تقدیر مشاور امنیت ملی عراق از مواضع الفیاض و الحشد الشعبی

بغداد - ایرنا - مشاور امنیت ملی عراق امروز (دوشنبه) در واکنش به تحریم «فالح الفیاض» رئیس سازمان «الحشد الشعبی» از سوی آمریکا، در دیدار با وی از مواضع ملی الفیاض و دلاوریهای اعضای این سازمان در مبارزه با تروریسم تقدیر کرد .

به گزارش ایرنا، در بیانیه دفتر مشاور امنیت ملی عراق آمده است: «قاسم الاعرجی» مشاور امنیت ملی امروز با الفیاض رئیس سازمان الحشد الشعبی در مقر این سازمان دیدار و گفت وگو کرد.

در این بیانیه آمده است: در این دیدار، آخرین تحولات سیاسی و امنیتی عراق مورد بررسی قرار گرفت و بر وحدت موضع، همکاری و هماهنگی مشترک بین نهاد مشاور امنیت ملی و سازمان الحشد الشعبی در زمینه تقویت امنیت و پاسداری از کشور و مردم تاکید شد.

برپایه این بیانیه، الفیاض از این دیدار ابراز خرسندی کرد و موضع الاعرجی در قبال تصمیم اخیر وزارت خزانه‌داری آمریکا در تحریم خود را ارج نهاد و این تصمیم را اهانت به عراق و عراقی‌ها دانست.

مشاور امنیت ملی عراق پیشتر اقدام دولت آمریکا در تحریم رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق را "اشتباه" خوانده و از واشنگتن خواست تا آن را اصلاح کند.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: الاعرجی از مواضع ملی الفیاض و دلاوریهای مبارزان الحشد الشعبی و مشارکت آنها در کنار برادرانشان در نیروهای مسلح برای تقویت امنیت و ثبات، تعقیب بقایای هسته‌های تروریستی داعش و پاسداری از عراق و مردم آن تقدیر کرد.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا جمعه شب گذشته اعلام کرد که «فالح الفیاض» رییس سازمان الحشد الشعبی عراق را در فهرست تحریم خود قرار داده است.  

این تصمیم دولت آمریکا با موجی از محکومیت‌ها و مخالفت‌ها در سطح مسئولان، احزاب، تشکل‌ها و مردم عراق روبرو شده است. در همین راستا، وزارت خارجه عراق مخالفت خود را با تصمیم دولت آمریکا در تحریم الفیاض ابراز داشت و آن را "غیرقابل قبول" خواند و  سخنگوی این وزارتخانه نیز این تصمیم را "اهانت به دولت و ملت عراق" توصیف کرد.

فالح الفیاض رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق تاکنون بارها خواهان خروج نیروهای بیگانه و در صدر آنها نیروهای آمریکایی از کشورش بر اساس مصوبه پارلمان عراق در این زمینه شده است.

نیروهای اشغالگر آمریکایی از سال ۲۰۰۳ میلادی در عراق مستقر هستند که بزرگترین پایگاه آنها عین الاسد در استان الانبار در غرب این کشور است.

آمریکایی‌ها همچنین شماری از نیروهای نظامی و سامانه‌های پدافندی را در سفارت خود در منطقه تحت تدابیر شدید امنیتی سبز در قلب بغداد مستقر کرده‌اند.

مسئولان و مردم عراق در مناسبت‌های مختلف بر لزوم خروج نیروهای آمریکایی از کشورشان در راستای اجرای مصوبه پارلمان در این زمینه تاکید کرده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

سرخط اخبار جهان