نصب نشان معرفت در انتظار رفع محدودیت کرونایی

تهران- ایرنا- کمیته ملی المپیک سال گذشته در اقدامی فرهنگی برای احیا جایگاه از دست رفته پیشکسوتان، نصب پلاک افتخار بر سر درب منازل ۵۵ قهرمان المپیکی را آغاز کرد تا جان تازه‌ای به نسل طلایی ورزش ایران بخشد اما در میانه راه کرونا مانع ادامه این کارشد. حال منتظر رفع محدودیت‌های کرونایی است.

به گزارش ایرنا، یکی از مهمترین دستاوردهای کمیته ملی المپیک از ابتدای انقلاب تاکنون و در دولت دوازدهم این بود که خود پرچمدار پیشکسوتان ورزشی شود و به همین منظور در ابتکاری نوین در راستای هویت بخشی ورزش کشور، برای نخستین بار تابلوی افتخار را بر سردر منازل قهرمانان مدال‌آور طی ۶۸ سال حضور در آوردگاه جهانی را در دستور کار قرار داد.

گام نخست کمیته المپیک نصب پلاک افتخار قهرمانان مدال طلا، نقره و برنز بازی‌های المپیک ۱۹۴۸ تا ۲۰۰۰ است که این اقدام از تیرماه سال گذشته آغاز و تا تیرماه امسال ۱۳ تابلوی افتخار بر سر در منازل قهرمانان نصب شده است.

نخستین پلاک تیرماه پارسال بر سر در منزل «علی میرزایی» دارنده مدال برنز بازی های المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی نصب شده بود. میرزایی که یکی از قهرمانان وزنه‌برداری بود در رقابت های جهانی میلان نشان نقره گرفت در وین به برنز رسید و مدال بازی‌های آسیایی دهلی نو را هم تجربه کرد. با نصب این پلاک کمیته در نخستین گام هم به سراغ این پیشکسوت ورزشی مدال آور رفت و سوم تیرماه امسال در کنار چهار قهرمان المپیکی از تندیسش در تالار مشاهیر ورزش کشوررونمایی کرد تا بداند که یاد و نام قدیمی‌ترین مدال‌آور المپیکی ایران زنده است. 

اما دیری نپاید که میرزایی درست پس از ۲۰ روز از رونمایی تندیش در ۲۸ تیرماه امسال درسن ۹۲ سالگی به دیار باقی شتافت. نکته این است که این نهاد ورزشی تا دیر نشده بود جٌنبید و از بزرگان ورزش ایران در قید حیاتشان یادی ماندگار کرد.

اقدام کمیته ملی المپیک در زنده نگه داشتن نام این قهرمان ملی که عناوین المپیکی، جهانی و آسیایی زیادی را در کارنامه دارد، تداوم آن  پیوند دهنده نسل‌های مختلف است و دیگر قهرمانان ملی ایران در گمنامی جامعه زندگی نخواهند کرد.

کمیته المپیک در ادامه رسالت خود  اوایل امسال هم با توجه به شیوع کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی به خانه دیگر قهرمانان المپیک در اقصی و نقاط کشور سفر کرد تا با نصب این پلاک و یادبودهایی که جایش در ورزش خالی بود، ادای احترام کنند. البته این نهاد ورزشی به همین امر بسنده نکرد و طرح آیین نکوداشت از پیشکسوتان ورزش را هم در دستور کار داد که برای نخستین بار قهرمانان و افتخارآفرینان را یکجا دور هم جمع کرد و به آنها یادآور شد؛  ریشه و اعتبار ورزش ایران  پیشکسوتان هستند.

اما با پاندومی کرونا در جهان و ایران این اقدام و با محدودیت تردد سفرهای استانی متوقف شد. کمیته ملی المپیک منتظر است تا با رفع شرایط حساس کرونایی نصب پلاک افتخار از سر گرفته شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =

سرخط اخبار ورزش