قریحه ایرانیان همواره طی تاریخ، مورد توجه هنردوستان جهان بوده است

تهران- ایرنا- معاون صنایع‌دستی با اشاره به سابقه و تاریخ این صنعت‌ و هنر در کشور گفت: با این پشتوانه قدرتمند بر بام بلند شهرها و روستاهای جهانی صنایع‌دستی ایستاده‌ایم.

پویا محمودیان امروز (دوشنبه، ۲۲ دی) در مراسم اعطای گواهینامه شهرها و روستا ملی صنایع دستی در کاخ نیاوران در قالب بیانیه ای گفت: سخن از جغرافیای گوهر ایران است، به هر سو که می‌نگریم در این سرزمین هنر است و هنر، قریحه ایرانیان در طول تاریخ همواره مورد توجه هنردوستان بوده است. سابقه و تاریخ صنایع‌دستی در کشور بسیار بالاست و با این پشتوانه قدرتمند بر بام بلند شهرها و روستاهای جهانی صنایع‌دستی ایستاده‌ایم.

محمودیان اضافه کرد: این صنعت پویا مرزها را در نوردیده و همچنان ایران خورشید فروزان سپهر شهرها و روستاهای جهانی صنایع‌دستی است و در داخل کشور نیز شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی ایران تعداد بسیار بالایی است.

او گفت: وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی موظف به ایجاد شهرهای ملی صنایع‌دستی است. از تیر سال جاری چهارمین شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی برگزار شد و در این شورا پرونده‌های مختلف را بررسی کردیم که هفته گذشته ۱۴ شهر و روستا و در این جلسه ۱۵ شهر روستا به‌عنوان شهر و روستاهای ملی صنایع‌دستی اعلام شد.

صادرات صنایع‌دستی تهران ۴۰ میلیون دلار ارزآوری داشته است

انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران نیز در این نشست گفت: استان تهران به‌عنوان قلب ایران دارای اهمیت زیادی است و ظرفیت‌های بالایی در حوزه صنایع‌دستی دارد.

او گفت: در استان تهران اقوام مختلف کشور زندگی می‌کنند که همین امر باعث شده تا شاهد رشته‌های مختلف صنایع‌دستی باشیم و شهرهای مختلف این استان ظرفیت‌های زیادی در حوزه صنایع‌دستی و رشته‌های گوناگون دارند.

محسنی بندپی گفت: در استان تهران ۱۵هزار هنرمند صنایع‌دستی فعالیت دارند و ۶۰۰ فروشگاه صنایع‌دستی در این استان وجود دارد که تعدادی از آن‌ها نشان اعتماد دریافت کرده‌اند. از محل صادرات صنایع‌دستی در این استان، ۴۰میلیون دلار  ارزآوری داشتیم.

او سپس به ثبت ملی ورامین به‌عنوان شهر ملی شیشه و آبگینه اشاره کرد و افزود: ۱۵۰ صنعتگرحرفه‌ای در شهر ورامین که به‌عنوان شهر شیشه و آبگینه ثبت ملی شده است، در حال فعالیت هستند.  بعد از ثبت ملی ورامین، ساخت المان شیشه، احداث بازارچه صنایع‌دستی، استانداردکردن آموزش‌ها و نیز برگزاری نشست‌های تخصصی را تعهد داده‌ایم و با جدیت آن‌ها را دنبال می‌کنیم.

استقرار بازارچه گوهر سنگ و عقیق در ورودی شهر قم

بهرام سرمست استاندار قم با اشاره به ظرفیت‌های موجود در این استان گفت: هزار کارگاه تولید زیورآلات و سنگ‌تراشی در استان فعال است و ۱۲۰۰ هنرمند نیز در هنر انگشتر مشغول به فعالیت هستند.

او ادامه داد: معادن سنگ‌های نیمه‌قیمتی، بازارهای زیورآلات و حضور بیش از ۲۰ میلیون زائر خارجی و داخلی از ظرفیت‌های استان قم به‌شمار می‌آید.

سرمست با اشاره به طی شدن مراحل ثبت ملی قم به عنوان شهر انگشتر تصریح کرد: تمام اقدامات و مصوبات لازم برای این ثبت ملی در حال انجام است و شرح وظایف هر کدام از دستگاه‌های مربوط به آن‌ها ابلاغ شده است.

استاندار قم درباره راه‌اندازی بازارچه‌های صنایع‌دستی در استان گفت: مجتمع شمسه با ۳۰۰ باب مغازه برای این منظور در نظر گرفته شده است. همچنین تسهیلاتی از بانک شهر برای هنرمندان اخذ کرده‌ایم.

او افزود: در کمیته معادن استان نیز درباره استقرار بازارچه گوهر سنگ و عقیق در ورودی شهر برای عرضه محصولات و سوغات قم تصمیماتی اخذ شده است.

سرمست همچنین به تکالیف ابلاغ شده به شهرداری برای به‌کارگیری المان‌های شهر انگشتر در تبلیغات شهری و اخذ تسهیلات برای هنرمندان استان از بنیاد برکت اشاره کرد.

استاندار قم ابراز امیدواری کرد که این شهر ملی در آینده موفق به دریافت ثبت جهانی نیز شود.

 ۲۵هزار هنرمند فعال و ۲۸۸ کارگاه صنایع‌دستی در استان کرمانشاه

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه  این را استانی ثروتمند عنوان کرد و افزود: حوزه گردشگری و میراث‌فرهنگی جزو این ثروت محسوب می‌شود و مقام معظم رهبری نیز از کرمانشاه به عنوان سینه ستبر و چهره زیبای ایران اسلامی نام برده است.

استاندار کرمانشاه با اشاره به۴ هزارو ۲۰۰ ثر تاریخی استان گفت: این تعداد اثر تاریخی به همراه مناظر طبیعی و صنایع‌دستی نشانگر پتانسیل‌های موجود در استان است.

بازوند اقدامات انجام شده در اورامانات و ثبت جهانی بیش از ۲ هزارو ۵۰۰کیلومتر مربع را اقدامی ارزشمند، شایسته و ماندگار در دولت تدبیر و امید عنوان، به اشتغال ۲۵ هزار هنرمند در حوزه صنایع‌دستی اشاره کرد و افزود: در استان ۲۸۸ کارگاه فعال است و ۱۲هزار نفر در این کارگاه‌ها مشغول به فعالیت هستند.

استاندار کرمانشاه درباره ثبت ملی تنبور در دالاهو با قدمت ۶ هزار ساله گفت: تنبور در این منطقه جزو لاینفک هر آیینی اعم از غم یا شادی است. راه‌اندازی خانه تنبور با مساحت ۳ هزار مترمربع در شهرستان دالاهو از جمله اقدامات صورت گرفته است که تا پیش ازشیوع کرونا میزبان جشنواره‌های متعدد بود.

سهم میراث‌فرهنگی و گردشگری در مجلس کم است

حبیب‌الله ده‌مرده نماینده سیستان‌ و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت‌های موجود در استان گفت: استان سیستان‌ و بلوچستان در ابعاد مختلف گردشگری، میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی دارای پتانسیل است. شهر سوخته که ۵هزار سال قبل از میلاد مسیح به وجود آمده و اولین جراحی مغز در آن انجام شده است گوشه‌ای از پتانسیل‌های این استان پهناور است.

او افزود: برای نمایان شدن این زیرساخت‌ها تا جایی که مقدور باشد زیرساخت‌ها را در استان مهیا خواهیم کرد و از ظرفیت‌های بخش خصوصی نیز برای بالفعل شدن این ظرفیت‌ها و استعدادها استفاده خواهیم کرد.

ده‌مرده در پایان سهم گردشگری و میراث‌فرهنگی را در مجلس شورای اسلامی کم دانست و بر تقویت آن تاکید کرد.

۱۲۴ میلیون دلار صادرات گوهر سنگ در سال گذشته

محمدرضا کلایی شهردار مشهد به معرفی مشهد به‌عنوان شهر جهانی گوهر سنگ از سوی شورای جهانی صنایع‌دستی در سال ۹۵ اشاره کرد و گفت: بیش از ۹۰ درصد واحدهای سنگ‌تراشی کشور و ۸۵ درصد واحدهای ساخت زیورآلات در شهر مشهد هستند.

او با اشاره به اینکه با همکاری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اقدامات متعددی آغاز شده است، افزود: برگزاری موزه‌ها، تورها، نمایشگاه‌ها و بازارچه‌های تخصصی، استفاده از المان‌های تبلیغاتی در شهر، همکاری با آموزش پرورش برای راه‌اندازی هنرستان‌های تخصصی، برگزاری نمایشگاه‌ بین‌المللی بعد از چندین سال از جمله این اقدامات بوده است.

کلایی گردش مالی صادرات گوهرسنگ‌ها را در سال گذشته ۱۲۴ میلیون دلار اعلام کرد و گفت: با کمک ایمیدرو  بازارچه گوهرسنگ‌ها را تا یک ماه آینده راه‌اندازی می‌کنیم.

شهردار مشهد ساخت شهرک صنعتی گوهرسنگ‌ها با همکاری وزارت صمت و به سرانجام رساندن برندینگ را دو برنامه دارای اولویت استان عنوان کرد و افزود: بخش زیادی از ظرفیت بالقوه را در اختیار بازار شرق آسیا گذاشته‌ایم که باید این سهم را با انجام کارهای بیشتر روی موضوع برندینگ بازپس بگیریم.

استاندار بوشهر نیز با بیان اینکه بیش از هزار نفر در حوزه صنایع‌دستی در استان بوشهر فعال هستند، تصریح کرد: صنایع‌دستی استان شامل گبه‌بافی، عبابافی و... است. هنر عبابافی متعلق به بوشهر و شهرستان دشتی است و خوشبختانه این صنعت طی دو سال گذشته احیا شده و در روستای بحیری نیز فعال است.

گراوند بیان کرد: شهر آب‌پخش از توابع شهرستان دشستان به عنوان شهر حصیربافی ثبت ملی شده است، این آثار امروزه خریداران زیادی دارد و در استان نیز حدود ۳۴ هزار هکتار نخلستان داریم.

تمامی شهرستان‌های استان مرکزی دارای بازارچه‌های دائمی صنایع‌دستی است

علی آقازاده استاندار مرکزی گفت: وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شاهد تحولات خوب و مثبتی است حتی در یک سال اخیر نیز با وجود محدودیت‌های کرونا اقدامات ارزنده‌ای از سوی این وزارتخانه انجام شد.

او افزود: استان مرکزی با وجود اینکه یک استان صنعتی محسوب می‌شود دارای جاذبه‌های متعدد گردشگری، میراث‌فرهنگی و ملی است، مجموعه سایت تاریخی زادگاه و منزل امام خمینی (ره) به عنوان یکی از مراکز مهم گردشگری کشور مطرح است و تا قبل از ویروس کرونا بازدیدکنندگان بسیاری داشته است.

استاندار مرکزی در خصوص آثار مهم میراث‌فرهنگی استان گفت: مجموعه فرهنگی تاریخی بازار اراک، بازار تاریخی ساوه و مسجد هزار ساله جامع ساوه از جمله میراث‌فرهنگی استان مرکزی است.

آقازاده تصریح کرد: شهر زیرزمینی تفرش طی دو سال اخیر کشف شد و امیدواریم به عنوان جاذبه‌ گردشگری در ایران و جهان مطرح شود.

او در خصوص بازارچه‌های صنایع‌دستی استان گفت: در همه شهرستان‌های ۱۲گانه استان مرکزی بازارچه‌های دائمی صنایع‌دستی راه‌اندازی شده است. روستای سمقاور با حدود ۸۵ کارگاه منبت و مبل‌سازی و ۳۵۰ هنرمند شناسنامه‌دار صنایع‌دستی ثبت ملی شده است، در این روستا شاهد مهاجرت معکوس هستیم و طی سال‌های اخیر شاهد برگشت روستاییان و هنرمندان بودیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =

سرخط اخبار فرهنگ