تصادف‌های منجر به فوت در استان سمنان ۲۹ درصد کاهش یافت

سمنان- ایرنا- رئیس پلیس‌ راه استان سمنان گفت: ۲۳۲ مورد تصادف منجر به فوت از ابتدای سال ۹۸ تا پایان آذر آن سال اتفاق افتاد که این آمار در مدت مشابه سال ۹۹ با ۶۷ مورد کاهش به ۱۶۵ رسید و ۲۹ درصد کاهش یافت.

به گزارش ایرنا، سرهنگ تقی کبیری روز دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: در سال ۹۸ تا پایان آذرماه ۲ هزار و ۲۱۸ تصادف منجر به جرح در استان سمنان اتفاق افتاد که این آمار در مدت مشابه سال ۹۹ با ۶۲۷ مورد کاهش به یکهزار و  ۵۹۱ مورد رسید و ۲۸ درصد کاهش یافت.

وی بیان کرد: در سال ۹۸ تا پایان آذرماه، تعداد سه هزار و ۹۸۸ مورد تصادف منجر به خسارت در استان سمنان اتفاق افتاد که این آمار در مدت مشابه سال ۹۹ با یکهزار و ۲۷۷ مورد کاهش به ۲ هزار و  ۷۱۱ مورد رسید و ۳۲ درصد کاهش یافت.

رئیس پلیس‌راه استان سمنان ابراز داشت: در مجموع در سال ۹۸ تا پایان آذرماه پنج هزار و ۷۱۹ تصادف در سطح این استان رخ افتاد که این آمار در مدت مشابه سال ۹۹ با ۳۰ درصد کاهش به چهار هزار و ۹ مورد رسید.

طرح زمستانه پلیس راه تا ۲۰ اسفند ادامه دارد

وی در ادامه با بیان اینکه طرح زمستانه پلیس راه از ۲۰ آذر در استان سمنان شروع شد و تا ۲۰ اسفند آینده ادامه دارد گفت: در این طرح، عوامل پلیس راه استان سمنان به صورت شبانه روزی در چهار پاسگاه و چهار گردنه، شامل گردنه آهوان در محور سمنان- دامغان، گردنه گونه‌سر محور شهمیرزاد-کیاسر، گردنه بشم در محور سمنان- فیروزکوه و گردنه خوش‌ییلاق در محور شاهرود- آزادشهرخدمت‌رسانی می‌کنند.

وی با بیان اینکه در مجموع ۹۰ روز طرح زمستانه در قالب ۱۳ هفته اجرا می‌شود افزود: ۱۸۰ نیروی پلیس منحصرا برای طرح زمستانه خدمت‌رسانی می‌کنند.

رئیس پلیس‌راه استان سمنان گفت: از ۲۰ آذر تا ۲۱ دی در گردنه خوش‌ییلاق واقع در محور شاهرود- آزادشهر، ۶ روز بارندگی و ۱۲ ساعت انسداد راه را شاهد بودیم و به ۷۱ خودرو امدادرسانی شد.

کبیری بیان کرد: در گردنه آهوان ۲ روز بارش برف و یک مرتبه انسداد راه به مدت ۲۰ دقیقه اتفاق افتاد و به ۹۰ خودرو امدادرسانی شد.

وی افزود:  در گردنه گونه‌ سر شهمیرزاد ۲ روز بارش برف و ۲ بار انسداد راه به مدت هشت ساعت اتفاق افتاد و به ۱۴۵ خودرو امداد رسانی شد.

درگردنه بشم محور سمنان- فیروزکوه ۲ روز بارش برف و یک بار انسداد راه به مدت ۵ ساعت اتفاق افتاد و به ۲۰ خودرو امداد رسانی شد.

رئیس پلیس‌ راه استان سمنان گفت: در مجموع، در این مدت به ۳۲۶ خودرو در گردنه های استان سمنان امدادرسانی شد.

محور آرادان به سرخه شامل بیشترین آمار مرگ و میر تصادف‌های جاده ای استان

کبیری در ادامه افزود: ۶۱ درصد از تصادف‌های جاده‌ای استان سمنان از نوع واژگونی خودرو و یا خروج از جاده به دلیل خستگی و خواب آلودگی رانندگان است.

وی با اشاره به محورهای دارای بیشترین فوتی در سال ۹۹ گفت: محور آرادان به سرخه با ۱۵ نفر فوتی بیشترین آمار مرگ و میر را داراست که ۹ درصد از کل فوتی های استان در این سال را تشکیل می‌دهد.

رئیس پلیس‌ راه استان سمنان بیان کرد: محور میامی به سبزوار با ۱۴ نفر فوتی، محور دامغان به سمنان ۱۰ نفر، سمنان به دامغان ۷ نفر، محور جندق ۷ نفر، تهران به گرمسار ۶ نفر، سرخه به آرادان ۶ نفر، دامغان به شاهرود پنج نفر، شاهرود به دامغان پنج نفر، روی آباد پنج نفر و بیارجمند با پنج نفر فوتی بیشترین فوتی در سال ۹۹ را داشتند.

کبیری با اشاره به اینکه محور تهران - مشهد ۹۰۰ کیلومتر است که ۶۴۰ کیلومتر آن در حوزه استان سمنان قرار دارد گفت: ۵۶ نفر در سال ۹۹ در مسیر تهران به مشهد این محور بر اثر تصادف کشته شدند که معادل ۳۴ درصد کل فوتی‌ها است و بیشترین آمار تصادف مربوط به این مسیر است.

وی خاطرنشان کرد: در مسیر مشهد به تهران در حوزه راه های استان سمنان، ۳۶ مورد فوتی معادل ۲۲ درصد تصادف های استان اتفاق افتاد.

رئیس پلیس‌ راه استان سمنان ادامه داد: در محورهای روستایی ۱۱ نفر فوتی معادل هفت درصد از کل فوتی‌ها، محورهای اصلی ۱۹ نفر معادل ۱۲ درصد فوتی‌ها و در محورهای فرعی ۴۳ مورد معادل ۲۶ درصد کل فوتی‌های استان اتفاق افتاد.

وی افزود: علت اینکه بیشترین فوتی در محور تهران به مشهد اتفاق می‌افتد این است که معمولا مسافران زمانی وارد استان سمنان می شوند که خسته و خواب آلوده هستند و دلیل دوم آن خشکی و بدون جاذبه بودن این مسیر است.

کبیری گفت: برای کاهش آمار تصادف لازم است اقامتگاه‌های موقت و دائم به ویژه در مسیر تهران به مشهد احداث شود.

رئیس پلیس‌ راه استان سمنان ابراز داشت: استان سمنان در زمان شیوع کرونا به دلیل مجاورت با هشت استان کاهش تردد نداشت اما در کل، شیوع کرونا در کاهش تصادف ها بی تاثیر نیست.

کبیری گفت: در محورهای فرعی استان، امسال تصادف زیادی اتفاق افتاد و این محورها نیازمند توجه بیشتر است.

۱۹ نقطه حادثه خیز در استان سمنان وجود دارد

وی افزود: ۱۹ نقطه حادثه خیز در استان سمنان وجود دارد که باید رفع نقص شود و ۴۳ نقطه دارای تصادف و پرتصادف وجود دارد که با نصب علائم و تابلوهای راهنمایی و رانندگی در این نقاط، خطر رفع می شود

رئیس پلیس‌ راه استان سمنان از جاده نظامی سمنان به عنوان بمبی که هر لحظه می توان در آن شاهد حادثه بود نام برد و بیان کرد: این جاده باید تعیین تکلیف شود زیرا فقر روکش آسفالت و علائم رانندگی در آن وجود دارد.

کبیری بیان کرد:  ۱۰ کیلومتر از محور سمنان- فیروزکوه از چند سال گذشته آماده بهره‌برداری است اما به دلیل نبود نیوجرسی هنوز افتتاح نشده است.

وی افزود: پیچ دربند در مسیر مهدیشهر به شهمیرزاد حتما باید با برطرف کردن قوس جاده رفع نقص شود و با نصب تابلو و علائم رانندگی رفع خطر نمی‎شود و با اولین بارندگی شاهد حادثه در این نقطه هستیم.

رئیس پلیس‌راه استان سمنان گفت: ۳۰ کیلومتر از انتهای حوزه استحفاظی استان سمنان به سمت خراسان رضوی در عباس آباد به کوهک جاده قدیمی است، روکش آسفالت مناسبی ندارد و با اولین بارندگی بسته می‌شود و بسیاری از رانندگان به دلیل کمبود کیفیت این مسیر تغییر مسیر می‌دهند که همین تغییر مسیر منجر به بروز حادثه می‌شود.

کبیری افزود: محور فرعی طرود و ری‌آباد به دلیل نبودن تابلو و شانه راه نامناسب و عرض کم جاده حادثه خیز است و در ۱۰ کیلومتر ابتدای محور دامغان به جندق تصادف های خطرناکی اتفاق می افتد که می شود به راحتی اصلاح شود.

رئیس پلیس‌راه استان سمنان بیان کرد: جاده های روستایی و برخی از محورهای استان مانند گردنه آهوان و خوش‌ییلاق روشنایی مناسبی ندارند.

کبیری با اشاره به تصادف های مهم استان یعنی تصادف هایی که بیش از ۲ نفر فوتی و یا بیش از سه نفر مجروح داشته باشند گفت: در محور فرعی گرماب تصادفی با چهار نفر فوتی و یک مجروح، در محور فرعی قالیباف تصادفی با ۴ نفر فوتی، در محور شاهرود به گرگان تصادفی با سه نفر فوتی و سه نفر مجروح و در محور سمنان به دامغان تصادفی با سه نفر فوتی اتفاق افتاد.

وی افزود: همچنین در محور جندق تصادفی با سه نفر فوتی، در محور گرمسار به تهران تصادفی با سه نفر فوتی، در محور آرادان به سرخه تصادفی با سه نفر فوتی و ۲ نفر مجروح و در محور ری‌آباد تصادفی با ۲ نفر فوتی و چهار نفر مجروح اتفاق افتاد.

رئیس پلیس‌راه استان سمنان ادامه داد: در محور گرمسار به تهران تصادفی با ۲ نفر فوتی و ۲ نفر مجروح، در محور میامی به سبزوار تصادفی با ۲ نفر فوت و ۲ نفر مجروح و حادثه واژگونی اتوبوس در محور میامی به سبزوار با هفت نفر مجروح و واژگونی اتوبوس در محور گرمسار به آرادان با هشت نفر مجروح از دیگر تصادف های مهم استان بود.

کبیری ادامه داد:  معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری سمنان، به طور جدی پیگیر مصوبه های جلسات کمیسیون ایمنی راه که به صورت ماهانه برگزار می‌شود است.

وی افزود: امسال در در پیچ پنج‌زاری گرمسار دوربین ثبت تخلفات نصب شد و ۱۲ تیم نامحسوس در راه های استان مشغول نظارت هستند و محورهای فرعی توسط معاونت راه‌های روستایی نظارت می‌شود.

رئیس پلیس‌راه استان سمنان گفت:در حال حاضر ۵۶ دوربین ثبت تخلفات در سطح استان وجود دارد و محور دامغان جندق در حال مجهز شدن به دوربین است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها