دهیم یک پژوهشگر مسیر علمی خود را طی کند و ما در کنارش باشیم؛ یعنی پژوهش و ایده او را به تولید برسانیم. از همین رو در اینجا برای اینکه فرایند تولید طی شود متخصصان صاحب علم در کنار صنعتگر هستند.

وی افزود: در نظر داریم در حوزه تجاری هم  در خارج از کشور فعالیت کنیم تا تعاملات بین‌المللی را شکل دهیم. امروزه شرکت‌های مختلفی از آلمان و آمریکا با هم همکاری می‌کنند؛ چون تکنولوژی سرعت پیدا کرده است. پس باید کمک کنیم پژوهشگران هم این سرعت را پیدا کنند.

دانشگاه ها پاشنه آشیل تولید ثروت از دانش 

رضا علیمردانی عضو هیات علمی دانشگاه تهران در این مراسم اظهار داشت:  امروزه تغییر و تحول اجتماعی که در زندگی روزمره و رفتار پیش آمده است، مدیون فناوری‌های نوین است. انقلاب صنعتی چهارم که از سال ۲۰۰۶ شروع شد چند فناوری کلیدی مثل واقعیت افزوده، واقعیت مجازی و ... را همراه داشت که باعث شد به این مرحله از فناوری برسیم. اگر توسعه مبتنی بر دانایی گذاشته شود، چاره‌ای جز روی آوردن به شرکت های دانش بنیان برای تولید ثروت از دانش نیست. دانشگاه‌ها می‌توانند پاشنه آشیل برای تولید ثروت از دانش باشند.

حمید بادامی هم عنوان کرد: باشگاه نوآوری و فناوری می‌تواند به توسعه کشور و ایجاد انگیزه در جوانان کمک کند. امروز شاهد این هستیم یکی از اصلی ترین نیازهای شهرها و کشور، به ویژه با پیش آمدن کرونا حوزه فناوری است. اگر به حوزه شهر الکترونیک توجه می شد امکان پوشش دادن حوزه‌های مختلف وجود داشت. این باشگاه به استفاده از ظرفیت فناوری کمک می کند تا شهرها توسعه یابد، خدمات بهتری ارایه و بحث اقتصادی رشد داده شود. این رویداد به عنوان یک ظرفیت در کشور است و از این ظرفیت استفاده خواهیم کرد.

ایوبی: حضور تمام عیار در میدان یک جنگ تمام عیار

حجت‌الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران نیز اظهار داشت: جای این باشگاه خالی بود. از عمر باشگاه‌های کمیسیون ملی خیلی نمی‌گذرد. گرچه باشگاه‌ها نهادهای دیرپا هستند و کشورها از آن استفاده می‌کنند. اگر فکر می کنیم در یک جنگ تمام عیار هستیم باید تمام عیار حاضر شویم و از فرصت ها استفاده کنیم. باشگاه ها یک ظرفیت خاموش بودند و چند سالی است که چند باشگاه با وسواس زیاد کار می‌کنند. خوشبختانه در یکی دو ماه گذشته عضو باشگاه‌های فدراسیون جهانی شدیم، ولی باشگاه‌های ما دوران گذار و آزمون و خطا را سپری می‌کنند.

وی با بیان اینکه جوانان باشگاه نوآوری و فناوری شناخته شده هستند، بیان کرد: امید است این باشگاه بتواند از ظرفیت بالای نیروی انسانی که در کشور وجود دارد استفاده کند. اینجا جایی است که اراده‌ها یک پله ارتقا می یابند و به شبکه‌های جهانی وصل می شوند. شاید این شبکه‌ها بتوانند از ظرفیت خیلی از جوانانی که در این کشور نیستند اما دلشان اینجاست، استفاده کنند. تفاوت باشگاه‌ نوآوری و فناوری با دیگر باشگاه‌ها، جوان بودن آن است. این باشگاه دوره آزمایشی را به خوبی طی می‌کند و اگر دوران آزمایش خوبی را سپری کند تثبیت خواهد شد که امید است منشأ خلاقیت باشد.

ایوبی توضیح داد: تلاش شد چند باشگاه محدودی که در کمیسیون است، در چارچوب اهداف نظام و کشور فعالیت کنند. رهبری هم تاکید دارند مدیران برای جوانان ایرانی فرصت ایجاد کنند. امیدوارم از این فرصت بهترین استفاده شود. ما هم در کنار شما هستیم. امیدواریم خانه پدری که ایران است به قدری موفق و زیبا باشد (که البته هست) تا فرزندان این مملکت که رفته‌اند به خانه آباد پدری خود که ایران است، برگردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش