دو نمایش از مازندران به بخش رادیوتئاتر جشنواره تئاتر فجر راه یافتند

ساری- ایرنا - دو نمایش رادیویی از تولیدات هنرمندان واحد نمایش رادیو مازندران به مرحله نهایی بخش رادیوتئاتر سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر راه یافتند.

به گزارش ایرنا، هیأت انتخاب بخش رادیوتئاتر سی‌ونهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر متشکل از کاظم نظری، میرطاهر مظلومی و فرهاد امینی از بین آثار متقاضی حضور در بخش رادیوتئاتر جشنواره فجر، ۱۰ اثر را شایسته حضور در مرحله نهایی اعلام کردند که در بین این آثار نام دو نمایش رادیویی تولید شده توسط هنرمندان واحد نمایش صدای مرکز مازندران نیز قرار دارد.

بنا به اعلام دبیرخانه سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر، نمایش «قهرمان من تویی» نوشته «عاطفه مُکاری» به کارگردانی «مبین بوی‌افراز» در بخش اصلی رادیوتئاتر جشنواره پذیرفته شد و نمایش «بوسه بر ماه» به نویسندگی «مهدی قاسم‌زاده» و کارگردانی «الهه جباری» در بخش ویژه دفاع مقدس و مقاومت به جمع ۱۰ اثر پایانی جشنواره راه یافته است. تهیه‌کنندگی هر دو اثر نیز توسط «سامی یوسفی» انجام شده است.

قهرمان من تویی

کارگردان نمایش ۳۰ دقیقه‌ای «قهرمان من تویی» درباره این نمایش رادیویی به خبرنگار ایرنا گفت: امسال بخش رادیوتئاتر جشنواره فجر دو بخش شامل بخش اصلی و بخش ویژه داشت. بخش اصلی نیز شامل پنج محور جهش تولید ملی، مدافعان سلامت، بحران ناشی از کرونا، صلح جهانی و اخلاق ایرانی است که «قهرمان من تویی» با محوریت مدافعان سلامت در بخش اصلی پذیرفته شده است.

مبین بوی‌افراز اظهار کرد: این نمایشنامه که در فضایی سوررئال و مرتبط با شرایط زندگی مدافعان سلامت نوشته شده، برشی از زندگی یک خانواده را بیان می‌کند که مادر خانواده پزشک است و همین موضوع در دوران کرونا برای دخترش دغدغه‌ای را ایجاد می‌کند. نویسنده در این نمایش امروزی، پیوندی با برخی مفاهیم اساطیری مانند سیمرغ نیز برقرار کرده و در فضایی متفاوت از نظر محتوایی پیام نمایش به مخاطب انتقال داده می‌شود.

مهدی رضایی، رزا مزینانیان، الهه جباری، ماهروزه نژادی و حسن آیتی‌نیا بازیگران این نمایش رادیویی هستند و صدابرداری آن توسط سامی یوسفی انجام شده است. عسگری وفایی‌نژاد نیز افکتور نمایش «قهرمان من تویی» است.

بوسه بر ماه

نمایش «بوسه بر ماه» که به کارگردانی الهه جباری از مازندران به بخش ویژه رادیوتئاتر راه یافته است نیز اقتباسی از زندگی فرزندان شهدای مدافع حرم است. کارگردان این نمایش رادیویی به خبرنگار ایرنا گفت: «بوسه بر ماه» بر اساس گفت‌وگوی تلفنی به جا مانده از سردار سلیمانی با فرزند یکی از شهدای مدافع حرم نوشته شده است.

الهه جباری افزود: این نمایش ۵ شخصیت دارد و نویسنده بر اساس این صدای به جا مانده نمایشنامه‌ای مرتبط با فرزندان شهدای مدافع حرم نوشته که به یک نمایش ۳۰ دقیقه‌ای تبدیل شده است.

نمایش رادویی «بوسه بر ماه» چندی پیش در نخستین جشنواره مجازی استانی نمایش‌های رادیویی «سخت‌سر» که به میزبانی رامسر برگزار شده بود نیز به عنوان یکی از دو اثر تقدیر شده جشنواره معرفی شد و الهه جباری جایزه بهترین بازیگر زن این جشنواره را کسب کرد.

مبین بوی‌افراز نیز ۱۰ دی در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره ملی سردار مقاومت و رادیو که در تهران برگزار شد با نمایش رادیویی «گزارشگر ویژه» جایزه بهترین کارگردان بخش نمایش‌های بلند تک‌قسمتی را کسب کرد.

سال گذشته نیز در بخش رادیوتئاتر سی‌وهشتمین جشنواره تئاتر فجر نمایش «وارشی شو» (شبِ بارانی) به نویسندگی و کارگردانی «مجید محمدی» و با تهیه‌کنندگی «رمضان کریمی‌نیا» از مازندران حضور داشت و اجرا شد.

مازندران در سی‌اُمین دوره جشنواره تئاتر فجر نیز در بخش رادیوتئاتر با نمایش «چرخنده» به نویسندگی وفا مصطفی‌پور و کارگردانی رحمان قدمی حضور داشت که این نمایش مورد توجه و تحسین مخاطبان و کارشناسان قرار گرفته بود.

سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر از ۱۱ تا ۲۱ بهمن به دبیری حسین مسافرآستانه برگزار می‌شود و مدیریت بخش رادیوتئاتر را نیز امین رهبر به عهده دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها