روستای سمقاور استان مرکزی به عنوان پایتخت منبت ایران ثبت ملی شد

اراک - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: روستای سمقاور این استان روز یکشنبه در نشستی با حضور وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و استاندار مرکزی به عنوان پایتخت منبت ایران ثبت ملی شد.

️به‌گزارش روز یکشنبه ایرنا، «مصطفی مرزبان» در این خصوص افزود: ثبت ملی منبت سمقاور با پیگیری این اداره کل انجام شد که این اقدام موجب همبستگی ملی و منطقه‌ای می‌شود.
وی اظهار داشت: روستای سمقاور در شهرستان کمیجان دارای ۸۰ کارگاه و ۳۵۰ هنرمند فعال در رشته منبت چوب است و ۹۰ در صد مردم این روستا به غیر از کشاورزی به تولید آثار صنایع دستی مشغول هستند.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی ادامه داد: از ویژگی‌های این روستا مهاجرت معکوس از شهرهای اطراف به این منطقه است.
مرزبان افزود: طرح‌های بومی اصیل منطقه و استفاده از مواد اولیه بومی منطقه، مراکز آموزشی، جمعیت روستا، وجود آثار تاریخی فرهنگی منطقه و خانه‌های بوم گردی از شرایط ثبت روستای ملی هستند که کمیجان با داشتن تمامی این قابلیت‌ها و وجود روستای هدف گردشگری وفس در این منطقه نیز ثبت ملی شده است. 
وی اظهار داشت: بازارچه دائمی صنایع دستی با همکاری فرماندار و شهردار کمیجان نیز احداث شده که در دهه فجر امسال به بهره برداری خواهد رسید و با ساخت این بازارچه صنایع دستی و شهرک مبل در جوار این روستا عرضه صنایع دستی به صورت مستقیم برای خریداران مهیا می‌شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: ثبت ملی، فرصتی برای توجه بیشتر به  توسعه صنایع‌ دستی است و این اقدام گام بلندی در راستای افزایش تولید صنایع دستی در استان و کشور محسوب می‌شود.
مرزبان با اشاره به اینکه سمقاور به عنوان روستای کارآفرینان، نقش مهمی در تولید وسایل چوبی ،مبل و هنر منبت کاری دارد تاکید کرد: بعد از ثبت ملی شدن این روستا تلاش برای ثبت جهانی شدن آن ادامه دارد چرا که با نگاه ملی و جهانی به هنر منبت، در کنار ایجاد فرصت‌های شغلی می‌توان ارزآوری فراوانی را برای کشور به ارمغان آورد.

۳۴۸ رشته صنایع دستی در کشور وجود دارد که ۱۱۰ رشته در استان مرکزی فعال است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها