آیا نسخه آمریکایی داعش فعال می شود؟

تهران- ایرنا- دفتر تحقیقات پلیس فدرال آمریکا اطلاعاتی را افشا کرده که حاکی از برنامه ریزی برای راه اندازی «شورش بزرگ» مسلحانه در آستانه تحلیف جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا است.

شبکه ای بی سی بامداد سه شنبه گزارش داد: دفتر تحقیقات فدرال آمریکا (اف بی آی) اطلاعاتی در اختیار دارد که نشان می دهد یک گروه مسلح قصد دارد روز ۱۶ ژانویه به واشنگتن سفر کند. این گروه می خواهد در صورت تلاش کنگره برای برکناری ترامپ از طریق فعالسازی متمم ۲۵ قانون اساسی یک شورش بزرگ راه بیندازد.

اف بی آی در گزارش های داخلی خود اطلاعات مربوط به این گروه را منتشر کرده است. طبق گزارش اف بی آی، این گروه برای اعتراضات مسلحانه در مقر همه پارلمان های محلی ایالت ها در روز ۱۶ ژانویه برنامه ریزی می کند و در نظر دارد در صورت عزل ترامپ قبل از مراسم تحلیف بایدن به دادگاه ها و ساختمان های دولتی حمله کند.

جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا حمله کنندگان به ساختمان کنگره را «تروریست های خانگی» نامیده است و در آخرین اظهارات خود از احتمال برگزاری مراسم تحلیف «در مکانی ویژه» سخن گفته است.

بایدن، روز پنجشنبه با اشاره به جمعیت طرفدار ترامپ که روز گذشته پایتخت آمریکا را تصرف کرده بود، گفت: آنها را معترض ننامید. آنها یک گروه آشوبگر بودند؛ شورشیان تروریست داخلی؛ این موضوع بسیار اساسی و ساده است.

بایدن تصریح کرده است: بازجویی از اشغال کنندگان کنگره و پیگرد کسانی که دعوت به «فتنه» می کنند ضروری است.

او تنها کسی نیست که از برچسب «تروریسم» برای توصیف وقایع روز چهارشنبه استفاده می کند.

دونالد ترامپ که هوادارانش عامل شورش هفته گذشته در واشنگتن و حمله بی سابقه به کنگره بودند، از روز ۱۱ تا ۲۴ ژانویه در واشنگتن اعلام وضعیت فوق العاده کرده است. قرار است مراسم تحلیف بایدن روز ۲۰ ژانویه انجام شود.

موریل بوثر ، شهردار واشنگتن، حمله به پایتخت را «تروریسم منظم» خواند. حتی تد کروز، سناتور جمهوری خواه تگزاس، یکی از متحدان اصلی دونالد ترامپ در کنگره که به مشروعیت بخشیدن به تئوری های توطئه بی اساس در انتخابات منجر به خشونت کمک کرد، حمله را «یک عمل تروریستی حقیر» خواند.

با این حال، برخی دیگر از اصطلاحاتی مانند «قیام» یا «فتنه» برای توصیف جماعت مسلح استفاده کرده اند.

به نظر می رسد هنوز در آمریکا جریان هایی هستند که نمی خواهند تروریسم داخلی آمریکا را باور کنند.

با این حال تعدادی از رسانه ها و ناظران آمریکایی به صراحت تاکید می کنند که نسخه داخلی داعش در آمریکا در شرف ظاهر شدن است و در حال تئوریزه کردن مفهوم داعش داخلی با استناد به قوانین و تعاریف مرتبط با تروریسم هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =