نظام تربیتی خواهان کتابی است که انسان را در تراز تمدن اسلامی قرار دهد

تهران- ایرنا- وزیر آموزش و پرورش گفت: نظام تعلیم و تربیت به دنبال کتابی است که انسان را در تراز تمدن نوین اسلامی و سند تحول بنیادین قرار دهد؛ از این رو سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی نقشی کلیدی دارد و باید در راستای ماموریت تربیتی به این پدیده نگاه کند.

محسن حاجی میرزایی روز سه شنبه در مراسم اختتامیه هجدهمین جشنواره کتاب رشد که به صورت مجازی برگزار می شود، افزود: کتاب نقش رفیعی در تمدن انسانی دارد، در واقع جایگاه کتاب بی نظیر است. در قرآن موقعیت‌های رفیع و درخشانی برای کتاب در نظر گرفته شده است.

وی افزود: انسان از مسیر شنیدن، دیدن و اندیشیدن غنی می شود. در واقع شنیدن، دیدن و اندیشیدن با کتاب شکل می گیرد و شخصیت انسان با کتاب پرداخته می شود.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه کتاب شنیدن را عمیق، دیدن را غنی و اندیشه را پرمحتوا می‌کند، گفت: کتاب به انسان‌ها مجال اندیشیدن و فرصت انتخاب کردن می‌دهد. کتاب با ذهن مخاطب خود مانوس است و مخاطب را در مقام اندیشه مختار می داند.

حاجی میرزایی همچنین ادامه داد: توانایی تامل، خواندن، پرسش از ظرفیت‌های کتاب است که به این واسطه به استقلال اندیشه احترام‌ می‌گذارد. در واقع در رسانه کتاب هیجان‌ها مدیریت معقول‌تری پیدا می‌کنند.

 وی با بیان اینکه تمدن با کتاب جان‌ می‌گیرد، تصریح کرد: اندیشه با کتاب قوت پیدا می‌کند، عرصه جولان کتاب گسترده است، هم می تواند روح را صیقل دهد و از سوی دیگر انسان را غنی می‌کند و هم می‌تواند مسیر را در معرض کاستی‌ها قرار دهد.

وزیر آموزش و پرورش کتاب را بی‌انتها دانست و گفت: اتفاق مهمی در نظام تعلیم و تربیت در حال شکل گیری است که پیام می‌دهد ذهن انسان‌ها مجال ذخیره اطلاعات نیست و در این شرایط انسان باید مجال اندیشیدن و خلاقیت داشته باشد تا بتواند به پرسشگری و نقادی دست یابد.

حاجی میرزایی خاطرنشان کرد: نظام تعلیم و تربیت درصدد دانش‌افزایی نیست، بلکه به دنبال باور تمام وجوه شخصیت انسان‌هاست.

وی یادآور شد: موضوع کتاب‌ اهمیت بسیاری دارد، چراکه مهم است چه گفته و نوشته و در نهایت به جامعه تحویل داده می‌شود. باید پلی هوشمند میان دانسته‌های دانایان و نیازهای واقعی جامعه برقرار شود.

به گزارش ایرنا، جشنواره کتاب رشد از جشنواره‌های مهم کشور در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی است و ازآنجاکه مخاطب آن علاوه بر خواندن کتاب برای یادگیری کلی درصدد یادگیری برای زندگی آتی خود هستند. جشنواره کتاب رشد تنها جشنواره‌ای است که در آن اولاً کتاب‌های آموزشی مورد داوری قرار می‌گیرد و ثانیاً به کتاب‌های آموزشی و تربیتی توأمان توجه می‌شود.
 
برپایی این جشنواره از سال ۱۳۷۹ آغازشده و قدمتی بیست‌ساله دارد. در ادوار مختلف این جشنواره، تاکنون بیش از ۱۰۰۰ عنوان کتاب برگزیده یا شایسته تقدیر انتخاب‌شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha