محیط زیست: آلودگی هوای همدان ناشی از سوخت مازوت نیروگاه شهید مفتح نیست

همدان- ایرنا- معاون محیط انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست همدان گفت: افزایش غلظت آلاینده های جوی شهرهای همدان، کبودراهنگ و فامنین در روزهای اخیر به دلیل مصرف سوخت مازوت نیروگاه شهید مفتح نیست و بخش عمده ای از آلودگی ناشی از پایداری جوی و پدیده وارونگی هوا است.

سید عادل عربی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: هوای همدان و کبودراهنگ روز گذشته برای گروه های حساس آلوده بود اما این آلودگی ناشی از ذرات ۲.۵ میکرون یعنی گرد و غبار، وارونگی دما و احتراق ناقص سوخت وسایل نقلیه سبک و سنگین است.

وی افزود: هر چند در بُعد کلان خروجی دودکش نیروگاه بالاتر از حد استاندارد بوده و آلایندگی هوا را در پی دارد اما SO۲ (شاخص مازوت از نظر آلایندگی) ناشی از سوخت مازوت تاثیری در بروز این آلودگی نداشته است.

معاون محیط انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست همدان اظهار داشت: مصرف سوخت در نیروگاه شهید مفتح بستگی به فصل های مختلف متغییر بوده و در فصل های بهار، تابستان و پاییز ترکیبی از گاز و مازوت و در فصل زمستان مازوت استفاده می شود.

عربی اضافه کرد: در حال حاضر میزان مصرف گاز در نیروگاه شهید مفتح همدان تقریبا به صفر نزدیک شده است و تنها از سوخت مازوت برای فرایند تولید استفاده می شود.

وی ادامه داد: سوخت مایع مازوت به دلیل وجود گوگرد ناشی از احتراق، آلودگی ایجاد می کند همچنین کارشناسان محیط زیست نسبت به آنالیز خروجی دودکش اقدام کردند که بالاتر از استاندارد تعیین شده بود.

معاون محیط انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست همدان بیان کرد: با توجه به نقش و اهمیت نیروگاه شهید مفتح در تولید برق در کنار آلودگی ناشی از مصرف مازوت، این موضوع در جلساتی با حضور مسوولان استانداری، محیط زیست و قضایی مورد برسی قرار گرفت تا تصمیم منطقی برای این وضعیت اتخاذ شود.

عربی تاکید کرد: البته مدیر نیروگاه شهید مفتح اختیاری در تعیین نوع سوخت مصرفی این مجموعه ندارد و در تلاش برای استفاده از گاز برای کاهش استهلاک وسایل و تجهیزات و آلودگی هوا توسط این نیروگاه است.

به گزارش ایرنا؛ سید سعید شاهرخی استاندار همدان در نشست مدیریت مصرف سوخت زمستانی که از طریق برقراری ارتباط زنده تصویری با وزیران کشور، نفت و نیرو برگزار شد، افزود: برای تامین سوخت گاز طبیعی مورد نیاز نیروگاه برق شهید مفتح، سهمیه ۱.۶ میلیارد متر مکعب اختصاص یافته بود که از این میزان حدود ۶۰۰ میلیون متر مکعب تامین و سهمیه آن حدود یک میلیارد متر مکعب کاهش یافت.

استاندار همدان خاطر نشان کرد: باقی‌مانده سوخت مورد نیاز نیروگاه برق شهید مفتح، با استفاده از مصرف سوخت مازوت(نفت سیاه) تامین شده است.

شاهرخی اظهار داشت: این نیروگاه در مرز مشترک شهرستان‌های کبودراهنگ و فامنین ساخته شده و مصرف سوخت مازوت، مشکلاتی در زمینه ایجاد آلودگی برای این شهرستان‌ها ایجاد کرده است.

شاهرخی عنوان کرد: با توجه به مشکلات آلودگی همدان و همچنین کاهش منابع ذخیره شده سوختی در فصل زمستان، تلاش داریم با جایگزینی سوخت دوم در صنایع پر مصرف استان، از ایجاد مشکلات تامین سوخت جلوگیری کنیم‌.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha