۲۳ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۳۱
کد خبرنگار: 3081
کد خبر: 84182614
۰ نفر

برچسب‌ها

چهارمین اجلاس یک سیاره در پاریس برگزار شد

تهران-ایرنا- چهارمین اجلاس یک سیاره روز گذشته (۱۱ ژانویه/ ۲۲ دی) در کاخ الیزه به میزبانی امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه و مشارکت بسیاری از سران کشورها و رؤسای سازمان های بین المللی با موضوع حفاظت از تنوع زیستی برگزار شد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، تارنمای رسمی کاخ الیزه از برگزاری چهارمین "اجلاس یک سیاره" روز گذشته (۱۱ ژانویه/ ۲۲ دی) در کاخ الیزه با موضوع حفاظت از تنوع زیستی و غلبه بر چالش های ناشی از آن خبر داد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در این اجلاس میزبان سران کشورها، دولت ها و همچنین رؤسای سازمان های بین المللی، نهادهای مالی و سازمان های غیردولتی با هدف تسریع در اقدامات بین المللی برای حفاظت از محیط زیست و الزام به تعهدات بین المللی برای مبارزه با تخریب تنوع زیستی بود.

تغییرات آب و هوایی با تخریب تنوع زیستی ارتباط مستقیم دارد و خطر انقراض، بسیاری از گونه های گیاهی و جانوری را تهدید می کند. نابودی اکوسیستم ها و زیستگاه های طبیعی خطر انتقال بیماری از حیوانات به انسان را مانند مورد ویروس کرونا افزایش می دهد.

بنابراین گزارش، محورهای بحث شامل چند موضوع مهم بوده است: حفاظت از اکوسیستم های دریایی و زمینی،  ترویج کشاورزی،  تأمین مالی تنوع زیستی، حفاظت از جنگل های گرمسیری، گونه ها و سلامت انسان.

رئیس جمهور فرانسه در این نشست اعلام کرد که پاریس متعهد به محافظت از حداقل ۳۰ درصد از فضاهای خشکی و دریایی خود تا سال ۲۰۲۲ است.  

وی افزود: مدیترانه یک گنج است و حفاظت از آن بر عهده ماست. بدین منظور، در این اجلاس ائتلاف جهانی برای حفاظت از گونه های جانوری و گیاهی، پایان صید بی رویه، جلوگیری از آلودگی دریایی صورت گرفته است.

مکرون تصریح کرد: اگر به موقع اقدام نکنیم، یک میلیون گونه منقرض می شود.

در اجلاس یک سیاره برای تنوع زیستی، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، خواستار ایجاد جهانی امن تر، برابرتر و پایدارتر و آشتی انسان با طبیعت شد.

اولین اجلاس سران یک سیاره در دوازدهم دسامبر ۲۰۱۷، دو سال پس از تصویب توافق نامه آب و هوای پاریس برگزار شد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =