امام جمعه شاهرود :جایگاه شورای فرهنگ عمومی هم تراز شورای تامین است

شاهرود – ایرنا – امام جمعه شاهرود گفت : شورای فرهنگ عمومی سیاست گذار برنامه‌های فرهنگی شهرستان بوده و از نظر اهمیت با شورای تامین که برای پیش‌بینی ، پیشگیری ، مقابله و امنیت برنامه ریزی می کند، همتراز است .

به گزارش ایرنا ، حجت الاسلام والمسلمین عباس امینی سه شنبه  در نشست شورای فرهنگ عمومی شهرستان شاهرود در کتابخانه عمومی البرز این شهرستان با بیان اینکه در جنگ نرم با دشمنان داخلی و خارجی بسر می‌بریم افزود: اهمیت شورای فرهنگ عمومی و خروجی نشست های آن بر هیج کسی  پوشیده نیست.

وی یکی از وظایف  شورای فرهنگ عمومی را تجلیل از مفاخر  در زمینه های مختلف علمی ، ورزشی ،نظامی ،هنری ،فرهنگی برشمرد.

امینی گفت:  مرحوم حضرت آیت الله حاج سید محمود حسینی شاهرودی  از جمله مفاخر دینی و علمی تاثیرگذار  بودند که در زمان حیات برکات بسیاری برای انقلاب اسلامی و مردم  داشتند .

رییس شورای فرهنگ عمومی شاهرود  اظهار امیدواری کرد، گنگره بزرگداشت این عالم جلیل القدر عالم تشیع که حق بزرگی برگردن حوزه های علمیه ، انقلاب و مردم دارد درخور شخصیت ایشان برگزار و به نسل جوان شناسانده شود.

امام جمعه شاهرود خواستار برگزاری نشست های منظم  هفتگی کمیته تخصصی برنامه ریزی برای برپایی پیش گنگره بزرگداشت این عالم شیعه با محوریت شورای فرهنگ عمومی شد.

امینی افزود: بزرگداشت مفاخر برای الگو گیری نسل جوان مهم بوده و  تجلیل از معلمان و مجاهدان مفید است.

سرپرست  فرمانداری ویژه شاهرود هم در این نشست با برشمردن مسوولیت اعضای شورای فرهنگ عمومی و اهمیت آن ، گفت : هر چه کیفیت و موضوع های این نشست بیشتر باشد ، از چالش های مورد رسیدگی در حوزه های امنیتی کاسته خواهد شد.

ابوطالب جلالی با اشاره به شرایط کنونی کشور و آغاز گام دوم انقلاب ، گفت : با گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی ، فرصت های بیشتری فراهم شده و از سوی دیگر مشکلات زیادی نیز از سوی دشمنان ایجاد می شود که لازم است   برنامه ریزی بهتری برای استمرار اهداف انقلاب اسلامی انجام دهیم.

 وی گفت : پاسداشت ارزش ها، دستاوردها و الگوها از بزرگترین تکلیف ها می باشد ، 

سرپرست فرمانداری شاهرود با اشاره به استکبار ستیری مردم ایران ، آن را یک الگوی جهانی دانست و گفت : دشمنان از هر وسیله ای برای ضربه زدن و حتی نابودی این الگوها استفاده می کند ، .

جلالی ادامه داد : تحریم های اقتصادی ، ترور دانشمندان ، هجمه های فرهنگی و جنگ رسانه ای از اقدام های آنان بوده و همچنان در دستورکارشان قرار دارد ، هر چند به لطف خدا ، تدبیر رهبری و حضور مردم در صحنه ، بسیاری از این توطئه ها خنثی شده است.

  وی تاکید کرد : همه اعضای شورای فرهنگ عمومی می بایست نسبت به رصد موضوع های فرهنگی در عرصه های ملی و منطقه ای اقدام کرده و با طرح پیشنهاد ها اثرگذاری لازم را داشته باشند.

جلالی  تاکید کرد: به موضوع های فرهنگی  نمی توان با تاخیر پرداخت چرا که تاثیرات هر اتفاق خوب و بد در فضای فرهنگی  را بی درنگ در منطقه خود شاهد خواهیم بود.

سرپرست اداره تبلیغات اسلامی شهرستان شاهرود هم در این نشست گفت: هرچه بتوانیم در معرفی مرجع عالیقدر جهان تشیع مرحوم حضرت آیت الله شاهرودی بیشتر گام برداریم به معنویت شهر کمک می کنیم.

حجت الاسلام غلامرضا زاهدی افزود: برگزاری گنگره بزرگداشت این مرجع جهان تشیع و مطرح شدن دوباره نام این شخصت بزرگ علمی و معنوی ، فرصت مناسبی برای کمک به اهداف  گردشگری نیز است.

وی تاکید کرد: دستگاههای اجرایی تا پایان برپایی این گنگره می توانند از ظرفیت رسانه ها و فضای مجازی بصورت مستمر در بازنشر وصایا ،زندگی و دستاوردهای علمی و مذهبی آن مرحوم استفاده کنند.

  رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شاهرود هم در این نشست گفت: گنگره بین المللی بزرگداشت مرحوم حضرت آیت الله حاج سید محمود حسینی شاهرودی  درمشهد ،قم ، نجف اشراف و شاهرود با حضور اندیشمندان ،هنرمندان و اهالی فرهنگ و هنر از حوزه و دانشگاه برپا خواهد شد.

رضا مهدیان افزود : پیش گنگره بزرگداشت اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ در شهرستان شاهرود زادگاهشان برپا خواهد شد و رونمایی از پوستر و فراخوان گنگره و نشست های تخصصی  با حضور شخصیت ها و مقامات دینی ،علمی و اجرایی برگزار شده است.

به گفته وی ، این گنگره عظیم تیرماه ۱۴۰۰ در قم برپا خواهد شد.

مهدیان تاکیدکرد: نشست های علمی اسفند ماه امسال در مشهد ، فروردین ۱۴۰۰ در نجف اشرف و نشست فرهنگی اردیبهشت ماه آینده در بغداد  انجام خواهد شد.

رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان شاهرود هم در این نشست گفت: با شیوع ویروس کرونا فعالیت کتابخوانی تعطیل نشده و  فعالیت های کتابداران برای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در فضای مجازی بیشتر شد.

 سید ابراهیم موسوی افزود: ماهانه بیش از ۲۰۰ فعالیت فرهنگی کتابداران شهرستان شاهرود در فضای مجازی با رصد سامانه فرهنگی نهاد کتابخانه های عمومی به ثبت می رسد.

به گفته وی، به رغم وجود  محدودیت های کرونا ، کتابخوانی تعطیل بردار نیست و طرح جدید کتابخوانی در شاهرود اجرایی خواهد شد .

موسوی افزود: اعضا و علاقمندان کتابخوانی می توانند کتاب مورد نظرشان را در تارنمای نهاد کتابخانه های عمومی کشور و کتابخانه های عمومی این شهرستان جستجو کنند.

وی ادامه داد : در صورت نیاز علاقمندان ، کتاب انتخاب شده با پیک  درب منزل شخص تحویل و پس از ۱۵ روز به کتابخانه بازگشت خواهد شد.

در این نشست از اعضای انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شاهرود و بخشداران مرکزی ،بیارجمند و بسطام که برای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی تلاش کردند با اهدای لوح تقدیر شد.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها