مشاور امنیت ملی عراق: مخالف تحریم الفیاض هستیم

بغداد – ایرنا – مشاور امنیت ملی عراق روز دوشنبه در دیدار سفیر آمریکا بر مخالفت خود با تصمیم دولت ایالات متحده برای تحریم «فالح الفیاض» رییس سازمان الحشد الشعبی عراق تاکید کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های عراقی، در بیانیه دفتر «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی عراق آمده است: «ماتیو تولر» سفیر آمریکا در بغداد امروز با مشاور امنیت ملی عراق در دفترش دیدار کرد و دوطرف آخرین تحولات سیاسی و امنیتی در عراق و منطقه و تقویت روابط بین بغداد و واشنگتن  را بررسی کردند.

براساس ین بیانیه، الاعرجی "بر رد تصمیم اخیر وزارت خزانه داری آمریکا علیه فالح الفیاض" تاکید کرد.

الاعرجی در این دیدار با یادآوری اینکه عراق در تلاش برای حل بحران ها و گسستن آنها است، ادامه داد :  ما می خواهیم که عراق نقطه تلاقی باشد زیرا می تواند این نقش را ایفا و همگان باید درک کنند که منفعت عراق بالاتر از هرچیزی است.

بیانیه دفتر مشاور امنیت ملی عراق تصریح کرد که سفیر آمریکا در این دیدار به موضع الاعرجی در قبال تصمیم وزارت خزانه داری آمریکا درباره الفیاض پرداخت که در آن تاکید کرده بود که "وزارت خزانه داری آمریکا باید اشتباه خود علیه یک شخصیت دولتی (عراقی) را اصلاح کند و درست نیست که وی در فهرست تحریم ها باشد".

الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق دو روز پیش در توئیتی نوشت که  ما از وزارت خزانه داری آمریکا می خواهیم که اشتباه خود درباره تصمیم برای اعمال تحریم ها علیه یک شخصیت دولتی عراقی را اصلاح کند.

وی افزود که درست نیست که (این شخصیت دولتی عراقی) در فهرست تحریم ها قرار گرفته باشد.

همچنین بیانیه امروز دفتر مشاور امنیت ملی عراق افزود: "الاعرجی و سفیر آمریکا درباره توافق منطقه سنجار در استان نینوا در شمال غربی عراق و پرونده اردوگاه «الهول» در مرز سوریه با عراق و ادامه همکاری برای تعقیب بقایای هسته های تروریستی و تلاش بین المللی مشترک برای از بین بردن تروریسم بحث و گفت وگو کردند".

دفتر کنترل دارایی‌ های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا جمعه شب اعلام کرد که «فالح الفیاض» را در فهرست تحریم خود قرار داده است.

الفیاض رییس سازمان الحشد الشعبی عراق تاکنون بارها خواهان خروج نیروهای بیگانه و در صدر آنها نیروهای آمریکایی از عراق بر اساس مصوبه پارلمان عراق در این زمینه شده است.

نیروهای اشغالگر آمریکایی از سال ۲۰۰۳ میلادی در عراق مستقرند که بزرگترین پایگاه آنها عین الاسد در استان الانبار در غرب این کشور است.

آمریکایی‌ها همچنین شماری از نیروهای نظامی و سامانه‌های پدافندی را در سفارت خود در منطقه تحت تدابیر شدید امنیتی سبز در قلب بغداد مستقر کرده‌اند.

دولت آمریکا پیشتر اعلام کرد که تعداد نیروهای خود در عراق را به میزان ۵۰۰ نفر کاهش می‌دهد و درپی آن، ستاد عملیات مشترک عراق اعلام کرد که خروج نخستین گروه نظامیان آمریکایی از این کشور در چارچوب توافق اخیر بین بغداد و واشنگتن آغاز شده است.

ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش به تازگی شمار نیروهای آمریکایی در خاک عراق را سه هزار نفر اعلام کرد، با این حال، برخی از منابع سیاسی و امنیتی عراق شمار واقعی این نیروها در کشورشان را بیش از رقم اعلام شده عنوان کرده  و خواهان شفاف شدن موضوع هستند.

مسئولان و مردم عراق در مناسبت های مختلف بر لزوم خروج نیروهای آمریکایی از کشورشان در راستای اجرای مصوبه پارلمان در این زمینه تاکید کرده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

سرخط اخبار جهان