احداث باغات پایاب سد آزاد کردستان ۶۰۰ میلیارد تومان درآمدزایی دارد

سنندج - ایرنا - استاندار کردستان گفت: با بهره‌برداری از چهار هزار و ۳۰۰ هکتار اراضی پایاب سد آزاد و تبدیل آن به باغات، سالانه ۶۰۰ میلیارد تومان درآمد عاید مردم منطقه خواهد شد.

به گزارش ایرنا، بهمن مرادنیا روز دوشنبه در حاشیه بازدید از طرح ایجاد باغات پایاب سد آزاد اظهار داشت: احداث چهار هزار و ۳۰۰ هکتار باغ در پایاب سد آزاد با مشارکت سپاه بیت‌المقدس، جهاد کشاورزی و بسیج سازندگی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه در مرحله اول، ۲ هزار و ۱۰۰ هکتار این طرح اجرا می‌شود، اضافه کرد: هم اکنون بخشی از این طرح انجام شده و در صورت بهره‌برداری کامل آن، یک هزار و ۱۴۰ خانوار در بخش کلاترزان سنندج از درآمد پایدار برخوردار خواهند شد.

استاندار کردستان به کمک دولت برای اجرای شبکه‌های یک، ۲، سه و چهار پایاب سد آزاد اشاره کرد و افزود: در صورت بهره‌برداری از این چهار هزار و ۳۰۰ هکتار، سالانه ۶۵ هزار تن محصولات باغی از جمله بادام، انگور، سیب و به تولید می‌شود.

مرادنیا با بیان اینکه دولت برای تامین آب این اراضی هزینه زیادی کرده و مردم باید در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند، گفت: تاکنون برای این پروژه، ۱۸ هزار کیلومتر لوله‌گذاری اجرا شده است، پس مردم از این فرصت استفاده کنند.


۱۲۰ میلیارد تومان هزینه برای اجرای شبکه و سامانه انتقال سد آزاد

رییس سازمان جهاد کساورزی کردستان هم به برنامه‌ریزی برای ۱۶ هزار هکتار توسعه باغات در استان اشاره کرد و گفت: از این رقم، چهار هزار و ۳۰۰ هکتار آن مربوط به اراضی پایاب سد آزاد است که در حال حاضر ۲ هزار و ۱۰۰ هکتار آن در دست اجرا است.

محمدفرید سپری با بیان اینکه با اجرای این ۲ هزار و ۱۰۰ هکتار، ۶۵ هزار تن محصول باغی در سال تولید و برای یک هزار و ۴۰۰ نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد خواهد شد، افزود: تاکنون در حوزه سد آزاد ۱۲۰ میلیارد تومان برای اجرای شبکه و سامانه هزینه شده که به ازای هر هکتار ۲۸ میلیون تومان سرمایه‌گذاری شده است.

وی با اشاره به اینکه در ایستگاه‌های اول و دوم شبکه مشکلی نداریم، یادآور شد: کار چاله‌کنی ۹۴ درصد پیشرفت دارد و به دنبال این هستیم تا پایان امسال این طرح را به بهره‌برداری برسانیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان، یکی از مشکلات سر راه این پروژه را وجود ۹۰۰ هکتار اراضی ملی و بلاتکلیف اعلام کرد و گفت: قرار شده این مشکل در قالب تشکل‌ها و کشت و صنعت این زمین‌ها واگذار ‌شود، ضمن اینکه از لحاظ تامین نهال با ۶ نهالستان‌ مذاکره شده و در این زمینه مشکلی وجود ندارد.

به گزارش ایرنا، آب مورد نیاز شبکه فرعی آبیاری تحت فشار اراضی پایاب سامانه انتقال سد آزاد از محل سامانه خط انتقال این سد به سد قوچم و در هفت نقطه آبگیر تامین و مقرر است بر اساس برنامه مصوب اولیه در سطح ۴۳۰۰ هکتار از اراضی شیب دار روستاهای بخش کلاترزان در محور سنندج - مریوان تا روستای حسن آباد محور سنندج - دیواندره شبکه آبیاری قطره ای اجرا شود.

هدف از اجرای طرح، تامین آب مورد نیاز طرح توسعه باغات در اراضی شیبدار و مستعد منطقه، رفع محرومیت زدایی و افزایش تولید بخش کشاورزی است و پیش بینی می‌شود با اجرای طرح برای ۴۳۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد شغل شود.

پروژه در چهار ناحیه عمرانی (شامل آبگیرهای ۱ و۲- آبگیر ۳- آبگیرهای ۵ و ۶- آبگیرهای ۷ و ۸) و با چهار پیمانکار از بهمن ماه سال ۱۳۹۵ شروع گردیده و با پیشرفت فیزیکی قریب به ۹۴ درصد در حال اتمام است.

در حال حاضر بیش از یک هزار میلیارد ریال اعتبار برای اجرای پروژه هزینه شده است و پیش بینی می شود برای اتمام آن نیز ۱۱۰ میلیارد دیگر اعتبار نیاز باشد و در آبگیرهای ۱ و ۲ و ۳ پروژه عملیات طراحی و تهیه نقاط چاله کنی جهت غرس نهال شروع شده است.

این پروژه یک هزار و ۱۴۰ خانوار را در روستاهای طاله‌وران، شویشه، خانقاه حسن جادار، تیژتیژ و قاسم آباد بهره‌مند می‌کند. سد آزاد در ۴۰ کیلومتری غرب سنندج قرار گرفته و حجم بدنه آن ۵.۸ میلیون مترمکعب و طول تاج ۶۰۰ متر است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها