۳۰۰ بسته آموزشی بین دانش‌آموزان عشایری کرمانشاه توزیع شد

قصرشیرین- ایرنا- مدیرکل امور عشایری استان کرمانشاه گفت: ۳۰۰ بسته آموزشی به منظور ارتقای سطح تحصیلی دانش‌آموزان عشایری بین آن‌ها توزیع شد.

بهزاد محمدی روز سه شنبه در حاشیه توزیع این بسته های آموزشی و دیدار با خانواده شهدای عشایری در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این بسته ها شامل لوازم التحریر اهدایی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) است که به دانش آموزان عشایری با حضور فرمانده سپاه عشایری استان کرمانشاه اهدا شد.

وی اظهار داشت: همچنین امروز خدمات پزشکی و دارویی رایگان به صورت حضوری توسط پزشک به خانواده های عشایر مستقر در مناطق قشلاق قصرشیرین ارایه شد و تعدادی از آن ها نیز در خصوص ابتلا به ویروس کرونا پایش شدند.

مدیرکل امور عشایری استان کرمانشاه گفت: امسال تاکنون پنج هزارتن علوفه یارانه ای در راستای کمک به عشایر با قیمت یارانه ای بین ۲ هزار و ۵۰۰ خانوار عشایری استان کرمانشاه توزیع شده که توزیع آن به صورت حضوری و با مراجعه به درب سیاه چادرهای عشایری انجام شده است.

محمدی ادامه داد: ۱۴ هزار خانوار عشایری با ۱۴ ایل در استان کرمانشاه به لحاظ اقتصادی ۳۰ درصد فرآورده های پروتئینی را تامین می کنند که هم اکنون در مناطق قشلاقی قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب و استان های ایلام و لرستان مستقر هستند.

فرماندار قصرشیرین نیز در حاشیه دیدار با پدر شهیدان بهزاد و فرهاد پایا از شهدای عشایر قصرشیرین با اشاره به رشادت های عشایر در مرزداری و حراست از مرزهای شهرستان و همچنین جانفشانی های آنان در هشت سال دفاع مقدس گفت: عشایر قشر مولد جامعه هستند که در تولید و رونق اقتصادی نقش به سزایی دارند.

مرادعلی تاتار افزود: عشایر نقشی مهم و سازنده در حوزه اقتصادی و تامین بخشی از دام و محصولات دامی استان کرمانشاه و شهرستان قصرشیرین دارند و در حوزه امنیتی و اجتماعی نیز همواره به عنوان مرزداران شجاع و غیور شناخته شده و ایفای نقش می کنند.

وی اظهار داشت: ما هرچه داریم به برکت شهدا داریم و مدیون خانواده های شهدا هستیم از این رو باید با ارایه خدمت رسانی راه شهدا را ادامه دهیم.

جمعیت عشایر کوچ رو قصرشیرین یک هزار و ۵۹۰ خانوار با ۹ هزار و ۵۱ تن جمعیت است که شامل ایلات و طوایف خزل، سنجابی، قلخانی، گوران هستند که در مناطق سومار، خان لیلی، نفت شهر، بازی دراز، خسروی، گندمبان و اطراف شهر و نیز حاشیه روستاهای کرکهرک، انجیربان، گره صدف، تنگه حمام، پل شیرازی، کنه کبود، تق تق و حسین آباد مستقر می شوند.                                      
عشایر قصرشیرین ۲۱۴ هزار راس دام دارند که در مجموع سالیانه یک هزار و ۱۷۲ تن گوشت، ۳۲۱ تن پشم و ۳۴۱تن شیر تولید می کنند.

عشایر کوچرو تا اواسط اردیبهشت ماه سال آینده در مناطق قشلاقی شهرستان قصرشیرین می مانند و سپس برای گذراندن فصل ییلاق به مناطق سردسیر و خنک تر استان کرمانشاه همچون ارتفاعات دالاهو کوچ می کنند.

قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت و ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد.  

سرخط اخبار استان‌ها