رشد اعتبارات سیستان و بلوچستان نشان از توجه جدی به استان است

زاهدان- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: رشد محسوس، چشمگیر و قابل دفاع اعتبارات در حوزه‌های مختلف نشان از توجه جدی به استان در سطح ملی است.

به گزارش ایرنا منصور بیجار روز دوشنبه در شورای فنی سیستان و بلوچستان که با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرکل آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک کشوربرگزار شد اظهارداشت: در چند سال اخیر با حمایت‌های رهبر معظم انقلاب و تعریف ۲ کلید واژه تنگه احد و گنج پنهان برای استان و سواحل مکران و توجه دولت، اتفاقات بسیار خوبی رخ داد که ما حصل آن اینست که هم‌اینک استان به یک کارگاه عمرانی در همه حوزه‌ها تبدیل شده است.
وی افزود: مگا پروژه راه آهن چابهار به زاهدان و ادامه آن به میلک در هشت قطعه با  ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجراست که بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده تا پایان سال ارتباط زاهدان به خاش برقرار خواهد شد و براساس برنامه‌ریزی‌ها تا پایان سال ۱۴۰۰ کل این پروژه به بهره‌برداری خواهد رسید.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: ۳۵۰ کیلومتر پروژه در حوزه تکمیل بزرگراه‌ها در قراردادهای مختلف، از چابهار تا میلک و از زاهدان به نهبندان و کریدورهای شرقی و غربی زاهدان به بم و همچنین چابهار تا جاسک در حال فعالیت است که امیدواریم تا پایان دولت حدود ۱۰۰ کیلومتر آن را به بهره‌برداری برسد.

 وی ادامه داد: در بحث پوشش راه‌های روستایی یکهزار و ۵۰۰ کیلومتر راه روستایی اجرا شده و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، امیدواریم بتوانیم حدود یکهزار کیلومتر را تا پایان دولت تکمیل کنیم.
 بیجار افزود: در بحث آبرسانی برای تکمیل شبکه‌های آبرسانی روستایی تنها بیش از یکهزار و ۱۱۵ میلیارد تومان منابع  از محل منابع استانی و منابع ملی و از طریق ماده ۵۶ و همچنین کمک برخی از نهادها اختصاص داده شده است.
وی بیان کرد: در بحث تکمیل شبکه سدهای بزرگ سیستان و بلوچستان و شبکه‌های پایین دست آنها پروژه‌های بزرگی در حال اجراست.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: در بحث گازرسانی، در پروژه شبکه‌های گازرسانی داخل شهری و خطوط بین شهری فعالیت بسیار خوبی انجام گرفته و گازرسانی به شهر زاهدان که در چند سال گذشته انجام شد در طی یک سال و نیم فعالیت در حوزه شبکه داخلی شهر بیش‌از هفت هزار و ۲۰۰ هکتار انجام شده که تا پایان سال کامل خواهد شد.
وی اظهارداشت: شبکه داخلی گازرسانی به شهرهای زابل، خاش،محمدان، بمپور و دلگان نیز در برنامه‌ریزی انجام شده تا پایان سال به اتمام خواهند رسید.
بیجار ادامه داد: بیش‌از ۱۷۰ پروژه در حوزه بهداشت و درمان به بهره‌برداری رسیده و همچنان پروژه‌های بزرگی در حال اجراست که از جمله آن پروژه‌ها می‌توان به بیمارستان ۳۲۰ تختخوابی زاهدان و ۲۲۰ تختخوابی سراوان اشاره کرد. 
وی افزود: ساماندهی حاشیه نشینی نیز یکی از برنامه‌های بزرگ دیگر در حال اجراست که در چهار شهر چابهار، زاهدان، زابل و ایرانشهر به صورت ویژه در حال اجراست.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: در حوزه مسکن روستایی اتفاقات بسیار خوبی در یک سال اخیر در استان رخ داده و در حوزه‌های مختلف در مجموع ۷۰ هزار مسکن روستایی در حال احداث است.
وی ادامه داد: علاوه‌بر اینها پروژه‌های بزرگ دیگری به بهره‌برداری رسیده که از جمله آن می‌توان به افزایش ظرفیت بندر شهید بهشتی اشاره کرد که از۲ و نیم میلیون تن به هشت و نیم میلیون تن افزایش یافته است.
بیجار خاطرنشان کرد: برای انجام این پروژه‌ها اعتبارات بسیار زیادی صرف شده و رشد اعتبارات در استان در حوزه‌های مختلف بسیار چشمگیر و محسوس و قابل دفاع بوده است که این نشان از توجه جدی دولت به استان در سطح ملی دارد.
وی تاکید کرد: برای بهره‌برداری از پروژه‌های در حال اجرا و همچنین جبران عقب ماندگی‌ها باید ورود جدی داشته باشیم و ضمن تسریع در این پروژه‌ها و بهره‌برداری هر چه زودتر از آن کیفیت اجرا را نیز مدنظر قرار دهیم چراکه پروژه‌ها با سرمایه کشور و بیت‌المال اجرا می‌شود و و تضمین کیفیت هر پروژه اصل مهم در اجرای آن است.

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک با معرفی توانمندی‌ و ظرفیت‌های شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک در ارتقای سطح کیفی پروژه‌های عمرانی اظهارداشت: باید نسبت به آموزش‌های مستمر کارشناسان فنی اقدام کرد و با رعایت استانداردها و افزایش نظارت‌ها جلوی هدر رفت بیت‌المال را گرفت. 

مجید کیان پور ادامه داد: شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک با به کارگیری نیروهای متخصص و توانمند آمادگی دارد برای آموزش کارشناسان فنی کارفرمایان و پیمانکاران برنامه‌ریزی کرده و در همین راستا دوره‌های تخصصی مورد نیاز را با همکاری دستگاه‌های اجرایی استان برگزار کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها