رویکردها در خصوص اشتغال بهبود یافتگان از اعتیاد تغییر کند

زنجان - ایرنا - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان گفت: رویکردها در خصوص اشتغال بهبود یافتگان از اعتیاد باید تغییر کند و از طرفی آماده کردن جامعه برای پذیرش معتاد انبهبود یافته امری مهم بوده که تاکنون چنین کاری انجام نگرفته است.

خدابخش مرادی نافچی روز سه شنبه در کمیته مشارکت های مردمی و سازمان‌های مردم نهاد شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان با اشاره به اینکه اعضای مختلف دستگاه‌های اجرایی در این کمیته عضو هستند، افزود: در این راستا باید دید که دستگاه‌های متولی امر چه کرده و چه اقداماتی را مورد توجه قرار داده اند که این مهم مغفول واقع شده است.

وی اضافه کرد: اعضا و معاونت های دستگاه‌های مختلف عضو در این جلسه کارکردهایی دارند که از جمله آن می توان به فرهنگ سازی مساله اشاره کرد که زمینه های مشارکت در جامعه را فراهم می کند..

این مسوول  با بیان اینکه مساله اشتغال بحث روز کشور است، ادامه داد: اینکه فرصت اشتغال را باید برای تمامی شهروندان، تحصیلکردگان به ویژه بهبود یافتگان از اعتیاد مهیا کرد، بحث درستی است و در این خصوص انتظار بر این است که سه اقدام عمده انجام گیرد.

وی اظهار داشت: بر این اساس آماده سازی فرد بهبود یافته از اعتیاد در دوران نقاهت مورد توجه قرار گیرد، یعنی اینکه مدیران این مراکز نسبت به انعقاد قرار داد و دیگر اقدامات لازم  مبادرت کنند و در زمانی که فرد معتاد در حال ترک اعتیاد به ویژه در روزهای پایانی است، ذهن او را برای اجتماع پذیری جامعه آماده کنیم.

مرادی با اشاره به اینکه صرف ارائه دارو به معتاد در حال ترک اعتیاد هر چند اقدام خوبی است، اما چندان مطلوب نیست، افزود: بر این مبنا در کنار این کار باید کارهای تربیتی و آموزشی نیز انجام گیرد، تا ذهن فرد معتاد برای اجتماعی شدن بیش از گذشته آماده شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان ادامه داد: مشکل اصلی در بهبود یافتگان اعتیاد بازگشت دوباره به سوی اعتیاد است، به این دلیل است که در دوران نگهداری کارهای اجتماعی محور انجام نگرفته که ستاد مواد مخدر استان با انجام تمهیدات لازم به این مهم توجه کند.

وی به لزوم بهره گیری از فضای مجازی برای پیشبرد اقدامات لازم در بحث اعتیاد را یادآور شد و گفت: در این فضا می توان با انجام کارهایی جامعه را برای پذیرش معتاد بهبود یافته آماده  کرد و در این راستا کمیته مشارکت های مردمی به این مهم توجه بیشتری داشته باشد.

مرادی افزود: در این راستا تشکل های مردم نهاد، دستگاههای فرهنگی می توانند با ایجاد اندیشه جامعه و با بهره گیری از فرصت های در اختیار برای عدم بازگشت دوباره معتاد به اعتیاد زمینه آماده پذیرش دوباره جامعه را مهیا  کنند.

وی با بیان اینکه جامعه همواره در حال تغییر است، اضافه کرد: مجرم رفتارهای جدیدی را انجام می دهد که همین مساله هم در اعتیاد نمود دارد و بر این مبنا، سازمان های مردم نهاد  و دستگاههای عضو طرح های و فکرهای جدیدی ارائه دهند.  

این مسوول ادامه داد: در این خصوص از ارائه فکرهای جدید و  طرح هایی برای اشتغال دوبارهجامعه پذیری معتادان بهبود یافته استقیال می شود، و  اعتبارات نیز به این سمت هدایت خواهد شد که گروههای هدف پس ارائه آموزش ها و  ارزیابی  آمادهو رود به کار خواهند شد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان ادامه داد: طرح ها  و راهکارهای گذشته در شرایط کنونی دیگر کاربرد ندارد و نوآوری ها، فرهنگ انتقال یافته مورد نظر به مخاطب برای جذب بیشتر با چهار رویکرد حمایتی، فرهنگی، اجتماعی و پیشگیری با رویکرد  اصلی و با بهره گیری مطلوب از فضای مجازی مد نظر قرار گیرد.

وی با بیان اینکه جامعه به اقناع رسیده که اعتیاد با فنا مساوی است، افزود:فلسفه تشکیل کمیته مشارکت های مردمی سکوت اعضای جلسه نیست و شانی که برای اعضا تعریف شده اراده اندیشه ها، دیدگاهها و راهکارهای جدید است.

مرادی خاطر نشان کرد: این در حالی است اعتیاد همچنان جان افراد زیادی را  می گیرد، سرمایه های انسانی را به هدر می دهد، که در این کمیته اعضای جلسه مشارکت فعالانه تری با ارائه تراوشات فکری و ایده های جدیدی داشته باشند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها