رییس خانه مطبوعات ایلام: توسعه در همه ابعاد دارای هزینه است

ایلام - ایرنا - رییس خانه مطبوعات ایلام تاکید کرد: توسعه در همه ابعاد دارای هزینه‌هایی است و توسعه اقتصادی نیز از این قاعده مستثنا نیست.

سامی شهبازی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طرح‌های بزرگ با سرمایه گذاری‌های کلان دولتی، خصوصی و خارجی بر اساس مزایای نسبی مناطق مختلف اجرا می‌شوند و تولید ثروت و اشتغال می‌کنند ولی از سوی دیگر ممکن است آلودگی‌هایی نیز ایجاد کرده و یا با قلع و قمع منابع طبیعی به محیط زیست آسیب بزنند.

 وی یادآور شد: کارخانه اسیدسولفوریک ایوان، سیمان کارزان، لرزه نگاری گنجوان، پتروشیمی ایلام و پالایشگاه گاز از مهم‌ترین صنایعی هستند که در این روزها با حجم شدید انتقادات روبه‌رو هستند؛ صنایعی که مردم چشم به ارزآوری و اشتغال و بهبود معیشت از قِبل آنها را دارند، این روزها توسط برخی ها به چالش کشیده شده اند. 

وی تاکید کرد: در طول سالیان طولانی خبرنگاری و مشاهده‌گری، به یاد دارم که یکی از بزرگ ترین دغدغه های ما و مردم و اغلب مسئولان، خروج ایلام از بن بست جغرافیایی بود.

رییس خانه مطبوعات ایلام گفت: هزینه این مطالبه، توسعه جاده بود و توسعه جاده در استانی کوهستانی با جنگلهای زیبایش، قطعا قطع تعدادی از درختان، عوض کردن اکوسیستم و از بین رفتن محیط زیست گیاهی و جانوری در طول این توسعه بود. 

شهبازی افزود: همان موقع نیز این دوگانه کشمکش‌زا بین توسعه و خروج ایلام از بن بست جغرافیایی و هزینه های این توسعه مطرح بود و به حق هم هست چرا که هر طرح بزرگ باید پیوست‌های زیست محیطی و اجتماعی را نیز در نظر بگیرد.

 وی یادآور شد: در روزهای گذشته شاهد برخورد گزینشی برخی ها با موضوعات زیست محیطی و مسکوت گذاشتن مسائل مشابه چنین موضوع مهمی بودیم.

 وی تاکید کرد: پتروشیمی هلیلان، پتروشیمی مهران، پتروشیمی دهلران، فاز دوم پالایشگاه گاز ایلام و از همه مهم تر پارک پلی پروپیلن، اگر همه اینها راه بیفتند، اشتغال خوب و درآمد بالا نصیب استان می‌شود ولی هزینه های خاص خودش را نیز دارد.

وی با بیان اینکه باید هم از آن‌ها مطالبه کرد و هم به آن‌ها فرصت داد، گفت: سیزدهمین الفین کشور که در ایلام با انواع تحریم‌ها و ناملایمات و صرف ۱۹ سال زمان به مرحله بهره برداری رسیده است، نیازمند حمایت و صبوری بیشتری است.

رییس خانه مطبوعات ایلام گفت: صنایع بزرگ استان نیز که در استان ایلام جانمایی شده اند باید بدانند که از اولین تا آخرین پیچ صنایع بزرگشان متعلق به تمام مردم استان ایلام است.

 وی تاکید کرد: باید پیوست‌های زیست محیطی در عالی ترین درجه رعایت شود و مسئولیت اجتماعی باید تمام و کمال در قبال این مردم بزرگ پرداخت و انجام شود.

وی یادآور شد: گردش مالی و مالیاتهای آنها باید از استانهای دیگر به داخل استان ایلام منتقل شود و رویه شفافیت اخبار طبق معمول در پیش گرفته و اقدامات خود را به صورت رسمی در اختیار رسانه های رسمی بگذارند تا فضای نقادی اجتماعی و اقتصادی آلوده به رفتارهای بخشی نگرانه و مطامع قبیله گرایانه وکسانی که درارکان تصمیم سازی دنبال عزل ونصب ها هستند؛مبتلا نشود.

به گزارش ایرنا، استان ایلام با ۵۸۰هزار نفر جمعیت با اجرای طرح های مختلف بر اساس اعلام مرکز آمار کشور هم از نظر امنیت سرمایه گذاری و هم از نظر ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری در ردیف استانهای برتر کشور قرار گرفته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها