اردن: توسعه شهرک‌های یهودی در کرانه باختری، نقص قوانین بین‌المللی است

تهران - ایرنا - معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه و امور مهاجرین اردن گفت: اعلام ساخت ۸۰۰ واحد مسکونی جدید در شهرک های اشغال شده در کرانه باختری از سوی رژیم صهیونیستی نقض آشکار قوانین بین المللی است و احتمال دستیابی به صلح عادلانه در کشورهای منطقه را بیش از پیش از بین می برد.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه المملکه اردن، «ایمن صفدی» امروز (دوشنبه) پس از نشست « پیشبُرد صلح در منطقه» که با حضور وزیران خارجه مصر، اردن، آلمان و فرانسه در قاهره برگزار شد در کنفرانس خبری با همتای مصری خود افزود: اقدامات رژیم اسرائیل زمینه‌ای برای مذاکرات مجدد ایجاد نمی‌کند.  

وی تاکید کرد که راه حل دو کشور تنها راه دستیابی به صلح عادلانه و همه جانبه است.  

وزیر امور خارجه مصر نیز گفت که قاهره همچنان معتقد است که راهی برای دستیابی به امنیت در منطقه به جز راه حل عادلانه مساله فلسطین مطابق با قطعنامه‌های مشروعیت بین المللی وجود ندارد.  

  «سامح شکری» با بیان اینکه برای آمادگی کنفرانس امروز ما (پیشبرد صلح در منطقه) جهت تبادل نظر درباره چشم‌اندازهای صلح با وزرای خارجه فلسطین و رژیم صهیونیستی تماس گرفته است،  افزود: مصر متعهد است تا تمام تلاش خود را برای دستیابی به این مهم انجام دهد.  

وی با تاکید بر اینکه موضع مصر درباره معیارهای ثابت حل و فصل تغییر نکرده است، اظهار داشت: پس این مساله با ایجاد دولت فلسطین مطابق مرزهای ۱۹۶۷ به  پایتختی قدس شرقی حل و فصل می‌شود.  

شکری با اشاره به اینکه مصر از نقش محوری آمریکا برای ایجاد حل مساله فلسطین آگاه است، گفت: مصر به دنبال پیشرفت این راه است.  

دور قبلی این نشست سپتامبر ۲۰۲۰ به میزبانی اردن در امان برگزار شده بود.  

شبکه خبری «کان ۱۱» رژیم صهیونیستی امروز (دوشنبه) با اشاره به افزایش سرعت تصویب طرح های شهرک‌سازی در مناطق اشغالی فلسطین، گزارش داد که این رژیم در آستانه تصویب احداث ۸۵۰ واحد جدید مسکونی در شهرک‌های صهیونیست‌نشین در کرانه باختری قبل از روی کار آمدن «جو بایدن» است.  

بر اساس اعلام این شبکه صهیونیستی، پیش‌بینی می‌شود تا پایان این هفته طرح ساخت حدود ۵۰۰ واحد مسکونی در شهرک‌های صهیونیست‌نشین «ایتامار، بیت ایل، شافی شومرون، اورانیت و جعفات زئیف» در کرانه باختری، از سوی اسراییل تصویب و تأیید شود.  

این طرح ۲۵۰ واحد مسکونی دیگر در مرکز شهرک «غوفی نحما» و ۱۰۰ واحد مسکونی در مرکز «طال منشیه» را نیز شامل می‌شود که تا قبل از مراسم تحلیف رسمی بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا در هفته آینده توسط مقامات صهیونیست تصویب می‌شود.  

گزارش‌های قبلی نشان می‌دهد که بخش اجرایی طرحهای شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی درصدد تایید حدود ۸۰ شهرک ساخته شده در اراضی متعلق به فلسطینیان است.  

این در حالی است که رژیم صهیونیستی ادعا می‌کند که این اراضی عمومی است و «بنی گانتس» وزیر امنیت فعلی این رژیم تصمیم گرفته تا مراحل احداث ۴۳ مرکز شهرک‌سازی را به تصویب برساند.  در هفته‌های اخیر اسرائیل برنامه‌های ساخت و ساز صدها واحد مسکونی را در سرزمین‌های اشغالی فلسطین پیش از این که بایدن رسماً روی کار آید، تصویب کرده است.  

احداث واحدهای جدید شهرک‌سازی نقض آشکار قطعنامه ۲۳۳۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد است. این قطعنامه که ۲۳ دسامبر ۲۰۱۶  (۳دی ۹۵) با رای مثبت ۱۴ عضو و تنها رای ممتنع آمریکا به تصویب رسید، ضمن غیرقانونی خواندن شهرک‌سازی در خاک فلسطین، از رژیم صهیونیستی می‌خواهد که عملیات شهرک‌سازی را متوقف کند.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =

سرخط اخبار جهان