فتاح : بنیاد مستضعفان آماده واگذاری طرح‌های تولیدی به بخش خصوصی است

سنندج - ایرنا - رییس بنیاد مستضعفان گفت: این نهاد آماده واگذاری شرکت‌ها و واحدهای تولیدی تحت پوشش به بخش خصوصی با ارائه آموزش‌های لازم است.

به گزارش ایرنا، پرویز فتاح روز سه‌شنبه در مراسم بهره‌برداری همزمان از پنج طرح بزرگ دامپروری این بنیاد در قروه اظهار داشت: بخشی از شرکت‌های تحت پوشش بورسی شده و چند شرکت دیگر هم تا پایان سال وارد بورس خواهد ‌شد.

وی مبارزه، رفع تحریم‌ها و تولید بر مبنای شرکت‌های دانش بنیان را از جمله راهبردهای بنیاد مستضعفان برشمرد و افزود: تامین امنیت غذایی ملت باید با اتکا به توان داخلی و نه دشمنانی باشد که واکسن و دارو را هم تحریم کرده‌اند.

رییس بنیاد مستضعفان با تاکید بر اینکه این نهاد در حساس‌ترین فضا وارد میدان عمل شده است، اضافه کرد: طرح‌هایی همانند دامپروری اگرچه حاشیه سود کمی دارد ولی چون برای مردم انجام می‌شود سرشار از بهره بوذه   و رفع نیاز جامعه در شرایط سخت تحریم از مهمترین اقدامات اساسی است.

فتاح با بیان اینکه یکی از مشکلات حوزه دامپروری کشور، کمبود نهاده‌های دامی است، گفت: بنیاد در زمینه تولید خوراک دام وارد عمل شد و اکنون در مرحله تولید قرار داریم و امیدواریم تا چند سال آینده از نظر واردات نهاده‌های دامی به خودکفایی کامل برسیم و حتی زمینه صادرات را هم فراهم کنیم.

وی با اشاره به اینکه اجرای طرح‌های موفق بنیاد مستضعفان با هماهنگی کامل با مدیران دولتی انجام شده است، تاکید کرد: توصیه ما به همه مدیران این است که این هماهنگی را به عنوان رمز موفقیت به کار گیرند. 

رییس بنیاد مستضعفان با بیان اینکه این نهاد در زمینه صنعت دامپروری، زراعت و کشاورزی وارد عمل شده است، افزود: این طرح‌ها با اقتصاد مقاومتی و کار جهادی همخوانی کاملی دارد و در این زمینه بهره‌گیری از نیروهای مومن جوان انقلابی اصل اساسی برای موفقیت هستند.

فتاح یکی دیگر از طرح های بنیاد مستضعفان را محرومیت زدایی از مناطق محروم کشور اعلام کرد و گفت: از آنجا که کولبران از جامعه هدف بنیاد مستضعفان به شمار می روند، ۶۰ میلیارد تومان در حوزه محرومیت‌زدایی و ۴۰ میلیارد تومان وام بدون سود و کارمزد برای اشتغال در سروآباد به عنوان منطقه هدف بنیاد پرداخت خواهد شد.

وی با بیان اینکه در زمینه کمک به اقشار آسیب دیده از کرونا هم دیروز ۱۰ هزار بسته معیشتی با همراهی سپاه توزیع شد. تاکید کرد: به دشمن حق می‌دهیم که از این کارهای بزرگ غضبناک باشد چون می‌داند راه قطع تحریم‌ها به واسطه همین اقدامات بزرگ است.

رییس بنیاد مستضعفان استفاده از ظرفیت های مناسب در شرایط تحریم ها را کاری بزرگ دانست و یادآور شد: آمریکا برای سومین بار بنده و ۴۵ شرکت بنیاد مستضعفان را تحریم کرد و دلیل این امر هم به خاطر کارهای بزرگی است که بنیاد برای قطع وابستگی به خارج انجام داده است.

فتاح گفت: امروز آمریکا گرفتار بلایی است که قصد داشت بر سر ایران بیاورد و قاتل سردار سلیمانی باید هر روز در عذاب بزرگی است، هرچند که انتقام سخت در راه است.

وی با بیان اینکه جواب تحریم را با حرف و صحبت مذاکره نمی‌شود داد، اضافه کرد: باید در میدان عمل وارد شد و با اتکا بر خدا و توانمندی‌های داخلی راه جهاد و مقاومت را ادامه داد.

رییس بنیاد مستضعفان با اشاره به اینکه طرح‌هایی که امروز به بهره‌برداری رسید، ۳۵۰ میلیارد تومان ارزش سرمایه گذاری دارد افزود: این طرح‌ها در سطح تراز بین المللی انجام شده و در کنار آن برخورداری از چرخه تولید از خوراک‌دام، پرورش دام شیری و گوشتی تا تبدیل به لبنیات تکمیل است.

فتاح با بیان اینکه کردستان زمینه توسعه بیشتر را دارد و به همین لحاظ از لحاظ دامپروری و کشاورزی و باغداری به این استان توجه ویژه خواهد شد یادآور شد: طی امسال حدود ۳۲۰ میلیارد تومان در این حوزه سرمایه‌گذاری شده که با نرخ امروز حدود ۸۰۰ میلیارد تومان ارزش دارد.

در این آیین پنج طرح دامپروری احداث شده در کشور با هزینه سه هزار و ۴۸۰ میلیارد ریال توسط بنیاد مستضعفان به بهره برداری رسیده که با افتتاح از این طرح‌های برای یک هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغال ایجاد شده است و ۷۴ هزار تن شیر، ۵۹ هزار تن خوراک دام و سه هزار و ۷۰۰ تن گوشت قرمز به ظرفیت تولید سالانه اضافه می‌شود.

گاوداری ۶ هزار راسی گل دشت قروه کردستان، گاوداری ۶ هزار راسی ماهیدشت کرمانشاه، کارخانه خوراک دام رحمت‌آباد نطنز و واحد پرواربندی پنج هزار راسی فجر اصفهان،  کارخانه تولید مکمل‌های ویتامینه و معدنی دانه‌چین اراک‌ از جمله طرح‌های به بهره برداری رسیده به صورت ویدئو کنفرانس با حضور رییس بنیاد مستضعفان است.

بنیاد مستضعفان ۱۷ طرح دامپروری و کشاورزی فعال در دست اجرا دارد که پنج طرح آن امروز به بهره‌برداری رسید و در حال حاضر واحدهای دامپروری این نهاد سالانه ۵۳۰ هزار تن شیر در کشور تولید می‌کنند که معادل ۱۰ درصد کل تولید کشور است.

رییس بنیاد مسضعفان روز دوشنبه و سه شنبه برای بازدید و افتتاح چند طرح به استان کردستان سفر کرد. روز گذشته با حضور پرویز فتاح ۲ طرح‌ پشرفت آبادانی در روستای بوریدر بخش مرکزی سروآباد افتتاح شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha