اجرای بند کمال‌خان بر روی هیرمند در کمیسیون امنیت ملی بررسی شد

تهران- ایرنا- سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از بررسی اجرای بند کمال‌خان بر روی رودخانه هیرمند با حضور وزیر نیرو در جلسه امروز کمیسیون خبر داد.

به گزارش ایرنا، ابوالفضل عمویی در توضیح جلسه روز دوشنبه کمیته امنیت آب کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به خبرنگاران گفت: نخستین جلسه کمیته امنیت ملی با ریاست مرتضی محمودوند نماینده مردم خرم‌آباد برگزار شد. در این جلسه دستگاه‌های مختلف از جمله مسئولان وزارتخانه‌های نیرو، خارجه، جهاد کشاورزی و کشور، ستادکل نیروهای مسلح، سازمان جغرافیای نیروهای مسلح، سازمان حفاظت محیط زیست، مرکز پژوهش‌های مجلس و مرکز بررسی‌های استراتژیک حضور داشتند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یازدهم افزود: محور مباحث جلسه بررسی آخرین وضعیت رودخانه‌های مرزی بود. کشور ما ۲ هزار و ۴۵ کیلومتر مرز آبی روخانه‌ای دارد. در واقع نزدیک به یک چهارم از کل مرزهای کشور، مرز رودخانه‌ای است، از این جهت توجه به موضوع امنیت آب برای ما دارای اهمیت است.

عمویی ادامه داد: بر اساس گزارش‌های ارائه شده در نشست، در حوزه تامین آب کشور، وابستگی ۷ درصدی به منابع آب‌های مرزی وجود دارد. از همین رو توجه به اجرای طرح‌های توسعه‌ای منابع آبی و خاکی در استان‌های مرزی برای دستگاه‌های اجرای یک اولویت است و در دستور کار آنها قرار دارد. وزارت نیرو در این زمینه یکی از نقش‌های محوری را بر عهده دارد و با همکاری سایر دستگاه‌ها در حال پیگیری این موضوع هستند.

وی یادآور شد: دستگاه‌های مختلف در این جلسه گزارشی را در مورد آخرین وضعیت بهره‌برداری از رودخانه‌های مرزی، ارایه دادند. اطلاعات کلی درباره رودخانه‌های مرزی در همسایگی ما با کشورهای در افغانستان، ترکمنستان، پاکستان، عراق، ترکیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان ارائه و مقرر شد ادامه مباحث و بررسی جزئی تر در جلسات آتی صورت بگیرد.

بررسی ابعاد قانون حفظ و تثبیت کناره و بستر رودخانه‌های مرزی

عمویی با اشاره به وجود قانونی به نام «حفظ و تثبیت کناره و بستر رودخانه‌های مرزی» مصوب سال ۱۳۶۳، گفت: در این جلسه در مورد این قانون هم گفت وگو شد. مجلس شورای اسلامی آماده است ضمن پیگیری وظایف نظارتی خود، در صورت وجود خلاهای قانونی، همکاری لازم را با دستگاه‌های اجرایی داشته باشد.

وی اظهارکرد: همچنین در این جلسه مطرح شد که به‌زودی مرکز مطالعات آب‌های مرزی و مشترک با همکاری دستگاه ذیربط از جمله وزارت نیرو در کشور تاسیس خواهد شد. مباحث علمی مرتبط با حوزه سیاسی و بین‌المللی آب توسعه پیدا کرده و انجمن هیدرولیک در کشور ذیل قواعد وزارت علوم و با همکاری اساتید دانشگاه ایجاد شده است.

بررسی اجرای بند کمال‌خان بر روی رودخانه هیرمند با حضور وزیر نیرو

عمویی یادآور شد: دوشنبه هفته گذشته نیز جلسه‌ای در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با حضور جمعی از نمایندگان برگزار شده، موضوع اجرای بند کمال خان افغانستان بر روی رودخانه هیرمند در این جلسه طرح شده، وزیر نیرو، دستگاه‌های ذیربط و نمایندگان حوزه‌های انتخابیه مرتبط با این حوزه آبی هیرمند که تحت تاثیر این بند قرار می‌گیرند در این جلسه حضور داشته‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =

سرخط اخبار سیاست