کلانتری: قطعی برق بهتر از مصرف مازوت است

تهران - ایرنا - معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: از نظر من بهتر است که روزی دو ساعت خاموشی داشته باشیم اما از سوخت مازوت استفاده نکنیم چون موجب آلودگی هوا می‌شود.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، عیسی کلانتری در برنامه ای تلویزیونی با اشاره به آلودگی هوا در کلانشهرهای کشور افزود: اکنون علت اصلی آلودگی هوا، افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون است که عامل اصلی آن استفاده از سوخت‌های فسیلی به ‌ویژه گازوییل در خودروهای دیزلی و مازوت در صنایع سنگین و نیروگاه‌ها است.

وی با بیان اینکه اکنون محدودیت‌هایی در زمینه عرضه گاز در کشور داریم، اظهار داشت: امسال مصرف گاز در بخش خانگی ۱۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته، علت این موضوع می‌تواند شیوع ویروس کرونا باشد زیرا بر اساس توصیه‌های بهداشتی در ادارات، مراکز تجاری و منازل در و پنجره‌ها برای تهویه هوا تاحدودی باز است و این سبب می‌شود گرمای هوا با سرمای بیرون تبادل شود.

به گفته رییس سازمان حفاظت محیط زیست با افزایش مصرف گاز در کشور، نیروگاه‌ها و کارخانه‌هایی مانند سیمان با کمبود انرژی روبرو شده‌اند از این‌رو ناچار هستند که مازوت و یا گازوییل مصرف کنند.

کلانتری با بیان اینکه قرار شده نیروگاه‌هایی که در حاشیه کلانشهرهای کشور هستند تا حد امکان از سوخت مازوت استفاده نکنند، گفت: اکنون نیروگاه‌های حاشیه تهران نباید از سوخت مازوت استفاده کنند و استفاده هم نمی‌کنند اما منابع آلاینده دیگری از جمله کامیون‌های فرسوده و قدیمی وجود دارند که به‌ دلایل مختلفی نتوانستیم آنها را نوسازی کنیم.

معاون رییس جمهوری ضمن بیان اینکه کامیون‌ها و اتوبوس‌های فرسوده یکی از عوامل آلودگی هوا هستند که پلیس باید از تردد آنها جلوگیری کند، اظهار داشت: همه ضوابط هوای پاک را به دستگاه‌های مختلف کشور اعلام کرده‌ایم، اکنون بیش از ۵۰ درصد اتوبوس‌های درون شهری تهران مستهلک و به ‌شدت آلاینده هستند، نتیجه همه این‌ها آلودگی هوا در زمان پایداری جو است.

وی ادامه داد: از سویی وزیر نفت اعلام کرده که با توجه به افزایش مصرف گاز در کشور مجبور است برای تولید ۵۰۰۰ مگاوات برق در کشور از مازوت استفاده کند، این مقدار ۹ درصد برق مصرفی کشور است، از نظر من بهتر است که روزی دو ساعت خاموشی داشته باشیم اما از مازوت استفاده نکنیم، ما در زمان جنگ هم روزی ۷ تا ۸ ساعت با خاموشی مواجه بودیم.

کلانتری ضمن اشاره به تاثیر آلودگی هوا بر ویروس کرونا گفت: بررسی ها نشان می دهد هر یک واحد افزایش ذرات معلق، ۱.۵ درصد تلفات بیماران کرونایی را افزایش می‌دهد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به موضوع مالچ‌پاشی در مناطقی از کشور گفت: متاسفانه در کشور توانمندی تولید مالچ جایگزین مالچ نفتی وجود ندارد و تولید مالچ جایگزین بسیار گران تمام می‌شود. سازمان جنگل‌ها در مواردی استثنایی ناچار است که از مالچ نفتی استفاده کند.

کلانتری افزود: برخی مناطق مسکونی و روستاهای کشور با شن‌های روان تهدید می‌شوند از این‌رو مانند مصرف سوخت مازوت در نیروگاه‌ها ناچار هستیم که در برخی موارد از مالچ‌پاشی استفاده کنیم.

تصمیم‌گیری در باره برگزاری دربی با وزارت بهداشت است

معاون رییس جمهوری با اشاره به برگزاری دربی امروز در پایتخت گفت: تصمیم ‌گیری در باره برگزاری این بازی با وزارت بهداشت است چنانچه شاخص کیفیت هوا بالای عدد ۱۵۰ باشد وزارت بهداشت باید اعلام کند که این بازی برگزار شود یا نه؟

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =