گزارش یونهاپ از سفر معاون وزیر خارجه کره جنوبی به ایران

تهران- ایرنا- خبرگزاری یونهاپ به نقل از مقامات وزارت خارجه کره جنوبی گزارش داد «چوی جونگ گون» معاون وزیر خارجه کره جنوبی که از روز گذشته در تهران بسر می‌برد در دیدار با مقامات تهران بار دیگر درخواست آزادی خدمه و کشتی توقیفی این کشور را کرده است.

خبرگزاری یونهاپ امروز دوشنبه به نقل از این مقام وزارت خارجه کره جنوبی مدعی شد کشورش خواستار ارائه مدارکی برای اثبات دلایل تهران مبنی بر آلودگی این شناور در دریا شده است.

به گزارش ایرنا، این اظهارات مقامات کره جنوبی در حالی است که عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در دیدار روز گذشته با "چویی جونگ کان" قائم مقام وزیر امور خارجه کره جنوبی که در تهران به سر می برد، به کره جنوبی توصیه کرد از سیاسی کردن موضوع و تبلیغات بی حاصل خودداری کرده و اجازه دهد روال قانونی رسیدگی در دادگاه مربوطه در آرامش طی شود.

معاون وزیر خارجه ایران در پاسخ به درخواست قائم مقام وزیر خارجه کره مبنی بر کمک به حل موضوع توقیف نفتکش کره‌ای  همچنین خاطر نشان کرد که توقیف این کشتی در خلیج فارس و آب‌های ایران صرفا اقدامی بر پایه ملاحظات فنی و به دلیل آلودگی زیست محیطی بوده و رسیدگی به موضوع از سوی مقامات قوه قضائیه آغاز شده است.

قائم مقام وزارت خارجه کره جنوبی نیز در دیدار با معاون وزیر خارجه ایران تاکید کرد که سفر وی به تهران نشان دهنده اهمیتی است که آن کشور برای توسعه مناسبات با ایران قائل است و کره جنوبی در صدد است در سال جدید میلادی با حل مشکلات در روابط دو کشور، اعتماد را به روابط بازگرداند.

عراقچی همچنین در این دیدار با اشاره به مسدود شدن منابع مالی ایران در کره جنوبی اظهار داشت: حدود دو سال و نیم است که بانک‌های کره‌ای به طور غیر قانونی منابع ارزی ایران را به دلیل آنچه ترس از تحریم‌های آمریکا ذکر می‌شود، مسدود کرده‌اند. این اقدام که تنها تسلیم شدن در برابر باج خواهی آمریکا است قابل قبول نیست و طبعا توسعه روابط تنها زمانی معنا دار خواهد بود که این مشکل حل شود.

معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در این دیدار خواستار اهتمام جدی سئول برای یافتن ساز وکار لازم برای حل این موضوع به عنوان اولویت اول در روابط دو کشور شد.

پیش  از این، یک مقام کره جنوبی به خبرگزاری رسمی این کشور گفته بود: چویی هنگام گفت و گو با معاون وزیر خارجه ایران، ابتدا تقاضای کشورش برای آزادی سریع شهروندان و کشتی توقیف شده را مطرح کرده است.

خبرگزاری رسمی کره جنوبی مدعی شده است: ایران اگرچه می گوید توقیف این کشتی صرفاً به دلیل "مسائل فنی" است اما برخی ناظران معتقدند توقیف اموال و دارایی های ایران که بیش از ۷ میلیارد دلار ارزش دارد، هم در این زمینه قابل تصور است.

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ۱۵ دی ماه در بیانیه ای از توقیف یک فروند شناور کره جنوبی با نام تجاری «هانکوک چیمی» حامل ۷ هزار و ۲۰۰ تن مواد شیمیایی نفتی به دلیل نقض پروتکل‌های زیست‌ محیطی در خلیج فارس خبر داد. سفارت کره جنوبی در تهران روز چهارشنبه گذشته سلامت هر ۲۰ ملوان را تأیید کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha