«تحقیر حداکثری» ترامپ، خواسته دمکراتها

تهران- ایرنا- مقامات حزب دموکرات و برخی جمهوری خواهان با تصویب استیضاح «دونالد ترامپ»، به دنبال قطع مزایای ریاست‌جمهوری و حذف کامل وی از صحنه سیاسی ایالات متحده و نهایتا «تحقیر حداکثری» او هستند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، پس از حمله شورشیان طرفدار «دونالد ترامپ» به کنگره آمریکا بحث ها بر سر برکناری وی از قدرت و پایان حیات سیاسی او برای همیشه بالاگرفته است. در همین راستا نمایندگان دموکرات کنگره طرح استیضاح ترامپ را پیش کشیدند که این طرح شب گذشته تصویب شد.

 دونالد ترامپ تنها رئیس جمهوری تاریخ آمریکا خواهد بود که در طول چهار سال، برای ۲ بار در مجلس نمایندگان مورد استیضاح قرار گرفت و این استیضاح به تصویب رسید.

در قطعنامه استیضاح ارائه شده از سوی دموکرات‌ها، ترامپ به «تحریک برای شورش» متهم شده است. 

پرونده استیضاح پس از این باید به سنا ارسال شود تا در تاریخی که توسط میچ مک‌کانل رهبر اکثریت جمهوری‌خواهان با موافقت چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات در این مجلس تعیین می‌شود، محکمه استیضاح تشکیل شود.

هر چند انتظار می رفت که روزهای پایانی تصدی دونالد ترامپ پر فراز و نشیب باشد اما بسیاری از آمریکایی ها حتی در رویاهای خود نمی توانستند این میزان از جنون را تصور کنند. حالا با تصویب طرح استیضاح ترامپ، واشنگتن خود را برای ناآرامی های جدید آماده می کند.

رئیس‌جمهوری آمریکا یک بار پیش از این به اتهام کمک گرفتن از اوکراین برای پیروزی در انتخابات ۲۰۱۶ استیضاح شد اما نمایندگان سنا او را تبرئه کردند.

در صورتی که ترامپ در محکمه استیضاح محکوم شود،  محکومیت، سنا می‌تواند طرح محرومیت مادام‌العمر ترامپ از منصب های انتخابی را نیز به رای بگذارد.

او همچنین از امتیازهایی که طبق قانون به رئیسان‌جمهوری سابق تعلق می گیرد، از جمله حقوق بازنشستگی، بیمه درمانی و تیم محافظتی محروم خواهد شد.

چنین اتفاقی در تاریخ سیاسی آمریکا بی‌سابقه است و باید دید که آیا دموکرات‌ها که نیمی از سنا را در اختیار دارند، می توانند رای لازم را جمع کنند یا خیر.

تارنمای شبکه ار.ت.ال. آلمان با اشاره به این مطلب نوشته است: چرا در این برهه دموکرات ها به فکر استیضاح افتاده اند؟ آن هم به علم به این که کمتر از ۱۰ روز به پایان کار رسمی ترامپ باقی مانده و مراحل استیضاح در آمریکا زمان بر است. پیشتر تلاش مشابه آنها علیه دونالد ترامپ رد شده بود. با این حال پس از حمله به پایتخت، افراد بیشتری خواهان استیضاح ترامپ قبل از سوگند یادکردن رئیس جمهوری جدید آمریکا هستند. دلیل این تلاش این است که چنین کاری می تواند هزینه زیادی را بر قدرتمندترین مرد جهان تحمیل کند.

از جمله این هزینه ها، ممنوعیت همیشگی نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری آینده است. دموکرات های آمریکا از ترامپ خسته شده اند و می خواهند روند استیضاح دوم را علیه دونالد ترامپ ادامه دهند. حتی اگر جو بایدن به زودی سوگند یاد کند. دلیل این امر شورش هواداران وی در پایتخت است. آنها می دانند تصمیم نهایی در مورد استیضاح ترامپ در سنا گرفته خواهد شد و این جلسه تا قبل از آن که ترامپ دفتر خود را ترک کند، تشکیل نخواهد شد.

اما ظاهراً دموکرات ها چیز دیگری در ذهن دارند، آنها می خواهند با این کار ترامپ ۷۴ ساله را برای همیشه کنار بگذارند. زیرا در طرح استیضاح آنها همچنین حضور وی در انتخابات آینده ایالات متحده ممنوع شده است. این بدان معناست که ترامپ آنگونه که انتظار می رفت دیگر نمی تواند در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ نامزد جمهوری خواهان شود.

یکی دیگر از آسیب هایی که این کار به ترامپ وارد می کند، قطع پوشش بیمه ای اوست. قانون روسای جمهور سابق که در سال ۱۹۵۸ تصویب شد ، پیش بینی می کند هر رئیس جمهوری آمریکا تا زمان مرگ از هر لحاظ تحت پوشش درمانی باشد. این قانون فقط در مورد روسای جمهور که عزل نشده اند ، اعمال می شود. به زبان ساده ترامپ اگر برکنار شود دیگر مزایای بیمه ندارد.

