فرماندار لاهیجان:نیروهای امدادی و بسیج آماده مقابله با آتش سوزی باشند
درخواست آمادگی برلی مقابله با آتش سوزی احتمالی در مناطق جنگلی لاهیجان

لاهیجان – ایرنا - فرماندار لاهیجان با اشاره به شکل گیری جریانهای جنوبی باد گرم و افزایش دما به طور متوسط بین ۹ تا ۱۵ درجه خواستار آمادگی نیروهای امدادی و بسیج برای حوادث احتمالی آتش سوزی در مناطق جنگلی شد

 دکتر یونس محمودی روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا به هموطنان توصیه کرد در صورت مشاهده آتش در جنگل ها و مراتع با شماره ۱۵۰۴ و ۱۳۹ تماس گرفته و اطلاع دهند تا در اسرع وقت نیروهای امدادی و دستگاه های ذیربط برای مهار حریق اقدام کنند.

وی به دهیاران، بخشداران  و مردم روستاهای حاشیه ساکن در روستاهای واقع در جوار مناطق جنگلی توصیه کرد اقدامات پیشگیرانه از جمع آوری مواد با آستانه بالا آتش گرفتن از جمله هیزم های خشک را در اولویت قراردهند

به گفته وی همه دستگاه های امدادی و نیروهای وابسته بایستی آمادگی کامل را برای هر گونه خدمات مورد نیاز را داشته باشند.

بر اساس اعلام هواشناسی گیلان؛ از  فردا چهارشنبه با شکل گیری مجدد جریانهای جنوبی باد گرم و در برخی نقاط شدید یا خیلی شدید و افزایش دما به طور متوسط بین ۹ تا ۱۵ درجه را شاهد خواهیم بود.

بر اساس این گزارش، به تدریج از فردا با شکل گیری مجدد جریانهای جنوبی در بعضی نقاط وزش  باد گرم شدید، خیلی  شدید و افزایش دما تا روز جمعه مورد انتظار است،  پیش بینی می شود که سرعت وزش باد گرم در مناطق کوهستانی بیشتر از مناطق جلگه ای باشد و افزایش دما از روز چهارشنبه تا جمعه در برخی مناطق به ۲۷ و ۲۸ درجه برسد و از روز شنبه این پدیده جوی  از استان خارج می شود .

آسیب به سازه ها، تاسیسات، شکستن شاخه ها و احتمال سقوط درختان، گسترش آتش سوزی جنگل ها، مراتع و عرصه های طبیعی، سقوط بهمن و وقوع کولاک و ریزش سنگ و افزایش سطح آب رودخانه ها از جمله احتمالات ناشی از این شرایط جوی عنوان شده است.

*** آتش سوزی دیماه سال ۱۳۹۷ در مناطق جنگلی لاهیجان

۲۶ دیماه دو سال پیش،  ۲ نقطه از جنگل های شهرستان دچار حریق شد که آتش سوزی در یک منطقه توسط ماموران منابع طبیعی با همکاری سایر نیروهای امدادی خاموش شد.

بخشی از جنگل های مخروبه شهرستان لاهیجان در منطقه عطاکو دچار و منطقه جنگلی  محاط در باغ چای در منطقه دره جیر لاهیجان  دچار حریق شدند که نیروهای منابع طبیعی و آتش نشانی شهرداری به منطقه اعزام و موفق به مهار آتش و جلوگیری از سرایت آن به مناطق جنگلی اطراف شده و در حال خاموش کردن آن هستند .

به شهروندان و روستاییان حاشیه نشین جنگل ها توصیه شده است در روزهای وزش باد گرم از روشن کردن هرنوع آتش در مناطق جنگلی خودداری کنند.

لاهیجان با ۱۶۷ هزار جمعیت در ۴۰ کیلومتری شمال شرقی رشت با حدود ۱۲هزار هکتار جنگل و اراضی ملی، از شهرستان های کم جنگل گیلان محسوب می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها