باغ معیرالممالک در تهران تملک شد

تهران-ایرنا-معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه۱۲ تهران گفت: باغ معیرالممالک در تهران تملک شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از شهرداری منطقه ۱۲ «محمدرضا ندرلو»، اظهار داشت: بخشی از باغ معیرالممالک، در کوچه کیهانی به متراز ۱۷۰۰ مترمربع باقی مانده بود که مالک قصد نوسازی داشت.  

وی گفت: درخواست مالک در کمیسیون تملک باغات شهرداری منطقه ۱۲ ارائه و در نهایت تصویب شد، این ملک با مبلغ ۲۵ میلیارد تومان تملک شود که هم‌اکنون کار بازسازی آن شروع شده و تا بهار ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با بیان این نکته که داخل این باغ، ملکی قدیمی وجود دارد که بازسازی آن در بودجه سال آینده دیده شده، افزود: این ساختمان که به صورت متروکه است، از یک طرف به کوچه کیهانی و از طرف دیگر به قفل‌سازان می‌خورد.

ندرلو با یادآوری این مطلب که باغ معیرالممالک یکی از باغ‌های بزرگ محله سنگلج، محله‌ای که بخشی از آن به کارگاه‌های طلاسازی تبدیل شده، بوده و شهرداری به دنبال ساماندهی و رفع مزاحمت‌های آن است، ادامه داد: در بخشی دیگر از محله، مردم هنوز سکونت دارند و با تملک این باغ و تبدیل آن به فضای سبز، سرانه فضای سبز در این محله افزایش خواهد یافت و جذابیت بیشتری برای مردم به وجود می‌آید تا مردم از محل کوچ نکنند و خانه‌های خود را به کارگاه و انبار اجاره ندهند.  

وی همچنین درباره بوستان گوته هم توضیح داد: بوستان ۲۵۰۰ متری گوته که در خیابان ۱۷ شهریور، خیابان گوته قرار دارد، در حال ساخت است. در این محل، بوستان شهدای سلامت که پاتوق محله ۳۰۰ متری است تکمیل شده و هم‌اکنون نقاشی دیواری آن در حال انجام است.

معاون خدمات شهری و محیط زیست قلب طهران بیان کرد: بوستان گوته که از اراضی فوقانی تونل امیرکبیر است، سال‌هاست که رها شده بود، اما فاز یک ساماندهی این اراضی با احداث این بوستان شکل می‌گیرد؛ بوستانی که شامل مسیر تندستی و زمین بازی کودکان است و ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته که در بهار به بهره‌برداری خواهد رسید.  

باغ معیر یکی از باغ‌های معروف تهران بود که در جنوب محله سنگلج قرار داشت. این باغ متعلق به خاندان معیرالممالک بود که در شمال از بازارچه قوام‌الدوله و بازارچه معیر شروع می‌شد و از جنوب تا خیابان مولوی امتداد می‌یافت. باغ در دوره پهلوی ‌کم‌کم تفکیک شد تا آنکه آخرین ساختمان باقی‌مانده آن در سال ۱۳۵۰ خورشیدی از میان رفت.


 جمع آوری ۳۲۲۰ تن زباله خشک در طرح شنبه های بدون پسماند منطقه ۳

«مهدی هوشیار» معاون خدمات شهری و محیط زیست در این باره گفت: بی‌توجهی به جداسازی پسماندهای خشک و ‌تر در مبدا نتیجه‌ای جز شیوع پدیده زباله‌گردی و تخریب طبیعت ندارد و با تفکیک زباله می‌توانیم از این پس در فاجعه محیط‌زیستی که زباله‌ها رقم می‌زنند شریک نباشیم.

وی با اشاره به افزایش تفکیک زباله شهروندان منطقه ۳ با اجرای طرح شنبه های بدون پسماند افزود: در طرح"شنبه های بدون پسماند"، ضمن جمع آوری زباله های تفکیک شده، آموزش های مورد نیاز نیز به شهروندان داده می شود.

هوشیار بیان کرد: نظارت بر جمع آوری پسماندهای تفکیک شده در غرفه های مستقر در محلات، آموزش خانه به خانه تفکیک زباله تر و خشک، توزیع کیسه های مخصوص پسماند خشک برای مجتمع های بالای ۲۰ واحد، آموزش به سرایداران مجتمع های مسکونی در این طرح اجرا می شود.

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه ۳ با افزایش مشارکت شهروندان در طرح"شنبه های بدون پسماند اشاره کرد و گفت: به طور میانگین تناژ جمع آوری زباله های خشک در غرفه های استقراری در محلات۱۳۲۴ تن و مقدار جمع آوری شده توسط خودروهای ملودی ۱۸۹۶ تن است.