روسای جمهور سابق آمریکا همچنین حق درمان مادام العمر و معالجه در بیمارستان های نظامی را دارند. در همین حال برای تأمین هزینه های فعالیت های آتی آنها از جمله تخصیص فضای اداری، پرداخت سالانه ۱۵۰ هزار دلار به آنها تضمین شده و بودجه سفر سالانه ۱ میلیون دلار برای خودشان و ۵۰۰ هزار دلار سالانه برای خانوده شان در نظر گرفته شده است. در صورت موفقیت دموکرات ها در استیضاح ترامپ، این امتیازات نیز از ترامپ سلب می شود.

با تمام اینها، هنوز یک امتیاز برای ترامپ باقی می ماند و آن داشتن خدمات سرویس مخفی و محافظ است. روسای جمهور سابق از حق مادام العمر محافظت توسط سرویس امنیتی برخوردار هستند، و این در هر صورت برای ترامپ نیز صدق می کند. روند استیضاح ترامپ که به تازگی از سوی «نانسی پلوسی» رئیس دموکرات کنگره آمریکا کلید خورده، برای موفقیت به کسب اکثریت آراء (دو سوم) آراء ۱۰۰ نماینده مجلس سنا نیاز دارد.

نشریه اشپیگل نیز تلاش دموکرات ها برای اعمال فشار به ترامپ را به سیاست خارجی آمریکا در دوران وی موسوم به «فشار حداکثری» تشبیه کرده و آن را به منزله «تحقیر حداکثری» او از سوی دموکرات ها ارزیابی کرد. در مطلب این نشریه آمده است: با توجه به طرح نانسی پلوسی و همقطارانش و طولانی بودن روند استیضاح، می توان از «مایک پنس» درخواست کرد که طبق قانون دست به این کار بزند. اولتیماتوم کنگره به پنس نیز در همین راستا است، اگر ظرف ۲۴ ساعت این اتفاق رخ ندهد، دموکرات ها می توانند روند استیضاح را در کنگره آغاز کنند. دموکرات ها می گویند ترامپ روز چهارشنبه با تشویق طرفدارانش به مقابله با انتخاب «جو بایدن» سوگند ریاست جمهوری اش را نقض کرده است.

در حال حاضر دموکرات ها اکثریت مجلس نمایندگان را در اختیار دارند ، طرح استیضاح را تصویب کردند اما مشخص نیست که پس از آن چه اتفاقی می افتد. در واقع ، سنا باید دادگاهی علیه ترامپ ترتیب دهد و در مورد برکناری احتمالی وی از سمتش رأی دهد و این دقیقاً همان جایی است که اوضاع پیچیده می شود.

در این میان نه فقط بین جمهوری خواهان و ترامپ ، بلکه بین دموکرات ها منافع متضادی وجود دارد. برخی از استراتژیست های دموکرات می ترسند که سر و صدا بر سر روند استیضاح شروع دولت جدید رئیس جمهور آینده را تحت الشعاع قرار دهد. هدف اولیه بایدن متحد کردن کشور و خاتمه دادن هرچه سریعتر به دوران پرتنش نفوذ ترامپ است.

پیشنهاد «جیمز کلیبرن» یکی از معتمدان اصلی رئیس جمهور آینده در کنگره این است که مجلس نمایندگان ۱۰۰ روز صبر کند تا کیفرخواست رسمی ترامپ را برای تصمیم گیری نهایی به سنا ارجاع دهد. کلیبرن به صراحت می گوید که این به رئیس جمهور جدید بایدن اجازه می دهد تا ابتدا برنامه سیاسی خود را پیاده کند.

عمده جمهوری خواهان نیز هم اکنون بنا را بر مخالفت با این طرح گذاشته اند. «میچ مک کانل» رهبر اکثریت سنا اعلام کرده که از نظر وی سنا نمی تواند زودتر از ۱۹ ژانویه طرح استیضاح احتمالی را بررسی کند.

بعید به نظر می رسد که مک کانل در تمام مراحل از استیضاح حمایت کند زیرا این امر می تواند اختلافات بیشتری را در مورد هدایت حزب جمهوری خواه ایجاد کند. تحلیلگران می گویند این حزب در سالهای آینده به طور فزاینده ای به دو گروه طرفداران و مخالفان ترامپ تقسیم خواهد شد. از این رو رای گیری درباره ترامپ در مجلس سنا قطعاً می تواند شکست در حزب بزرگ را تسریع کند.

از سوی دیگر استیضاح یک مزیت بالقوه دارد که می تواند آن را برای بسیاری از جمهوری خواهان نیز خوشایند کند. اگر سنا ترامپ را محکوم کند، به عنوان مثال پس از خروج رسمی او از کار در ۲۰ ژانویه، این ارگان می تواند در گام دیگری تصمیم بگیرد که رئیس جمهور سابق ممکن است دیگر هرگز یک دفتر رسمی را نداشته باشد.

با این کار نامزدی ترامپ در سال ۲۰۲۴ منتفی است، به این ترتیب در درون حزب راه برای رهبران جدید و جوان هموار خواهد شد. به طور هم زمان تعداد کمی از این نیروهای جوان در کنگره حضور دارند. به عنوان مثال افرادی مانند «مارکو روبیو» سناتور فلوریدا یا «تام کاتن» عضو مجلس نمایندگان از آرکانزاس. آنها می توانند به دموکرات ها برای کسب اکثریت دو سوم لازم برای استیضاح ترامپ رای بدهند. با توجه به کرسی های سنا، دموکرات ها برای دستیابی به اکثریت دو سوم به ۱۷ رای از اردوگاه جمهوری خواهان نیاز دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =

سرخط اخبار جهان