طرح پایش میکروژئودزی برروی  پل تاریخی کرج آغاز شد

کرج - ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان البرز اعلام کرد که برای نخستین بار در این استان طرح پایش پل تاریخی کرج به روش میکروژئودزی آغاز شده است.

فریدون محمدی روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: براین اساس پل تاریخی خاتون یا دختر کرج نخستین اثر تاریخی است که این طرح پایشی روی آن پیاده سازی می شود.

وی  اظهار داشت: میکروژئودزی شامل مجموعه اقداماتی است که به وسیله ابزار بسیار دقیق برای رفتارسنجی و بررسی حرکات احتمالی یک سازه براثر جابه‌جایی، حرکت و رانش زمین انجام می شود.

محمدی  ادامه افزود: در این طرح که بر روی سازه‌هایی از قبیل سد، برج و امثال آن انجام شده است از طریق نقطه‌گذاری و دوربین‌های نقشه‌برداری رفتار سازه‌ها کنترل و بررسی شده و میزان و جهت رانش بنا در مدت زمان معین تخمین زده می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی البرز بیان داشت: در واقع این روش در راستای شیوه سنتی شاهدگذاری بوده که از مدت‌ها پیش منسوخ شده است.
محمدی  ادامه داد:با توجه به ریزش بخشی از سقف پل تاریخی خاتون کرج در ماه گذشته و رانش جبهه شمالی آن در مجموع براساس نظر متخصصان این حوزه مقرر شد تا طرح پایش میکروژئودزی و رصد لحظه به لحظه به منظور حفاظت از این بنا به طور مداوم و مستمر انجام شده و از بروز آسیب‌های احتمالی جلوگیری به عمل آید.

استان البرز دارای ۵۵۰ اثر تاریخی و طبیعی است که حدود ۲۷۳ اثر آنها ثبت ملی شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها