استیضاح؛ راه خروج همیشگی ترامپ از سیاست

تهران- ایرنا- استیضاح دونالد ترامپ پس از رویدادهای هفته گذشته و حمله شماری از هواداران او برای اخلال در نشست مشترک مجلس نمایندگان و سنا برای تایید پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری کلید خورده است. این فرایند در صورت به نتیجه رسیدن عملا عمر سیاسی ترامپ را به پایان می‌رساند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، پس از حمله گروهی از هواداران دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به ساختمان کنگره در روز ۱۷ دی ماه، دموکرات‌ها و تعدادی از جمهوری خواهان کنگره خواهان برکناری ترامپ در روزهای باقی مانده از ریاست جمهوری وی شده‌اند. آن هم در حالی که دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ ساعت ۱۲ ظهر روز ۲۰ ژانویه (اول بهمن) به پایان می‌رسد.

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان، پس از اتفاقات اخیر اعلام کرد که اگر مایک پنس، معاون ترامپ، او را با استناد به متمم بیست و پنجم قانون اساسی به دلیل بی‌کفایتی برکنار نکند، کنگره ترامپ را استیضاح خواهد کرد، کاری که پنس حاضر به انجام آن نشد و اکنون نانسی پلوسی از ارائه لایحه استیضاح دونالد ترامپ در روز ۲۲ دی ماه خبر داده است.

تد لیو، دیوید سیسیلین و جیم راسکین سناتورهای دموکرات متن لایحه استیضاح ترامپ را تهیه کرده‌اند. از جمله اتهاماتی که ترامپ به دلیل آنها قرار است استیضاح شود، «تشویق آگاهانه به شورش علیه حکومت» است. او همچنین به «خیانت به سوگند ریاست‌جمهوری» متهم شده است.

دموکرات های کنگره عزم خود را جزم کرده‌اند که دونالد ترامپ را برای بار دوم استیضاح کنند این نخستین بار در تاریخ آمریکا است که رئیس جمهوری دوبار استیضاح می شود. اما این سوال مطرح است که آیا کنگره خواهد توانست در مدت باقی مانده تا پایان ریاست جمهوری ترامپ کار استیضاح او را به انجام برساند، یا خیر.

دموکرات‌ها اکنون در مجلس نمایندگان اکثریت دارند و به احتمال زیاد استیضاح ترامپ در این مجلس رای خواهد آورد. اما اکثریت سنا هنوز در دست جمهوری‌خواهان است و روشن نیست که آنها استیضاح ترامپ را تایید خواهند کرد یا نه.

در ابتدا نانسی پلوسی و دموکرات‌های مجلس نمایندگان به دنبال استیضاح فوری ترامپ بودند اما در ادامه این مساله مطرح شد که استیضاح ترامپ ممکن است مراسم تحلیف جو بایدن رئیس جمهوری منتخب را با اخلال مواجه کند. بنابراین مجلس نمایندگان آمریکا این احتمال را مطرح کردند که ارسال لایحه استیضاح دونالد ترامپ به مجلس سنا را به بعد از مراسم تحلیف جو بایدن موکول کنند.

جیمز کلایبرن، از نمایندگان حزب دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا در گفت و گو با سی ان ان گفت مجلس نمایندگان در همین هفته لایحه استیضاح دونالد ترامپ را به رای خواهد گذاشت و پس از تصویب، ارسال آن به سنا را به یکصد روز پس از آغاز ریاست جمهوری بایدن موکول خواهد کرد. او گفت: باید به رییس جمهوری منتخب، جو بایدن اجازه دهیم تا اجرای برنامه هایش را در یکصد روز نخست ریاست جمهوری اجرایی کند.

اما استیضاح ترامپ پس از پایان دوران ریاست جمهوری اش چه فایده ای دارد؟ بر اساس قوانین آمریکا در صورت استیضاخ ترامپ پس از پایان دوران ریاست جمهوری اش، او از دریافت حقوق ماهانه، کمک هزینه سفر و مسکن و از همه مهمتر امکان شرکت دوباره در انتخابات محروم خواهد شد.

جو بایدن نیز در پاسخ به خبرنگاران، تمایلی به استیضاح یا برکناری ترامپ نشان نداده است. او در این مورد گفت: ترامپ یکی از نالایق‌ترین روسای جمهوری تاریخ آمریکاست. اما به نظر من سریع‌ترین راه بیرون کردن او از کاخ سفید این است که من و کامالا هریس معاون منتخب رئیس جمهوری روز بیستم ژانویه سوگند بخوریم. من مدتهاست که عقیده داشته‌ام آقای ترامپ برای ریاست جمهوری کفایت ندارد. ولی دو هفته دیگر من رئیس جمهوری خواهم بود. تمرکز من بر سه مسئله فوری است: همه‌گیری ویروس، رساندن واکسن به مردم، و احیای اقتصاد.

تا کنون دو سناتور جمهوری‌خواه از ترامپ خواسته‌اند کناره‌گیری کند، چون این احتمال وجود دارد که با اتهامات جنایی روبه‌رو شود. اما هنوز روشن نیست که درصورت رفتن طرح استیضاح به سنا چند سناتور جمهوری خواه با این طرح مخالفت خواهند کرد. برخی از گمانه زنی ها حاکی از آن است که تعدادی از جمهوریخواهان سنای این کشور از استیضاح ترامپ حمایت خواهند کرد.

رویترز در گزارشی نوشته است که تعدادی از نمایندگان و سناتورهای جمهوری‌خواه در مصاحبه‌های اخیر خود خواستار برکناری ترامپ شده‌اند و تعداد این دسته از جمهوریخواهان رو به افزایش است. از جمله لیزا مورکوفسکی، سناتور جمهوریخواه ایالت آلاسکا خواستار برکناری فوری دونالد ترامپ شده و اعلام کرده است که اگر حزب جمهوریخواه راه خود را از راه ترامپ جدا نکند، او این حزب را ترک خواهد کرد.

احتمال اینکه جمهوری‌خواهانی از این دست به استیضاح ترامپ رای مثبت بدهند، بسیار زیاد است که در این صورت دونالد ترامپ نه تنها دیگر اجازه شرکت مجدد در انتخابات را نخواهد داشت بلکه از حزب جمهوری خواه نیز طرد خواهد شد این نتیجه قلدری و خود را بالاتر از قانون دانستن مردی است که دوران ریاست جمهوری او برای بسیاری از مردم آمریکا و حتی دیگر کشور ها همانند کابوس بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

سرخط اخبار سیاست