بازگشایی فعالیت اصناف در استان فارس و لزوم افزایش نظارت‌ها

شیراز-ایرنا-معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز گفت: با توجه به کاهش موارد ابتلا به کروناویروس و بازگشایی برخی از صنوف مانند نمایشگاه‌ها، مراکز خرید و رستوران ها، لازم است نظارت ویژه‌ای از سوی کارشناسان بهداشتی بر این واحدها اعمال شود.

عبدالرسول همتی، دوشنبه در نشست ستاد دانشگاهی مدیریت کرونا در استان فارس، افزود: کاهش موارد ابتلا، بهبود وضعیت خطر کرونا در شهرستان‌ها و بازگشایی صنوف، نشان از شکست و پایان کروناویروس نیست، بلکه این ویروس همچنان در جامعه در حال چرخش است و در چنین شرایطی، ضرورت دارد پایبندی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، با جدیت بیشتری دنبال شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، بر رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی متصدیان اصناف، مراکز خرید، مراکز تهیه و توزیع موادغذایی، واحدهای ارائه دهنده خدمات مختلف تاکید و بیان کرد: انجام هرگونه تخلف بهداشتی در صنوف در شرایط همه‌گیری ویروس کرونا، به عنوان تهدیدکننده سلامت مردم به شمار می‌رود و منجر به تعطیلی واحد صنفی متخلف می‌شود.

همتی، همچنین از شهروندان خواست تا از متصدیانی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، خدمات دریافت نکنند و مورد تخلف را با کارشناسان سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت در میان بگذارند.

وی، با اشاره به روند کاهشی آمار مبتلایان و جانباختگان بیماری کووید ۱۹ اظهار داشت: باید هوشیار باشیم این وضعیت پایدار نیست و به همین سبب باید پروتکل‌های بهداشتی همچنان رعایت شود زیرا در صورت ساده‌ انگاری شرایط، خطر مواجهه با موج جدیدی از این بیماری وجود دارد.

بهبودی بیش از ۱۵۹ هزار بیمار کووید ۱۹ در استان فارس

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، همچنین گفت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تا کنون در استان فارس، بیش از ۵۷۳ هزار نمونه آزمایشگاهی از افراد بیمار و علامت دار، به شیوه‌های تست PCR و تست سریع تهیه شده است که از این تعداد، ۱۶۳ هزار و ۹۵۰ مورد مثبت قطعی شناسایی شده است.

همتی اضافه کرد: هم اکنون ۴۶۸ بیمار مثبت و یا مشکوک دارای علایم کروناویروس در بیمارستان‌های این استان بستری هستند که از این تعداد، ۸۹ بیمار مبتلا به کووید۱۹ به دلیل وخامت وضعیت جسمی در بخش‌های مراقبت های ویژه (ICU) تحت درمان قرار دارند.

وی افزود: متاسفانه سه هم استانی در روز گذشته (بیست و یکم دی ماه ۹۹) به دلیل ابتلا به کروناویروس جان خود را از دست دادند و با احتساب آن، شمار جانباختگان این بیماری از ابتدای شیوع آن تا کنون در فارس به سه هزار و ۷۱ نفر رسیده است.

به گفته همتی، از ابتدای شیوع این ویروس تا کنون نیز در مجموع ۱۵۹ هزار و ۳۰۴ نفر در استان فارس، از این بیماری بهبود یافته و از بیمارستان‌ها ترخیص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها