فرمانده سپاه کردستان: یک هزار هکتار از اراضی سد آزاد نهالکاری می‌شود

سنندج - ایرنا - فرمانده سپاه بیت‌المقدس کردستان گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، تا پایان امسال یک هزار هکتار از اراضی پایاب سد آزاد توسط نیروهای این نهاد و بسیج سازندگی چاله‌کنی و نهالکاری می‌شود.

به گزارش ایرنا، سردار سیدصادق حسینی روز دوشنبه در بازدید بهمن مرادنیا استاندار کردستان از طرح احداث باغات پایاب سد آزاد اظهار داشت: با توجه به اینکه این طرح به سپاه بیت‌المقدس و بسیج سازندگی واگذار شده است، تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم با سرعت پروژه را اجرا کنیم.

وی به کندن۱۳۰ هزار چاله برای غرس نهال در پایاب این سد اشاره کرد و افزود: در حال حاضر روزانه ۱۰ هزار چاله توسط نیروهای این نهاد و بسیج در پایاب سد آزاد کنده و ۱۳ دستگاه برای اجرای این کار در حال فعالیت است.

فرمانده سپاه بیت المقدس کردستان با اشاره به اجرای احداث باغات در ۲ هزار و ۱۰۰ هکتار در قالب فاز اول پروژه اشاره کرد و یادآور شد: پیش بینی شده در مجموع ۸۵۰ هزار چاله برای کاشت نهال حفر شود که کار بسیار بزرگی برای توسعه اقتصادی منطقه است.

سردار حسینی با بیان اینکه این طرح در راستای پروژه‌های اقتصاد مقاومتی انجام خواهد شد، اضافه کرد: در مجموع بیش از یک هزار و ۱۴۰ خانوار در منطقه کلاترزان دارای شغل دائم خواهند شد و تا پایان امسال نیز بخش عمده‌ای از طرح را در اختیار روستاییان قرار می‌دهیم.

به گزارش ایرنا، آب مورد نیاز شبکه فرعی آبیاری تحت فشار اراضی پایاب سامانه انتقال سد آزاد از محل سامانه خط انتقال این سد به سد قوچم و در هفت نقطه آبگیر تامین و مقرر است بر اساس برنامه مصوب اولیه در سطح ۴۳۰۰ هکتار از اراضی شیب دار روستاهای بخش کلاترزان در محور سنندج - مریوان تا روستای حسن آباد محور سنندج - دیواندره شبکه آبیاری قطره ای اجرا شود.

هدف از اجرای طرح، تامین آب مورد نیاز طرح توسعه باغات در اراضی شیبدار و مستعد منطقه، رفع محرومیت زدایی و افزایش تولید بخش کشاورزی است و پیش بینی می‌شود با اجرای طرح برای ۴۳۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد شغل شود.

پروژه در چهار ناحیه عمرانی (شامل آبگیرهای ۱ و۲- آبگیر ۳- آبگیرهای ۵ و ۶- آبگیرهای ۷ و ۸) و با چهار پیمانکار از بهمن ماه سال ۱۳۹۵ شروع گردیده و با پیشرفت فیزیکی قریب به ۹۴ درصد در حال اتمام است.

در حال حاضر بیش از یک هزار میلیارد ریال اعتبار برای اجرای پروژه هزینه شده است و پیش بینی می شود برای اتمام آن نیز ۱۱۰ میلیارد دیگر اعتبار نیاز باشد و در آبگیرهای ۱ و ۲ و ۳ پروژه عملیات طراحی و تهیه نقاط چاله کنی جهت غرس نهال شروع شده است.

این پروژه یک هزار و ۱۴۰ خانوار را در روستاهای طاله‌وران، شویشه، خانقاه حسن جادار، تیژتیژ و قاسم آباد بهره‌مند می‌کند. سد آزاد در ۴۰ کیلومتری غرب سنندج قرار گرفته و حجم بدنه آن ۵.۸ میلیون مترمکعب و طول تاج ۶۰۰ متر است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها