ثبت ملی شهرها و روستاها موجب همگرایی مردم می‌شود

تهران- ایرنا- وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: ثبت ملی و جهانی شهرها و روستاهای کشور موجب همگرایی و رونق بیشتر اقتصادی در آن مناطق می‌شود.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، علی اصغر مونسان در مراسم اعطای گواهینامه شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی در کاخ نیاوران ثبت شهرها و روستاها را موجب همگرایی و همبستگی میان مردم دانست و گفت: این اتفاق سبب رونق بیشتری اقتصادی در آن مناطق می‌شود.
وی با اشاره به ماموریت و اهداف وزارت میراث فرهنگی گفت: گستردگی اهداف و وظایف این وزارتخانه منحصر به فرد است و به جز کارکردهای اقتصادی و  فرهنگی ،کارکردهای اجتماعی و امنیتی نیز دارد.
مونسان با اشاره به مزیت های ایران در بخش گردشگری و میراث‌فرهنگی ادامه داد: موضوع حفاظت از میراث فرهنگ و میراث ناملموس و حفظ فرهنگ ملی و مذهبی مهمترین ماموریت وزارت میراث فرهنگی است و تاریخ چندهزار ساله مشترک در منطقه فرهنگی ایران، سبب همگرایی و در نتیجه تحکیم امنیت ملی کشورها می شود.
 

اهداف و وظایف این وزارتخانه شامل حفظ میراث ملموس و ناملموس در تمام شهرها و روستاها کشور می شود ولی منابع محدودی در اختیار داریم در حالی که وظایف فراوانی به ما سپرده شده است.

وزیر میراث فرهنگی، در بخشی دیگر از سخنانش در خصوص دستاوردهای دولت دوازدهم در این حوزه گفت: ۲ هزار پروژه و مرمت و احیا آثار باستانی در طول سه سال گذشته انجام و افتتاح شده است و به زودی بسته مرمت کارهای فاخر به میزان ۳۲۰ پروژه در نوبت افتتاح ریاست جمهوری قرار دارد. همچنین ۱۵۸موزه بیشتر با همکاری بخش خصوصی در دولت دوازدهم تاسیس شده و در تاسیس این موزه‌ها از مشارکت مردم بهره گرفته‌ایم.
وزیر میراث فرهنگی هم چنین از استرداد ۴۹ خشت تاریخی ایران که در مزایده ای در خارج به فروش گذاشته شده بود خبر داد و گفت: نمایشگاهی از این آثار تاریخی به زودی در موزه ملی ایران برگزار می‌شود.
مونسان در خصوص بازگشت ۱۷۰۰ گل‌نوشته هخامنشی از آمریکا گفت: این آثار تاریخی ایران به منظور امانت از کشور خارج شده بود اما بازگردانده نشده بود که توانستیم در دولت تدبیر و امید آن را برگردانیم.

 مونسان اضافه کرد: سه ثبت بزرگ را در کشور در سه سال اخیر انجام دادیم، هوشمندانه و به‌صورت محوری موفق به ثبت پرونده‌هایی چون محور ساسانی و جنگل‌های هیرکانی شدیم و برای سال‌های آینده نیز ثبت‌های دیگری را در دست برنامه‌ریزی داریم.

اتمام پروژه‌های گردشگری با اعتبار ۲۲۰هزارمیلیارد ریال

او گفت: در بخش گردشگری نیز حدود ۲۲۰هزارمیلیارد ریال پروژه را به پایان رساندیم و خوشحالم که اعلام کنم گردشگری در کشور تبدیل به یک جریان شده است و با توجه به سرمایه‌گذاری در حوزه بوم‌گردی‌ خوشبختانه در جای‌جای کشور برای گردشگران، اکنون اقامتگاه داریم.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی  در ادامه صحبت‌های خود به مهم‌ترین اتفاقات در حوزه گردشگری اشاره کرد و یادآور شد:  یک هزارو ۳۷۰میلیارد ریال پروژه در بخش گردشگری در دست اجرا داریم. ۲۲۴ هتل، ۱۰۶ هتل‌آپارتمان، ۱۹۳ سفره‌خانه سنتی و ۳۷۴ مجتمع گردشگری در دولت دوازدهم به ظرفیت‌های گردشگری کشور افزوده شد.

طراحی‌ها در صنایع‌دستی نو شده است

او سپس به اقدامات انجام‌شده در حوزه صنایع‌دستی اشاره کرد و افزود: طرحی را با عنوان تجاری‌سازی در حوزه صنایع‌دستی آماده کرده‌ایم، در این طرح روی بسته‌بندی تأکید ویژه‌ای شده و روی طراحی‌ها اقدامات جدیدی انجام شده است، در حوزه آموزش نیز شاهد اقدامات خوبی هستیم.

 مونسان بیان کرد: تا قبل از کرونا ۲۹۵میلیون دلار صادرات صنایع‌دستی به‌صورت رسمی داشتیم و همین عدد نیز به‌صورت چمدانی صادرات صنایع‌دستی انجام شده است.

او اضافه کرد: توجه به صنایع‌دستی باعث شد کسب‌وکار و معیشت مردم خصوصا در مناطق محروم رونق گیرد. هرجایی که صنایع‌دستی رونق می‌گیرد مطمئن هستیم که این هنر اقتصادی، دائمی و ماندگار است و از بین نمی‌رود.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در ادامه خاطرنشان کرد: در حوزه برندسازی نیز اقدامات خوبی انجام شده است. به‌عنوان مثال همین ثبت‌های ملی و جهانی شهرها و روستاها به برندسازی محصولات کمک خواهد کرد.

در مراسم اعطای گواهینامه شهرها و روستاهای ملی و صنایع دستی که در کاخ کوشک نیاوران برگزار شد، از استان تهران شهر ورامین شهر صنایع دستی آبگینه، استان آذربایجان شرقی شهر اسکو  شهر چاپ کلاقه ای ، شهر اهر صنایع دستی ورنی بافی ،استان خراسان رضوی شهر فیروزه به عنوان شهر صنایع دستی تراش سنگ فیروزه، استان بوشهر شهر آب پخش شهر صنایع دستی حصیر بافی، استان کرمانشاه شهرستان دالاهو شهر ساخت ساز تنبور، استان سیستان و بلوچستان شهر ادیمی صنایع دستی خامه دوزی استان قم شهر قم  شهر صنایع دستی انگشترسازی و استان مرکزی روستای سمقاور شهر منبت اعلام شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

سرخط اخبار فرهنگ