۲۲ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۲۴
کد خبرنگار: 893
کد خبر: 84182090
۰ نفر

برچسب‌ها

عمان صاحب ولیعهد می شود

تهران - ایرنا - سلطان عمان فرمانی را صادر کرد که بر اساس آن، با تعیین ولیعهد ساز و کاری مشخص و پایدار برای انتقال قدرت در این کشور ایجاد خواهد شد.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه‌های عمان،  «هیثم بن طارق» سلطان عمان امروز دوشنبه دو فرمان سلطنتی برای «مجلس عمان» و «تنظیم قانون اساسی» این کشور صادر کرد که شامل ایجاد ساز و کاری مشخص و پایدار برای انتقال قدرت در سلطنت و تعیین ولیعهد است. 

بر اساس اعلام رسانه‌های عمان، ایجاد ساز و کاری مشخص و پایدار برای انتقال قدرت در سلطنت و تعیین ولیعهد و روشن شدن وظایف و صلاحیت وی مهمترین نکته فرمان شماره ۶  برای صدور قانون اساسی در بین دو فرمان منتشر شده ( « صدور قانون اساسی»   و «صدور قانون مجلس عمان» )  بر اساس اجرای چشم‌انداز ۲۰۴۰ است.  

فرمان شماره ۶ همچنین تاکید بر نقش دولت در تامین حقوق و آزادی‌های بیشتر شهروندان را شامل می‌شود که برابری زن و مرد، مراقبت از کودکان، معلولان، نوجوانان و جوانان و تحصیلات اجباری تا پایان دوره آموزش مقدماتی، تشویق به تاسیس دانشگاهها، پیشبرد تحقیقات علمی، حمایت از افراد خلاق و مبتکر، حق برخورداری از زندگی و کرامت انسانی، زندگی امن و حفظ حریم خصوصی،  نقش زندانهای تحت نظارت قضایی در اصلاح و توانبخشی،  محافظت از میراث ملی و در نظر گرفتن مجازات قانونی برای تعرض و قاچاق آن‌ها مهمترین موارد است.  

فرمان شماره ۷ ویژه مجلس عمان شامل اختیارات مجلس،  شرایط عضویت و کلیه حقوق و وظایف اعضا علاوه بر تنظیم همه امور متعلق به امور مجلس است. 

سلطان عمان به مناسبت اولین سالروز رسیدن به قدرت،  ۲۸۵ زندانی از جمله خارجیها را عفو کرد. 

چشم‌انداز ۲۰۴۰ عمان مبتنی بر چهار محور اصلی «جامعه انسانی خلاق»،  «هدایت اقتصاد بر پایه رقابت پذیری»،   «محیط زیست با منابع پایدار»  و « دولت مجهز مسئولیت پذیر» استوار است که جهت گیری استراتژیک همه این محورها به سوی جامعه‌ای که به هویت و فرهنگ خود افتخار می‌کند و به فرهنگ و شهروندان خود متعهد است، می‌باشد.    

عمان امروز دوشنبه یکمین سالگرد به قدرت رسیدن سلطان «هیثم بن طارق» را که پس از مرگ سلطان قابوس بن سعید در ۱۱ ژانویه سال ۲۰۲۰ به قدرت رسید را گرامی داشت. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =

سرخط اخبار جهان