مصرف برق در استان مرکزی پنج درصد افزایش یافت

اراک - ایرنا - مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی گفت: مصرف انرژی الکتریکی در این استان از ابتدای زمستان سال جاری تا کنون حدود پنج درصد نستب به مدت مشابه قبل افزایش داشته و مدیریت مصرف تنها راه جلوگیری از قطعی‌های احتمالی برق است.

«محمد اله‌داد» عصر دوشنبه در نشست مشترک با مدیرعامل شرکت گاز استان مرکزی با محوریت مدیریت مصرف انرژی در اراک افزود: به ازای هر کیلوات ساعت تولید برق، حدود ۹۰۰ گرم آلاینده تولید می‌شود.

وی بیان کرد: هر چند تولید برق با استفاده از نیروگاه‌های پراکنده، مقیاس کوچک و پاک در کشور مورد توجه قرار گرفته، اما هم اکنون بخش عمده این انرژی از طریق مصرف سوخت فسیلی تولید می‌شود  و مدیریت مصرف برق، نقش بسزایی در کاهش تولید آلاینده‌های زیست محیطی از سوی نیروگاهها دارد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی ادامه داد: برای تامین برق ناچار به اعمال مدیریت مصرف در شهرهای بزرگ استان بویژه در اراک و ساوه هستیم و تعدیل روشنایی معابر شهری و جاده‌ای به جز نقاط مه گیر و فضای سبز پارک ها در این ۲ شهرستان انجام شده است.

اله‌داد اظهار داشت: امید است با همراهی همه جانبه مسئولان دستگاه‌های اجرایی و مردم استان مرکزی با مصرف هوشمندانه از پیک زمستان گذر کنیم.

وی گفت: عملیات تمرینی نظارت بر مصرف انرژی ادارات استان مرکزی در دستور کار جدی قرار دارد که در این راستا ناظران مدیریت مصرف انرژی در حوزه گاز و برق با حضور در ادارات،  نحوه مصرف را بررسی و در صورت مصرف بیش از حد، بعداز اخطار، نسبت به قطع برق و گاز  اقدام می‌کنند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی اضافه کرد: به دلیل افزایش شدید مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری، تحویل گاز به نیروگاه ها با محدودیت مواجه شده است.  

نشست  مدیریت مصرف انرژی در اراک

اله‌داد تصریح کرد: با کاهش ۱۰ درصدی مصرف برق، می‌توان مصرف گاز نیروگاه‌ها را معادل ۷۰ میلیون مترمکعب کاهش داد که این صرفه جویی، به طور کامل، محدودیت تامین سوخت نیروگاه‌ها  برطرف می‌شود

وی گفت: کاهش روشنایی غیرضروری از جمله موارد مد نظر برای کم شدن مصرف انرژی است، زیرا تامین برق برای این روشنایی‌ها، مصرف سوخت را در نیروگاه‌ها افزایش می‌دهد.  

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی افزود: هم اکنون نیروگاه‌ها،  روزانه ۷۰ تا ۸۰ میلیون مترمکعب سوخت مایع مصرف می‌کنند که می‌توان آن را با صرفه جویی در مصرف انرژی، کاهش داد.

گاز ۳۷ اداره استان مرکزی قطع شده است

مدیرعامل شرکت گاز استان مرکزی نیز در این نشست گفت: تا کنون پنج هزار بازدید از ادارات مختلف استان  انجام شده که یک‌هزار و ۱۰۰ اخطار صادر و گاز ۳۷ اداره نیز قطع شده است.

«محمدرضا سمیعی» افزود: بازرسان وکارکنان ذیربط حوزه بهره‌برداری با مراجعه به ادارات و بازدید از سیستم‌های گرمایشی مورد استفاده، از رعایت دمای رفاه و نبود کارکرد وسایل گرمایشی غیرضرور در ایام  تعطیل، اطمینان حاصل می‌کنند.

وی اظهار داشت: پایین نگه داشتن دمای محیط‌های مسکونی بین ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی‌گراد، می تواند نقش به سزایی در کاهش مصرف سوخت داشته باشد.

وی بیان کرد: در طرح‌های تشویقی نیز برای مشترکان کم مصرف گاز تخفیف در گاز بها در نظر گرفته شده و مصرف حدود ۴۰ متر مکعب از پرداخت بهای این سوخت معاف است.

وی اظهار داشت: مشترکان با کاهش یک درجه دمای محیط در بخش خانگی حدود ۶ درصد در مصرف سوخت صرفه جویی می‌کنند.

استان مرکزی با دارا بودن ۱۲ شهرستان و جمعیتی بالغ بر یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر، بیش از ۷۴۰ هزار مشترک برق دارد.

 ۵۶۷ هزار و ۱۷۷ مشترک گاز طبیعی در سطح شهرها و روستاهای استان مرکزی وجود دارد و ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۹۸.۵۶ درصد جمعیت روستاهای استان از این نعمت برخوردار هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =

سرخط اخبار استان‌ها