پای لنگ مددجویان کمیته امداد و سخت گیری بانک‌ها

یاسوج - ایرنا- مددجویان در کهگیلویه برای دریافت تسهیلات اشتغالزایی با مشکل رو به رو هستند و مسئولان شهرستان همصدا با آنان از عملکرد بانکهای عامل در پرداخت نکردن تسهیلات انتقاد کردند و خواستار همکاری بانکها برای رفع این مشکلات شدند.

به گزارش ایرنا،  شهرستان کهگیلویه یکی از شهرستانهای ۹ گانه استان کهگیلویه و بویراحمد است که با وجود اقدام های صورت گرفته در دهه های گذشته هنوز با محرومیت و توسعه نیافتگی دست به گریبان است .

به گفته بسیاری از کارشناسان ،عمق محرومیت در کهگیلویه نسبت به دیگر مناطق این استان زیاد است به طوریکه بیش از ۱۶ هزار نفر از جمعیت ۱۳۲ هزار نفری این شهرستان زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند.

افراد زیر پوشش کمیته امداد در کهگیلویه برای اشتغال وابسته به تسهیلات بانکی هستند و به همین دلیل رئیس کمیته امداد کهگیلویه در نشست کمیته امور بانکی این شهرستان که با حضور مدیرکل کمیته امداد استان ، فرمانداری و روسای بانک ها برگزار شد ،: سهل انگاری بانکها در پرداخت نکردن تسهیلات اشتغال به مددجویان را غیر قابل قبول دانست.

عبدالخالق ارامش سخت گیری بانکها در پرداخت تسهیلات اشتغال به مدجویان را مغایر با قانون دانست و بیان کرد: مدجویان کمیته امداد دارای مشکلات زیادی هستند که باید بانکها برای کاهش مشکلات و آلام آنان همکاری نه اینکه مشکل تراشی کنند.

وی افزود: در بیشتر مواقع عدم پرداخت وام از سوی بانکها به مددجویان منجر به بروز اختلافات خانوادگی و افزایش معضلات اجتماعی مدجویان نیز شده است.

آرامش مدجویان را فقیر ترین قشر جامعه دانست و گفت: سخت گیری بانکها نسبت به این قشر ظلم در حق انهاست. پرداخت تسهیلات به موقع بانکی نقش مهمی در حفظ اشتغال پایدار مدجویان و رونق تولید از سوی آنها دارد.

فرماندار کهگیلویه هم بانکها را موتور محرکه اقتصاد دانست و تاکید کرد که پایین بودن نرخ اشتغال در این شهرستان نشان از عدم همکاری بانکها در پرداخت تسهیلات دارد.

علیرضا اتابک بر همکاری بیشتر بانکها تاکید کرد و افزود: بانکها می تواند با تلاش بیشتر روند توسعه کهگیلویه را شتاب بخشند.

وی بیان کرد: اشتعال ایجاد شده از سوی کمیته امداد پایدار و در درآمد اقتصادی مددجویان مهمترین نقش را دارد. نیاز است بانکها نگرش خود نسبت به پرداخت تسهیلات اشتغالزایی مدجویان کمیته امداد را تغییر دهند.

فرماندار کهگیلویه آمار پرداختی بانکها در این زمینه را مناسب نداست و آماری هم ارائه نکرد اما گفت که سخت گیری بانکها باعث فرار منابع مالی نیز می شود.

اتابک تاکید کرد: باید بانکها بر اساس قانون نسبت به جذب اعتبار ابلاغی در زمینه های مختلف از هیچ کوشی دریغ نکنند.

مدیرکل کمیته امداد کهگیلویه وبویراحمد نیز در این جلسه با اشاره به همکاری خوب بانکها در سال ۹۸  با کمته امداد گفت: با همکاری بانکها سال گذشته سه هزارو ۵۰۰ شغل برای مدجویان زیر پوشش استان ایجاد شد.

قباد مبشری بیان کرد: اشتغالزایی برای کمک به توانمندسازی و خودکفایی مددجویان این  استان یکی از مهمترین رویکردها و سیاست‌ های کمیته امداد استان است. 

مبشری عنوان کرد: کمیته امداد امام خمینی (ره) کهگیلویه و بویراحمد همواره با ایجاد فرصت‌ های شغلی ویژه مددجویان این استان و پرداخت  تسهیلات اشتغالزایی برای رساندن آنها به خودکفایی، خروج از چرخه حمایت، ارتقای عزت‌ نفس و حفظ کرامت انسانی تلاش می  ‌کند. 

وی تکلیف کمیته امداد در ایجاد شغل سال جاری را پنج هزارو ۱۰۰ فرصت شغلی دانست و گفت: با توجه به همکاری ضعیف بانکها تاکنون تنها یکهزارو ۴۰۰ مورد از تسهیلات اشتغال پرداخت شده است.

مبشری اظهار کرد: یکی از پایه های اصلی توانمند سازی مددجویان بانکها هستند که نیاز است با همکاری همه جانبه این امر محقق شود.

مبشری میزان تحقق اشتغال در کهگیلویه را زیر ۲۰ درصد دانست و گفت: از یکهزارو ۱۵۰ شغل سهمیه این شهرستان تاکنون ۹۸ مورد ایجاد که آمار بسیار پایینی است.

مبشری اضافه کرد: با توجه به اینکه در جلسه استانی ،مدیران بانکها بر پرداخت تسهیلات موافقت کردند این امر نیز در کهگیلویه تا بهمن ها اجرایی شود.

روسای بانکها در کهگیلویه ، مشکلات عدم پرداخت معوقات، وضعیت موجود ویروس کرونا، شلوغی بانکها و پرداخت دیگر تسهیلات ابلاغی به بانکها را عامل اصلی در عدم پرداخت تسهیلات اشتغال کمیته امداد اعلام کردند.

افزون بر ۴۵ هزار خانوار با جمعیتی بیش از ۱۱۴ هزار نفر زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) کهگیلویه و بویراحمد هستند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها