معاون وزیر خارجه پیشین آمریکا: ترامپ آینده سیاسی ندارد

نیویورک- ایرنا- معاون امور امنیت بین‌الملل وزیر خارجه دولت پیشین آمریکا پیش‌بینی کرد ترامپ هیچ آینده سیاسی نخواهد داشت.

فرانک ویزنر روز سه‌شنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با ایرنا در پاسخ به این سوال که آینده سیاسی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را چگونه می‌بیند، گفت: من فکر می‌کنم خیلی زود است که قطعی شود، اما من معتقدم ترامپ هیچ آینده سیاسی ندارد.

وی افزود: من معتقدم حوادثی که در ۶ ژانویه رخ داد ، یورش به ساختمان کنگره، آخرین نه به انتخاب ترامپ بود. یک عده اندک آمریکایی بودند که هیچ تاثیر انتخاباتی ندارند. او جایگاه خود را از دست داده است و نمی‌تواند شخصیت سیاسی مهمی باشد که آمریکایی‌ها به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ ببینند.

این دیپلمات سابق آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا این امکان وجود دارد که ترامپ یک رهبر سیاسی بماند، گفت: من معتقد نیستم که ممکن باشد به ویژه آنکه در راس آنچه که در واشنگتن اتفاق افتاد، رئیس جمهوری است. آنچه در ساختمان کنگره رخ داد، عملی فتنه‌انگیز بود و قانون اساسی علیه آنچه اتفاق افتاد، است.

ویزنر خاطرنشان کرد: من فکر می‌کنم ترامپ استیضاح می‌شود و مطمئنا هدف امروز نمایندگان مجلس همین است. این اولین بار در تاریخ ایالات متحده است که کسی دو بار استیضاح شده است. اینکه در رای‌گیری چه اتفاقی می‌افتد یا در محکمه سنا و تحقیقات بعدی آن چه می‌شود، تا اینجا مشخص نیست.

وی تاکید کرد: اما من نمی‎بینم که او در آینده از جایگاه سیاسی برخوردار باشد.

معاون وزیر خارجه دولت پیشین آمریکا در پاسخ به این سوال که جایگاه ترامپ در میان جمهوری خواهان چگونه خواهد بود، گفت: من معتقدم که حزب جمهوری‌خواه تحت فشار زیادی قرار خواهد گرفت تا تصمیم بگیرد که به چه چیزی اعتقاد دارد.

ویزنر افزود: به اعتقاد من هشت سناتور و ۱۶۰ نماینده کنگره که رای (مخالف به تایید بایدن) دادند، با مشکلات سیاسی فوری روبرو خواهند شد. من امروز متوجه شده‌ام که شرکت‌های بزرگ آمریکایی بودجه تبلیغات انتخاباتی آنها را قطع می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: من معتقدم همه اینها برای حزب جمهوری‌خواه زنگ هشداری است که بنشینند و به طور جدی با خودشان بحث کنند که جایگاهشان چیست و به کجا می‌روند. همچنین باید بگویم که  گمان می‌کنم مسخره است که برخی می‌گویند، ترامپیسم را قبول داریم نه ترامپ را، ما پیام را دریافت می‌کنیم نه پیام‌رسان را.

این مقام پیشین وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد: مطمئن هستم که در حزب جمهوری‌خواه تعداد زیادی وجود خواهند داشت که سعی می‌کنند این اصول را پاکیزه کنند زیرا آنها برای رهبری حزب می‌جنگند، اما اساسا لحظه‌ای که رئیس جمهوری دفتر خود را در ۲۰ ژانویه ترک می‌کند، مبارزه برای حزب جمهوری‌خواه و همچنین برای نامزد ۲۰۲۴ آن ادامه دارد.

ویزنر در پاسخ به این سوال که روز چهارشنبه، پسر ترامپ از "حزب جمهوری خواه دونالد ترامپ" نام برد، تا چه حد درست است، اظهار کرد: حزب جمهوری‌خواه دونالد ترامپ وجود ندارد. این حزب جمهوری‌خواه با یک سابقه طولانی است و با افراد بسیار خوبی پر شده است.

وی افزود: زمانی برای آنها وجود نداشت که آنچه در چهار سال گذشته رخ داد را بزدایند، خودشان را دوباره بازسازی کنند و حزب جمهوری‌خواه را به همان جایی که باید باشد برگردانند اما موضع ما این است که اعتقاد به اصول بازی جوانمردانه دموکراسی و سایر اصول، محور عملکرد دموکراتیک ما است.

این مقام سابق وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به اینکه آیا ترامپ یک حزب جدید ایجاد خواهد کرد، گفت: نمی‌دانم او این کار را خواهد کرد یا نه. من فکر نمی‌کنم خیلی مهم باشد. فکر نمی‌کنم او پیروان زیادی داشته باشد. تاریخ جنبش‌های سوم در ایالات متحده تاریخ تاریکی است. هیچ حزب سومی تاکنون هیچ تاثیر قابل توجهی در انتخابات نداشته است مگر در انتخابات عمومی که آرا را از یک نامزد یا دیگری دور می‌کند.

پس از انتخابات ۱۳ آبان ماه و مشخص شدن باخت ترامپ در آن، رئیس جمهوری آمریکا در فراخوانی خواستار اجتماع عظیم طرفدارانش در مقابل کنگره آمریکا شد، در زمانی که نشست مشترک مجلس نمایندگان و سنا برای شمارش آرای گزینشگران ایالت‌ها جریان داشت.

این فراخوان و سخنرانی ترامپ، فرزندانش و وکیل شخصی او، جمعیت حاضر را به قدری تحریک کرد که به ساختمان کنگره یورش ببرند و وارد آن شوند. با این اتفاق برخی از شورشیان به صحن مجلس و سنا رفتند و برخی دیگر هم به دفتر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان و دیگر اعضای کنگره وارد شدند.

در اثر این یورش، پنج نفر کشته و تعداد زیادی مجروح شدند. دموکرات‌ها این حادثه را تحریک به شورش دانستند و خواستار برکناری ترامپ پیش از پایان یافتن دوره ریاست جمهوری وی شده‌اند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =