ضرورت توجه به مشکلات هنرمندان حوزه نمایش در قم

قم – ایرنا - رییس انجمن هنرهای نمایشی قم با انتقاد از وضعیت معیشت و فعالیت هنری هنرمندان استان، خواستار توجه ویژه به انبوه مشکلات آنان شد.

علی فرحناک روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره نامه جمعی از اساتید و هنرمندان تئاتر این استان به استاندار قم افزود: یکسال است که هنرمندان تئاتر استان به دلیل محدودیت های اعمال شده در تعطیلی سالن های نمایش هیچ فعالیتی نکرده اند و درآمدی نداشته اند.

رییس انجمن هنرهای نمایشی قم ادامه داد: متاسفانه با وجود طرح وعده های مختلف برای کمک و جبران بخشی از خسارت های وارد شده به هنرمندان استان، این وعده ها محقق نشده است و اگر کمی هم بوده به صورت محدود و تنها شامل برخی از هنرمندان شده است.

وی ادامه داد: مبلغ یک و نیم میلیون  تومان تحت عنوان «هنرکارت» واریز شده است که این نیز تنها به یک عده رسیده است.

فرحناک با بیان اینکه در سطح استان توجه و کمک لازم به هنرمندان تاکنون انجام نشده است، گفت: متاسفانه با تمام پیشنهادات انجمن تئاتر استان از جمله درخواست برای بازبینی نمایش ها با حضور سه تا چهار نفر به منظور کسب مجوز برای حضور در جشنواره های ملی به بهانه مخالفت ستاد کرونا رد شد.

رییس انجمن هنرهای نمایشی قم، ادامه داد: درخواست هنرمندان استان از استاندار این است که با برگزاری جلسه مشترک با حضور پیشکسوتان و هنرمندان تئاتر قم، حرف ها و درد دل  هنرمندان را بشنود و برای رفع این دغدغه ها تلاش کنند.

وی گفت: همانطور که یک ورزشکار در میادین ملی و بین المللی کسب افتخار می کند و بلافاصله مسئولان استان با صدور تبریک، از زحمات وی تشکر و قدردانی می کنند، این انتظار نیز وجود دارد، افتخارآفرینی هنرمندان استان در سطح ملی و بین المللی نیز توسط مسئولان دیده شود.

فرحناک ادامه داد: تئاتر قم در نمایش های مذهبی و انقلابی سرآمد کشور است و ظرفیت های بسیار زیادی دارد که متاسفانه تا کنون به این ظرفیت ها توجه لازم صورت نگرفته است. 

وی با تاکید بر ضرورت حمایت مادی و معنوی از هنرمندان استان اظهار داشت: کمترین درخواست و انتظار جامعه هنری استان از مسئولان استان به ویژه استاندار، صدور مجوز برای بازگشایی مجدد سالن های نمایش است.

روز گذشته ۱۰۰ تن از پیشکسوتان و هنرمندان تئاتر استان با صدور نامه ای خطاب به استاندار قم ضمن انتقاد از آنچه بی توجهی به تئاتر استان نامیدند، تاکید کردند: مدتهای مدیدی ست که سالن های تئاتر تعطیل و هنرمندان تئاتر این شهر ، به دلیل شیوع ویروس ویرانگر کووید ۱۹ بیکار شده اند.

در بخشی از این نامه از استاندار قم خواسته شده است: برای تئاتر و سالن های خاموشش ، برای هنرمندان مظلومش ، برای باز شدن گرهی از هزاران گره و درد و مشکل هنرمندان این شهر کاری بکنید. اکنون که با رعایت دستورالعملها ، شرایط نسبت به قبل ، به سامان تر شده و سالنهای تئاتر تهران با وضعیت زرد بازگشایی گردیده ، با توجه به وضعیت آبی استان قم ، لطفا دستور فرمایید که اجازه بازگشایی سالن های تئاتر قم صادر شود تا ضمن رعایت دستورالعمل های بهداشتی ، هنرمندان تئاتر هم بتوانند چرخ زندگی خود را بچرخانند و از این وضعیت دشوار رهایی یابند.

با اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا، وضعیت شیوع کرونا در قم روز شنبه ۱۵ دی ماه از وضعیت قرمز به نارنجی، در روز شنبه ۶ دی ماه از نارنجی به زرد و در ۲۰ دی ماه از زرد به آبی تغییر کرده است.

«ویروس کرونا»، موسوم به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر سال گذشته (۲۴ آذر ۹۸) در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های شماره‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند./

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها