پیوست‌های فرهنگی در حوزه زیباسازی شهر کرمانشاه لحاظ خواهد شد

کرمانشاه- ایرنا- رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه با اشاره به هویت و گذشته فاخر کرمانشاه گفت: محتواهایی که در زیباسازی شهری اجرایی می‌شود باید متناسب با فرهنگ و هویت شهری بوده و این محتواها بیانگر هدفی یا گفتمانی از هویت شهر باشد.

به گزارش ایرنا؛ «مهدی عبدالمالکی» روز سه‌شنبه در نشست سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری و کمیسیون زیباسازی کرمانشاه افزود: دغدغه های این سازمان و کمیسیون زیباسازی مشترک است و ما خود را در کنار این کمیسیون می‌بینیم.

وی با ارایه پیشنهاداتی، استفاده از ظرفیت و پتانسیل دستگاه های فرهنگی را مهم دانست و تصریح کرد: حوزه هنری انقلاب اسلامی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان دارای پتانسیل خوبی در زمینه هم افزایی و پیشبرد اهداف مورد نیاز در حوزه زیباسازی و معرفی هویت شهر در قالب دسترسی به بانک های اطلاعاتی هنرمندان، اجرای تندیس مفاخر و سردیس بزرگان و شهدای شهر، محتواهای لازم نقاشی دیواری نظیر نقوش دیواری از نقاشی های برگزیده فستیوال های بین المللی کودکان کرمانشاهی در معابر شهر هستند که به طور قطع می تواند به رضایت شهروندان منجر شود.

وی از اجرای حجم های دیواری، برپایی جشنواره های هنرهای نوروزی، تخم مرغ های رنگی، سفره هفت سین و مباحث پیرامون آغاز سال نو به عنوان پیشنهادهای دیگر یاد و خاطرنشان ساخت: با توجه به اینکه در آستانه آغاز سال نو هستیم جا دارد، فراخوانی داده شود تا تمام دغدغه مندان کرمانشاه پای کار بیایند و طرح های خود را برای ارایه ساختاری بدیل و زیبا در قالب مسابقه ای با شهرداری مشارکت نمایند.

عبدالمالکی ابراز داشت: در گام اول موفق شدیم لیست ۱۱ نفری از مفاخر شهر برای ساخت سنگ نگاره این بزرگان تهیه نماییم که محتوا و طرح لازم ارایه شده که بنا داریم تا پایان سال این امر اجرایی شود و معابر شهر با سنگ نگاره مفاخر کرمانشاه مزین شود.

معاون فرهنگی شهردار کرمانشاه گفت: پلاک افتخار، طرح دیگر سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری است که در قالب آن در گام اول در سردرب ۳۰ حافظ کل قرآن کرمانشاهی ساکن در شهر، تابلوهایی که بر روی کاشی اجرا شده با عنوان «خانه نور» با حضور طلوعی شهردار کرمانشاه و جمعی از مسوولین نصب می شود. همچنین در راستای اهمیت به داشته های شهر در گام های بعدی همین امر در زمینه نصب تابلو در سر درب خانواده شهدا و نیز مفاخر شهر انجام می پذیرد.

عبدالمالکی گفت: جا دارد در حوزه زیباسازی از تمام امکان های موجود نظیر پایه های مونوریل استفاده شود. ما تاکنون نتوانسته ایم با مردم به لحاظ بصری صحبت خاصی داشته باشیم و نیاز به تحول در این حوزه هست.  

فعال شدن کمیسیون زیباسازی شهرداری

مدیر زیباسازی شهر کرمانشاه نیز گفت: کمیسیون زیباسازی با هدف ارتقاء نشاط اجتماعی، سرزندگی شهری، حذف زواید بصری، گسترش نورپردازی و زیباسازی محیط شهری در مجموعه شهرداری فعال شده است که در رویکرد جدید این کمیسیون محیط شهر در یک چارچوب مشخص و همراه با قواعد خاص و دور از هرگونه پراکندگی و اعمال سلیقه شخصی و فردی در قالب کمیسیون زیباسازی شهری انجام خواهد گرفت که این حرکت می تواند اقدامی شایسته در راستای جلب رضایت شهروندان کرمانشاهی مبنی بر داشتن شهری زیبا باشد.

«احسان احمدی‌نصر» تصریح کرد: هر واحدی اعم از مناطق، سازمان ها، عمران، شهرسازی و روابط عمومی در راستای نورپردازی، نصب المان ها، تندیس ها، تابلو کوچه ها و معابر چنانچه طرحی یا پیشنهادی در این خصوص داشته باشند، باید در این کمیسیون مطرح کرده و در صورت تصویب به مرحله اجرا برسد.

وی با بیان این که با دستور شهردار کرمانشاه هیچ واحدی بدون هماهنگی این کمیسیون نباید طرحی را اجرایی کند و باید طرح ها از این فیلتر عبور کرده به مرحله عملیاتی برسد،  گفت: در وضعیت فعلی شهر، سلیقه های فردی نمی گنجد و نیاز به یک پشتوانه فکری در اجرای طرح ها احساس می شود.

کرمانشاه یک میلیون نفر از جمعیت ۲ میلیونی استان را در خود جای داده و شهرداری در قالب هشت منطقه شهری به شهروندان این کلانشهر خدمات ارایه می‌کند.

سرخط اخبار استان‌ها