جریان حکمت ملی عراق: اقدام های آمریکا دخالت در امور کشورمان است

بغداد - ایرنا- جریان حکمت ملی عراق درپی اقدام اخیر وزارت خزانه داری آمریکا در تحریم «فالح الفیاض» رییس سازمان الحشد الشعبی با صدور بیانیه‌ای تحریم شخصیت‌های رسمی عراق توسط واشنگتن را دخالت آشکار در امور داخلی عراق دانست.

به گزارش ایرنا به نقل از کانال تلگرامی دفتر رسانه ای جریان حکمت ملی عراق در ایران، در بیانیه جریان حکمت ملی عراق آمده است: جریان حکمت ملی تصمیم های وزارت خزانه‌داری آمریکا درحق شخصیت‌های رسمی عراقی که بخشی از دولت به شمار می‌روند را پیگیری می‌کند و آن را دخالت  آشکار در امور داخلی عراق به بهانه‌ها و نام‌های مختلف می‌داند.

براساس این گزارش، جریان حکمت ملی با محکوم کردن این اتهام‌زنی‌های خارجی، آن را نقض صریح حاکمیت ملی و دخالت در امور داخلی عراق عنوان کرد و مخالفت خود را با اتهام های نسبت داده شده به برخی شخصیت‌های رسمی عراق اعلام کرد.

دفتر کنترل دارایی‌ های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا جمعه شب اعلام کرد که «فالح الفیاض» را در فهرست تحریم خود قرار داده است.

الفیاض رییس سازمان الحشد الشعبی عراق تاکنون بارها خواهان خروج نیروهای بیگانه و در صدر آنها نیروهای آمریکایی از عراق بر اساس مصوبه پارلمان عراق در این زمینه شده است.

نیروهای اشغالگر آمریکایی از سال ۲۰۰۳ میلادی در عراق مستقرند که بزرگترین پایگاه آنها عین الاسد در استان الانبار در غرب این کشور است.

آمریکایی‌ها همچنین شماری از نیروهای نظامی و سامانه‌های پدافندی را در سفارت خود در منطقه تحت تدابیر شدید امنیتی سبز در قلب بغداد مستقر کرده‌اند.

دولت آمریکا پیشتر اعلام کرد که تعداد نیروهای خود در عراق را به میزان ۵۰۰ نفر کاهش می‌دهد و درپی آن، ستاد عملیات مشترک عراق اعلام کرد که خروج نخستین گروه نظامیان آمریکایی از این کشور در چارچوب توافق اخیر بین بغداد و واشنگتن آغاز شده است.

ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش به تازگی شمار نیروهای آمریکایی در خاک عراق را سه هزار نفر اعلام کرد، با این حال، برخی از منابع سیاسی و امنیتی عراق شمار واقعی این نیروها در کشورشان را بیش از رقم اعلام شده عنوان کرده  و خواهان شفاف شدن موضوع هستند.

مسئولان و مردم عراق در مناسبت های مختلف بر لزوم خروج نیروهای آمریکایی از کشورشان در راستای اجرای مصوبه پارلمان در این زمینه تاکید کرده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =

سرخط اخبار جهان