رصد فرهنگی را در کل کشور تعمیم دهیم

تهران_ ایرنا_ رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور، رصد فرهنگی اصفهان در ذیل این شورا را ابتکار بسیار خوبی دانست و بر تعمیم این رصد به دلیل حضور دستگاه‌ها در شورا تاکید کرد.

به گزارش سه شنبه شب خبرنگار فرهنگی ایرنا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جلسه ۷۵۱ شورای فرهنگ عمومی کشور با دو دستور جلسه گزارش عملکرد شورای فرهنگ عمومی استان اصفهان و بررسی نام برخی روزها در تقویم برگزار شد.

سید عباس صالحی در دستور اول جلسه با بیان اینکه رصد فرهنگی اجتماعی اصفهان باید مدنظر قرار بگیرد، اظهار کرد: استان‌ها نیاز به رصد و برش استانی دارند، در سند آمایش کشور در همه استان‌ها تعداد زیادی کتاب در مورد هر استان وجود دارد اما در همین سندهایی که به دولت ارائه شد بخش فرهنگی اجتماعی ضعیف بود.

وی ادامه داد: یک ابتکار در اصفهان همین رصد فرهنگی در ذیل شورای فرهنگ عمومی است، این رصد به دلیل حضور دستگاه‌ها در شورا خیلی راحت‌تر خواهد بود، این تجربه خوب قابل تعمیم به سراسر کشور است و باید در شورای فرهنگ عمومی استان‌ها مورد بررسی قرار بگیرد و چنانچه تعمیم این امر به سایر شوراها مصوب شود این تجربه موفق را به سایر استان‌ها هم ابلاغ کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: استفاده از سند راهبردی مساجد نیز یکی دیگر از موضوعات مهم است، همچنین تجربه‌های میدانی نیز گاهی بسیار تاثیرگذار است، برای نمونه وقتی شخصی همچون استاندار اصفهان از مدیران خود می‌خواهد تا عملکردشان نسبت به مصوبات شورای فرهنگ عمومی را اعلام کنند یک اقدام مثبت و در عین حال قابل تعمیم است.

در ادامه این جلسه آیت‌الله سید یوسفیطباطبایی‌نژاد نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان با اشاره به اهمیت مساجد در فرهنگ عمومی جامعه گفت: مرکز رسیدگی به امور مساجد ابتدا در تهران فعال بود، اما خوشبختانه امروز در کل کشور این مرکز فعال است، به نظر بنده اهمیت مسجد از نماز جمعه خیلی بیشتر است، زیرا در نماز جمعه شما با یک تعداد مخاطب آن هم به صورت هفتگی در ارتباط هستید در حالی که در مسجد روزانه در سه نوبت با مخاطبین مختلف می‌تواند ارتباط برقرار کنید.

وی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید مساجد و احیای کارکرد آنها را تحت پوشش خود قرار دهد، متاسفانه برخی فرهنگ‌های غلط وجود دارد که باید در جامعه ساماندهی شود، از این رو از طریق مساجد و همچنین شورای فرهنگ عمومی می‌توان در جهت اصلاح این فرهنگ‌های غلط برآمد، همچنین فرهنگ‌های درستی هم ممکن است وجود داشته باشد که می‌توان به آنها هم بیشتر پرداخت.

آیت‌الله طباطبایی‌نژاد بیان کرد: مصوبات شورای فرهنگ عمومی سراسر کشور باید تبادل شود تا دیگر شوراها نیز از تجربیات هم استفاده کنند.

عباس رضایی استاندار اصفهان نیز در ادامه این جلسه با بیان اینکه باید با روش‌های نوین باورها و فرهنگ‌های عمومی و اصیل را در بین خانوادهای ایرانی نهادینه کنیم، خاطرنشان کرد: برای نمونه در استان اصفهان ما با راه‌اندازی کتابخانه‌های سیار تلاش کردیم تا فرهنگ‌ کتابخوانی را در بین مردم جا بیندازیم.

وی افزود: امروز یکی از مسائل مهم حاشیه‌نشینی است که نباید از آن غافل شد و نیازمند آسیب‌شناسی در این امر هم هستیم.

رضایی تصریح کرد: یکی دیگر از وظایف شورای فرهنگ عمومی این است که دستگاه‌های متولی فرهنگ را به دور هم جمع کند تا دستگاه‌ها در کنار هم ضمن پرهیز از موازی کاری به سمت تفکیک وظایف بروند، نباید فراموش کنیم که جامعه امروز بیش از گذشته به امید و نشاط نیاز دارد و این دو نیز در کارکرد جامعه بسیار موثر است.

حجت الاسلام والمسلمین معتمدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان نیز در ادامه این جلسه با اشاره به اقدامات این اداره کل در بخش‌های زیرساختی و نرم‌افزاری فرهنگ گفت: در مدت زمان کوتاه مدیریت این اداره‌کل سعی کردیم سایر دستگاه‌ها را در استان موظف کنیم در اقدامات مختلف خود پیوست فرهنگی داشته باشند، از این رو مصوبات شورای فرهنگ عمومی در استان اصفهان اجرایی می‌شود.

وی در مورد کارکرد مساجد در استان اصفهان نیز یادآور شد: در حال حاضر از ظرفیت ۳۰درصد مساجد استفاده می‌کنیم اما به دنبال بهره بیشتر از این ظرفیت هستیم.

در ادامه دستور دوم جلسه با موضوع نام‌گذاری روز «بیماری‌های نادر» در تقویم کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این دستور جلسه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: از آنجا که در تقویم جهانی علاوه بر روز بیماری‌های خاص به بیماری‌های نادر نیز اشاره شده است ما نیز باید به این موضوع توجه داشته باشیم. زیرا ۱درصد از مردم کشور ما  به بیماری‌های نادر مبتلا هستند و اگر ما در تقویم به این موضوع نپردازیم و تنها روز بیماری‌های خاص را کافی بدانیم ممکن است مراتب ناراحتی و بی‌توجهی را در این بیماران عزیز به وجود بیاورد.

پس از بحث و بررسی اعضای شورا در نهایت روز ۹ اسفندماه با اکثریت آراء حاضرین به عنوان روز «بیماری‌های نادر» به تصویب رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =

سرخط اخبار فرهنگ