مرمت سقا خانه تاریخی عزیز محمد تا پایان دی ماه

«نصراله آبادیان» شهردار منطقه ۱۱تهران گفت: مرمت سقاخانه قاجاری عزیز محمد که در محدوده حصار ناصری واقع شده است؛ تا پایان دی ماه از سوی اداره زیبا سازی این منطقه آغاز می شود.

وی با اشاره به قدمت سقاخانه عزیز محمد که بیش از ۱۱۰ سال پیش در خیابان فروزش ساخته شده؛ افزود: این سقا خانه که به دلیل قدمت بنا دچار فرسودگی شده است؛ با نظارت سازمان میراث فرهنگی از سوی اداره زیبا سازی معاونت خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه ۱۱ مرمت خواهد شد.

آبادیان بیان کرد: این بنای قاجاری دارای تزئینات زیبای آیینه کاری در سقف، کاشی کاری های بسیار نفیس با نقش شهدای کربلا، نمادهای واقعه کربلا، آب انبار قدیمی، حوضچه آب، شیر و پاشیر است که به مرور زمان دچار فرسودگی و تخریب شده است.

وی ادامه داد: طرح مرمت این سقا خانه در سنوات گذشته تهیه شده و پس از انتخاب پیمانکار مراحل اجرایی آن تا پایان همین ماه آغاز می شود.

به گفته شهردار منطقه ۱۱ این اقدام در راستای بند ۴۱و ۴۶ برنامه ۵ ساله سوم با هدف ارتقای کیفیت سیما و منظر شهر، ارتقای کیفیت محیطی و احیای بافت و بناهای تاریخی شهر تهران انجام خواهد شد.

سقاخانه عزیز محمد یکی از سقاخانه‌های زیبا و قدیمی شهر تهران است که با توجه به بحران کم آبی شهر تهران در آن دوران و لزوم وجود سقاخانه ها به عنوان یکی از منابع تأمین آب مردم و نیز یادآوری واقعه کربلا و بستن آب فرات بر روی حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) و یارانش، بنای سقا خانه توسط حاج عباسعلی، فرزند مرحوم عزیزمحمد در سال ۱۲۵۶ شمسی ساخته شد و همواره با نور سبز، روشن است و در ایام محرم و صفر با کتیبه‌های سیاه پوشانده می‌شود.

کسب گواهینامه بین المللی ایزو ۱۴۰۰۱ توسط شهرداری منطقه ۴


«محمد محمددوست» شهردار منطقه ۴ تهران از کسب گواهینامه بین المللی استاندارد زیست محیطی "ایزو ۱۴۰۰۱ نسخه ۲۰۱۵"خبر داد و گفت: حفظ و ارتقاء استانداردهای محیط زیستی برای دست یابی به توسعه پایدار شهر در منطقه ۴ ضروری و لازم الاجرا است.

 وی گفت: با اخذ این گواهینامه هم اکنون کار ما آغاز شده است و باید استانداردهای زیست محیطی به صورت مستمر پایش و راهبری شده و بازخورد آن ها گرفته شود.

وی اضافه کرد: تعهد پذیری و مسئولیت پذیری برای اجرای برنامه های محیط زیستی موجب بهبود وضعیت و اثر گذاری بیشتر برنامه ها می شود و باید تلاش کنیم این رویکرد در منطقه ۴ نهادینه شود.

شهردار منطقه ۴ عنوان کرد: دستاوردهایی که هم اکنون در شهرداری منطقه ۴ شاهد آن هستیم نتایج مسئولیت پذیری کارکنان است و استمرار این مسئولیت پذیری ها به توسعه پایدار شهر کمک شایانی خواهد کرد.

محمددوست با اشاره به نقش ممیزی ها در رعایت استانداردهای شهری و کسب رضایتمندی شهروندان گفت: این ممیزی ها باعث می شود ضمن تقویت نقاط مثبت و برطرف کردن نقاط ضعف با تلاش و اهتمام و همدلی پرسنل به دنبال کسب رضایت شهروندان باشیم.


منطقه ۱۳ پایلوت پویش همگانی ارتقا فرهنگ آپارتمان نشینی 

«مجتبی شکری»، شهردار منطقه ۱۳ تهران پویش ارتقای فرهنگ آپارتمان ‌نشینی را پاسخی به یک ضرورت عینی در فضای اجتماعی تهران دانست و افزود: تهران با قریب به ۸۷٪  آپارتمان‌نشین نیاز به تلاشی جدی برای تثبیت مضامین فرهنگی و الگوها و سبک‌های زندگی مسالمت‌آمیز و پویا در همسایگی در فضای آپارتمان‌نشینی  دارد.

وی با اشاره به انتخاب محله شورا به عنوان منطقه پایلوت دربخش های  تسهیل گری  و ترویجگری اظهار داشت : این پویش در شش کوچه خیابان های شواخ و افضلی  واقع در محله شورا با ۶۰۸ واحد مسکونی و جمعیت ۱۸۳۵ نفر اجرا می شود.  

شهردار منطقه ۱۳ با بیان اینکه موضوعات اصلی طرح شامل سه حوزۀ «قوانین و حریم خصوصی»، «همسایگی و مشارکت» و محیط زیست با تأکید بر «کاهش و مدیریت پسماند» است ادامه داد : در قالب این پویش، اقدامات مختلفی شامل برنامه های سیاستی، تبلیغاتی، ترویج گری و پایدار سازی رفتار با هدف ارتقا روحیه مشارکت و افزایش مسئولیت پذیری اجتماعی انجام می شود.

شکری عنوان کرد: در حال حاضر فعالیت های پویش ارتقا فرهنگ آپارتمان نشینی در منطقه ۱۳ با به کارگیری ابزارهای تبلیغاتی و مشوق های اجتماعی  به منظور پایدار سازی رفتار آغاز شده است

منطقه ۱۵ نخستین منطقه ی تهران در تمدید گواهینامه ISO ۱۴۰۰

«علیرضا جعفری» معاون خدمات شهری و محیط زیست منطقه ۱۵ تهران گفت: بحث مدیریت محیط زیست در منطقه به صورت جدی پی گیری و تاکید می شود  و همکاران ما جدا از وظیفه ذاتی خود که از جنس خدماتی است بر الزامات زیست محیطی نیز توجه دارند.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته نیز به عنوان نخستین منطقه شهرداری تهران موفق به اخذ گواهینامه مدیریت استاندارد محیط زیست Iso۱۴۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵ بوده ایم افزود: امسال نیز با تلاش تمامی همکاران در تمدید این گواهینامه نخستین منطقه تهران هستیم.

وی گفت: طرح ممیزی داخلی مرداد ماه انجام شد و  ممیزی نهایی نیز از اواخر مهر به منظور بازدید و رصد تمامی مراکز تحت پوشش شهرداری منطقه در نواحی هفتگانه انجام شده است.

جعفری اضافه کرد: در این طرح ۳ مورد مغایرت و عدم انطباق با چک لیست های بهداشتی، محیط زیستی و ایمنی شهرداری تهران، مشاهده شد که پس از مهلت زمان مشخصی تمامی آن موارد رفع و با نظر ارزیان گواهینامه مذکور تمدید شد.

پویش ارتقای فرهنگ آپارتمان نشینی در شمال تهران اجرایی شد 

«سیدحمید موسوی» شهردار منطقه یک تهران از اجرایی شدن پویش ارتقای فرهنگ آپارتمان نشینی با هدف افزایش مسئولیت پذیری اجتماعی، ارتقای روحیه مشارکت، مدیریت و کاهش پسماند در شمال تهران خبر داد.

وی اظهار داشت: رشد جمعیت شهری و توسعه شهرنشینی در چند دهه گذشته موجب زندگی آپارتمان نشینی شد و تغییرات بنیادی و اساسی در نحوه و شکل زندگی مردم ایجاد کرد و فرهنگ آپارتمان نشینی به عنوان یکی از الزامات زندگی شهرنشینی مطرح شد.

وی افزود: در همین راستا پویش فرهنگ آپارتمان نشینی با شعار «هم سایه هم» به عنوان یکی از فعالیت های فرهنگی و آموزشی در دستور کار مدیریت شهری و اداره کل آموزش های شهروندی قرار گرفت و در منطقه یک نیز محله ازگل به عنوان محله پایلوت برای اجرای این طرح انتخاب شد.

موسوی گفت: این پویش در محورهای  قوانین و حریم خصوصی، همسایگی و مشارکت مردمی، افزایش مسئولیت پذیری اجتماعی و مدیریت و کاهش پسماند در قالب برنامه های ترویجی، آموزشی و تولید محتوا اجرا می شود و تلاش دارد تا به بسترسازی در زمینه ارتقای فرهنگ آپارتمان نشینی کمک کند.

وی با بیان اینکه رعایت حقوق شهروندی و اجتماعی در بهبود کیفیت زندگی شهری تأثیرگذار است، افزود: این پویش از ابتدای دی‌ماه آغاز و تا شهریور ۱۴۰۰ ادامه خواهد داشت.

شهردار منطقه یک عنوان کرد: در این پویش که با شعار «هم سایه هم» نامگذاری شده، علاوه بر ترویج گری که توسط تسهیل گران انجام می شود، آموزش چهره به چهره به طور ویژه در محله ازگل اجرا می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها