اولین مرکز نوآوری زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی راه‌اندازی شد

تهران- ایرنا- اولین مرکز نوآوری زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور امروز راه اندازی شد.

به گزارش ایرنا،مدیر طرح توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مشاور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری روز سه شنبه  در مراسم راه اندازی این مرکز گفت:‌ هدف ایجاد بستری برای تبدیل ایده‌های نوآورانه و فناورانه به کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و خلاق این حوزه عنوان کرد.

کامبیز مهدی زاده افزود: در حال حاضر ۵۳ شرکت دانش‌بنیان و فناور در حوزه‌های گوناگون زمین شناسی و معدن با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مشغول به فعالیت هستند، امروز با راه اندازی این مرکز تخصصی، تعداد استارتاپ‌ها و شرکت های فناور این حوزه ها با همت جوانان  رونق می‌یابد.

وی اضافه کرد: برای تحقیق و توسعه برای علم باید هزینه کرد برای به دست آوردن اطلاعات پایه که اساس زمین شناسی و معدن است باید هزینه کرد به خصوص سازمانی که کارش صحرایی و عملیاتی است.

مدیر طرح توسعه نوآوری ها و فناوری های حوزه زمین شناسی، معدن و صنایع معدنی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: با راه اندازی این مرکز، دوستداران زمین و واحدهای نوآور صاحب ایده در حوزه علوم زمین که فعالیت آنها از مرحله استارتاپی عبور کرده با حمایت معاونت علمی می‌توانند ایده های خود را تجاری کنند.

وی گفت:  مهم‌ترین هدف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت زیرساختی از ایده‌های نو و تجاری‌سازی فناوری‌ها است، حمایت از ایده های نوآورانه و فناورانه مهم‌ترین رسالت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.

وی با اشاره به اهمیت علوم و فناوری‌های زمین در تحقق اقتصاد دانش‌بنیان و جهش تولید گفت: باید بر فضاهای خالی در این عرصه تکیه کنیم و به دنبال تقاضاها و طرح های جدیدی برویم که پیش‌تر وجود نداشته اما نیاز به آن احساس می شود.

مهدی زاده با تأکید بر ضرورت گذار از اقتصاد نفتی و خام‌فروشی ادامه داد: برای توسعه کشور نیاز است از اقتصاد نفت پایه فاصله گرفته و به سمت اقتصاد فناورانه و دانش بنیان حرکت کنیم که این امر با ایجاد بستر و شرایط زیست بوم زمین‌شناسی میسر خواهد شد.

ایجاد شعب  مرکز نوآوری زمین شناسی در سایر استان ها

اسماعیل قادری‌فر رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این مراسم گفت:  معاونت علمی به عنوان تسهیلگر بخش فناوری و نوآوری کشور با ایجاد زیست‌بوم نوآوری تلاش کرده است زیست‌بوم نوآوری در بخش‌های گوناگون کشور از جمله حوزه زمین شناسی و معدن را محقق کند.

وی راه‌اندازی شتابدهنده‌ها و مراکز نوآوری تخصصی را در همین راستا دانست و گفت: نسل نخست استارتاپ‌ها، خدمات دهندگان مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات بودند اما از سال ۹۵ به این سو، با شکل‌گیری شتابدهنده‌ها و مراکز نوآوری تخصصی، استارتاپ‌ها، شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان به تمامی فناوری‌های پیشرفته راه یافته‌ است.

قادری‌فر، هدف از ایجاد مراکز نوآوری را ایجاد بستری برای خلق ارزش افزوده از دانش عنوان کرد و گفت: این مراکز و دیگر حلقه‌های زنجیره نوآوری، دانش انباشته و متمرکز در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی همچون پژوهشگاه‌ها را با ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها، به ارزش افزوده و اشتغال بدل می‌کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه حوزه زمین شناسی یکی از مزیت‌های سرزمینی کشورمان به شمار می‌رود ظرفیتی فراهم کنیم که نوآوری به این حوزه پیوند بخورد، بنابراین برای راه‌اندازی مرکز نوآوری در حوزه زمین شناسی از سال گذشته اقدام شد و با توجه به تراکم شرکت های دانش بنیان در تهران، تصمیم بر این شد که نخستین مرکز نوآوری در این حوزه در پایتخت شکل بگیرد البته شعب دیگر مراکز نوآوری در حوزه زمین‌شناسی نیز به زودی و در شهرهای دیگر راه‌اندازی خواهد شد.

رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری، ایجاد پلی میان دانش و بازار کار را مهم‌ترین هدف محوری این مرکز نوآوری دانست و گفت: می بایست از فرصت‌های پنهان اشتغال، ارزش افزوده و صادرات، با ورود بخش خصوصی و ایجاد مراکز نوآوری حمایت شود.

قادری فر یادآور شد:ظرفیت و فرصت‌های کمتر توجه شده بسیار زیاد در تمامی عرصه های زمین شناسی وجود دارد، از اکتشاف، استخراج و فراوری، مملو از فرصت‌های نوآورانه‌ای است که مرکز نوآوری با حضور راهبرهایی که بلد راه هستند، زمینه را برای تبدیل ایده های نوآورانه به کسب و کار و ظهور اقتصاد نوآورانه در حوزه فناوری‌های زمین‌شناسی فراهم خواهد ساخت

نقش ۸۰ درصدی زمین شناسی  در تولید ناخالص داخلی

در این مراسم علیرضا شهیدی، رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور نیز ایجاد مرکز نوآوری را فرصتی برای تکمیل زنجیره ارزش در این حوزه دانست.

وی بیان کرد: با توجه به ظرفیت‌های نهفته زمین‌شناسی، جای خالی مرکز نوآوری در این حوزه به شدت، احساس می شد و با حمایتی که از سوی معاونت علمی و فناوری صورت گرفت امیدواریم تا شاهد نوآوری‌ها در این حوزه باشیم.

وی بیان کرد: فراهم آوردن بستری برای کمک به استفاده از مزیت‌های زمین‌شناختی کشورمان با تکیه به دانش و فناوری‌های روز ضروری است، تولید ثروت از طریق اکتشاف و صیانت از  ثروت ملی با شناخت مخاطرات در این حوزه جزو اقداماتی است که در دستور کار داریم.

شهیدی اظهارداشت: نقش زمین شناسی در اقتصاد کشورباید پررنگ شود،  در حال حاضر بخش زمین شناسی به طور میانگین ۷۰ تا ۸۰ درصد در تولید ناخالص ملی کشور نقش دارد و تلاش می‌کنیم هم گام  با توسعه جهانی به جایگاه واقعی کشور نزدیک شویم .

افتتاح اولین مرکز نوآوری زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با حضور مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، رئیس مرکز توسعه فناوریهای راهبردی و رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش