روغن‌های صنعتی هواپیما تولید شد

تهران- ایرنا- نیاز صنعت هوانوردی به روغن های صنعتی که تولید آن تاکنون ‌در انحصار چهار شرکت اروپایی و آمریکایی بود با فرموله و تولید آن در یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی تامین می شود.

به گزارش روز سه شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این شرکت برای نخستین بار در کشور موفق به تولید این روغن‌ها شد و بازار واردات این محصول به کشور را از رونق انداخت.  

در حال حاضر همه شرکت‌های فعال در صنعت هوانوردی نیازهای خود را از این شرکت تامین می‌کنند.

محمد جواد خواجه مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان گفت: روغن‌های هوایی تولید ملی در بخش «هوانوردی عمومی» و «هوانوردی تجاری و جت» مورد استفاده قرار می‌گیرد که  این مجموعه فناور تولید ۱۴ محصول در این حوزه را در دستور کار خود قرار داده است.

وی افزود: در این میان، سه محصول راهبردی شرکت یعنی «روغن موتور جت با استاندارد MIL-PRF۲۳۶۹۹» و «روغن‌های هیدرولیک با استاندارد MIL-PRF۵۶۰۶» و «BMS۳-۱۱» قابل استفاده در همه هواپیماهای عملیاتی در بخش نظامی و غیر نظامی ایران فرموله شده و آماده تولید و تست میدانی است.

خواجه ادامه داد: این کار پیش از این با کمک و مشارکت شرکت نفت بهران انجام می‌شد اما با حمایت معاونت علمی و فناوری، این شرکت با تکیه بر توان نیروی متخصص خود تولید این روانکارها را بر عهده گرفت. بر همین اساس هم خط تولید روغن‌های مصرفی مجموعه در صنعت هوایی به زودی راه‌اندازی می‌شود.

این فعال فناور گفت: خط تولید روغن‌های هوایی را با همراهی و حمایت ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری آغاز کردیم و امروز این محصول پاسخ‌گوی نیاز همه شرکت‌های فعال صنعت هوانوردی است و امیدواریم از ابتدای سال ۱۴۰۰، واردات این محصول به کشور کاملا منتفی شود.

وی با یادآوری اینکه این محصول امکان صادرات هم دارد، بیان کرد: در حال حاضر ۴ شرکت بزرگ در اروپا و آمریکا، نیاز کل دنیا را در این زمینه تامین می‌کنند که از این پس با راه‌اندازی خط تولید شرکت ما، ایران هم به لیست این کشورها اضافه می‌شود.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان افزود: سرمایه‌گذاری در این بخش از خروج سالی هفت میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری خواهد کرد،  قیمت تمام شده این محصول در ایران، ۶۰ درصد هزینه محصولات مشابه تولیدی است، مصرف این روغن‌ها هر سال ۶۰۰ هزار لیتر است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش