کیفیت هوای اراک و ساوه در شرایط قرمز قرار گرفت

اراک - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: کیفیت هوای اراک و ساوه از ظهر امروز (دوشنبه) در شرایط قرمز قرار گرفت.

«رضا میرزایی» در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای شهر اراک، متوسط شاخص کیفیت هوای اراک در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت هفت صبح امروز (دوشنبه) در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت و به عدد ۱۰۸ رسید اما از ساعت هشت صبح و با جابه جایی هوا، آلاینده‌های شهر اراک کاهش یافت.

وی بیان کرد: بر اساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای شهر اراک، وضعیت هوای این شهر از ساعت ۱۲ به شاخص ۱۱۸ رسید که کیفیت هوا را برای گروه‌های سنی حساس ناسالم کرد اما از ساعت ۱۳ این شاخص در اراک به ۱۵۸ و در ساوه به ۱۵۴ رسیده که بیانگر وضعیت هوای ناسالم برای همه گروه ها در این ۲ شهر قرار دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: انتظار است مردم مراقبت‌های ویژه را به کار گیرند و از تردد در فضاهای باز خودداری کنند.

 ادارات شهرهای اراک، شازند و مهاجران به دلیل شدت آلودگی هوا، دیروز یکشنبه ۲۱ دی ماه تعطیل شد و فعالیت کوره‌های آجرپزی، کارخانجات آسفالت و شن و ماسه تا پایان هفته جاری ممنوع اعلام شده است.

اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده کشور است که از ابتدای امسال تاکنون ۳۹ روز کامل برای گروه‌های حساس، یک روز کامل برای همه گروه‌ها و ۲۴ روز نیز به صورت لحظه‌ای ناسالم بوده است.

کیفیت هوا در یک تقسیم بندی مرتبط با سلامت انسان به ۶ دسته شامل خوب بین ۰ تا ۵۰، متوسط بین ۵۱ تا ۱۰۰، ناسالم برای گروه‌های حساس بین ۱۰۱ تا ۱۵۰، ناسالم بین ۱۵۱ تا ۲۰۰، بسیار ناسالم بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ و خطرناک از ۳۰۰ بالاتر تقیسم می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها