اصناف فارس اثرگذارترین نقش را در مدیریت کرونا در استان داشته‌اند

شیراز-ایرنا- معاون استاندار فارس و جانشین ستاد استانی مقابله با کرونا گفت: اصناف فارس مهمترین و اثرگذارترین نقش را در مدیریت کرونا در استان داشته‌اند که قابل تقدیر است، همکاری و همراهی آنان موجب شد این استان در مقابله با کرونا موفق‌تر از سایر استان‌ها عمل کند.

عبدالرضا قاسم‌پور، دوشنبه در نشست مدیران استان فارس با روسای اتحادیه‌های صنفی شهرستان شیراز افزود: در دوران پیروزی انقلاب و دفاع مقدس، تحریم‌های ظالمانه و امروز شیوع کرونا شاهد حضور موثر اصناف در کشور بوده‌ایم.
معاون استاندار فارس و جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مقابله با کرونا اظهار داشت: از ابتدای شیوع کرونا، اصناف این استان برای حفظ جان و سلامت خود و دیگران در اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ به صورت خودجوش و داوطلبانه به ستاد استانی مقابله با کرونا پیشنهاد اعمال محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها را دادند.
قاسم‌پور با اشاره به اعمال تعطیلی صنوف پس از ساعت ۱۸ در استان بیان کرد: با وجود فشار اقتصادی روی اصناف، داشتن بدهی و عوارض و به ویژه در نوروز که اوج درآمدزایی آنها بود، اصناف فارس در تعطیلی واحدها همکاری مطلوبی داشتند و موجب نجات خود و دیگران شدند.
وی ادامه داد: نتیجه این مسوولیت پذیری اصناف استان، آبی شدن وضعیت ۱۹ شهرستان فارس شده است.
این مقام مسوول با تاکید بر اجرای طرح محله محور شهید سلیمانی گفت: با اجرای این طرح نیز شاهد کاهش تست‌های مثبت از ۵۴ درصد به ۱۴ درصد در ۵۰ روز گذشته بودیم و اشغال تخت‌های بیمارستانی به همت کادر درمان از صد در صد به ۲۰ درصد در ۲ ماه اخیر رسیده است.
معاون استاندار فارس اضافه کرد: اصناف این استان، خانواده گسترده‌ای هستند که وضع قرمز فارس را به زرد و آبی تبدیل کرده‌اند و تعطیلی صنوف عامل موثری برای کاهش تردد مردم در شهرها و شهرستان‌ها شد.
قاسم‌پور تاکید کرد: امیدواریم با همکاری مردم و اصناف در ۲ ماه آتی مجددا با پیک دیگری از شیوع کرونا مواجه نشویم.

رییس اتاق اصناف مرکز فارس

مسوولان فارس به جبران خسارت و رفع مشکلات مالی اصناف کمک کنند

سید محمود هاشمی رییس اتاق اصناف فارس نیز در این در نشست گفت: از مسوولان استان انتظار داریم تا با هر گونه اقدام لازم و نامه‌نگاری به جبران خسارت و رفع مشکلات مالی اصناف فارس کمک کنند.
وی ادامه داد: از ۱۶۳ زندانی جرایم غیر عمد آزاد شده اخیر در این استان، ۴۷ نفر صنفی بوده‌اند و دولت باید با در نظر گرفتن راهکارهای لازم، وضعیت فعالان صنفی بدکار را در نظر گیرد.
رییس اتاق اصناف فارس اظهار داشت: اصناف استان در محدودیت‌ها و تعطیلی مشاغل خود، در پرداخت حقوق و حق بیمه نیروها کم کاری نکردند و این جوانمردی اصناف باید مورد توجه قرار بگیرد و از آنها حمایت شود.
هاشمی، با اشاره به لزوم رسیدگی به مشکلات اصناف پس از بحران کرونا بیان کرد: مساعدت به صنوف در پسا کرونا باید مورد توجه جدی قرار بگیرد زیرا آسیب‌های وارد شده به آنها بعدها مشخص خواهد شد.
وی اضافه کرد: اعمال محدودیت‌ها در ساعاتی است که آغاز کسب و کار بسیاری از مشاغل است و پرداخت تسهیلات ۶ میلیون تومانی آن هم با روند اداری دشوار، دردی از اصناف ما دوا نمی‌کند.
رییس اتاق اصناف فارس افزود: لازم است تا با برگزاری چنین نشست‌هایی، فرصت طرح مشکلات اصناف با مسوولان فراهم شود و دولت بخشودگی مالیات صنوف را در این ایام مورد توجه جدی قرار دهد و این امر باعث اعتماد بیشتر مردم به مسوولان خواهد شد.
هاشمی بیان داشت: وجود سه میلیون واحد صنفی در استان فارس به معنای ۹ میلیون اشتغال است که این جمعیت باید جایگاه خود را حفظ کند.
او گفت: به جایی رسیده‌ایم که خیریه اصناف را می خواهیم تشکیل دهیم و کاسب نباید به خاطر مشکلات مالی به زندان برود و آبرویش به خطر بیفتد و لازم است که حیثیت اصناف فارس به عنوان تشکل مدنی بزرگ در اولویت مسوولان این استان قرار بگیرد.

کاهش کرونا در فارس در پی همکاری مطلوب اصناف فارس با مسوولان

نایب رییس اتاق اصناف فارس هم در این نشست بیان کرد: اصناف این استان در ۱۰ ماه گذشته در ستاد استانی و شهرستانی مقابله با کرونا در حالت آماده باش بوده‌اند و از اول اسفند ۹۸ تا اول آذر ۹۹ در فارس ۴۶ هزار و ۹۱۰ بازرسی، ۱۳ هزار و ۱۰۰ اخطار، ۷۱۰ گشت مشترک، ۴۴۹ مورد پلمب واحدها داشتیم.

ناصر مهرتاش افزود: از یکم تا هفدهم آذرماه ۹۹ که پیک تعطیلی اصناف بود، هر روز از ساعت هشت صبح با حضور فرماندار و دیگر مسوولان در ستاد مبارزه با کرونای شهرستان شیراز جلسه داشتیم و با کمک اصناف موفق به کنترل وضعیت شدیم و نشست ستاد استانی نیز هر چهارشنبه با حضور معاون استاندار فارس برگزار شد.
وی اضافه کرد: خوشبختانه ستاد استان و شهرستان مقابله با کرونا با اصناف فارس همراه بوده‌اند و از پنجم اسفند ۹۸ تا بیست و دوم آذرماه ۹۹ برای راهنمایی اتحادیه‌های صنفی این استان، ۸۸ بخشنامه در این ستاد و ۱۸ بسته پیشنهادی ارائه شد.
نایب رییس اتاق اصناف فارس ادامه داد: نتیجه همکاری مطلوب اصناف فارس و مسوولان استان در زمینه مقابله با شیوع کرونا موجب شده است تا امروز عملکرد استان در کاهش شیوع کرونا موفقیت آمیز باشد.

در ادامه این نشست، روسای اتحادیه‌های صنفی شهرستان شیراز به ارائه مشکلات خود در حضور مدیرکل امور مالیاتی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون تامین اجتماعی استان فارس و رییس اداره بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی شیراز پرداختند و این مسوولان به پرسش‌های آنان پاسخ دادند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها