افزایش ۲۸۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت با اجرای طرح‌های نگهداشت تولید

تهران - ایرنا - مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: با اجرای قراردادهای نگهداشت تولید در سه مرحله، ۲۸۰ هزار بشکه به تولید نفت ایران افزوده خواهد شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، «مسعود کرباسیان» در مراسم امضای سومین مرحله طرح های نگهداشت تولید گفت: به ابتکار وزیر نفت در سال ۹۶ مدل جدید قراردادهای بالادستی تنطیم شد و به تصویب رسید.  

وی افزود: در همان سال بسته اول، این قراردادها برای نگهداشت تولید امضا شد. در مرداد امسال بسته دوم به امضا رسید و امروز بسته سوم امضا می شود.

به گفته کرباسیان ۲۹ پروژه از مجموع پروژه های نگهداشت تولید در خشکی و چهار پروژه در دریا انجام می شود که ۲۸۰ هزار بشکه در روز افزایش تولید نفت را در کشور به دنبال خواهد داشت.  

وی مجموع ارزش هر سه مرحله را ۷.۲ میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: ۱۷ شرکت اکتشاف و تولید ایرانی در بالادست شناسایی شده اند. همچنین  ۱۶ شرکت حفاری و ۲۲ شرکت آی. پی. سی وجود دارد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: در برخی پروژه ها که در سال ۹۷ امضا شد به تولید زودهنگام نفت دست پیدا کردیم که هفت استان درگیر موضوع بودند.  

وی به ساخت داخل در ۱۰ گروه کالایی اشاره کرد و افزود: ساخت داخل تولیدات جدید باید مورد توجه قرار گیرد و بیش از ظرفیت، تولید انجام شود.  در زمینه دکل های حفاری نیز برای ۲۲ دکل قرارداد بسته شده و در پایان طرح به ۵۵ دکل خواهیم رسید.

مدیرعامل شرکت ملی نفت تاکید کرد: چهار درصد از مبلغ هر قرارداد به پروژه‌های عام المنفعه اختصاص پیدا می کند.  

کرباسیان با بیان اینکه قراردادهای امروز در ۵ استان اجرا خواهد شد، ادامه داد: ۱.۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام می‌شود و تولید نفت را ۹۵ هزار بشکه در روز افزایش خواهد داد.  

به گزارش ایرنا، افزایش ضریب بازیافت نفت از آن جهت در میادین نفتی ایران اهمیت دارد که این عدد در ایران حدود 25 درصد است. به این معنا که تنها 25 درصد از منابع موجود و شناسایی شده قابل برداشت است.

از سوی دیگر از آنجا که اغلب میادین نفتی ایران در نیمه عمر خود قرار دارند و خطر کاهش تولید نفت از این میادین با توجه به افت فشار وجود دارد. از همین ایران در تلاش است تا با طراحی بسته های مختلف، ‌تولید نفت را در سطوح فعلی نگه داشته و حتی با استفاده از تکنولوژی روز، این تولید را افزایش دهد.

همچنین همگام با برنامه‌ریزی برای افزایش ظرفیت تولید نفت، هدف اصلی از تدوین و اجرای طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت، حفظ جریان کار و اشتغال در میان پیمانکاران و سازندگان ایرانی صنعت نفت است و به این منظور، ضمن بهره‌مندی صرف از توان پیمانکاران ایرانی، ‌فهرستی از کالاهای پرمصرف طرح که امکان ساخت داخل آنها وجود دارد تهیه و در قراردادهای مربوطه گنجانده شده است و پیمانکاران صرفاً ملزم به تامین اقلام این فهرست از محل تولیدهای داخلی هستند. پیش‌بینی می‌شود در پایان اجرای همه بسته‌های کاری این طرح، سهم ساخت داخل بالغ بر ۸۰ درصد باشد.

مجموع هزینه‌های سرمایه‌گذاری پیش‌بینی‌شده در طرح نگهداشت و افزایش توان تولید نفت (هر سه مرحله) معادل ۶.۲ میلیارد دلار است که با حساب هزینه‌های تأمین مالی و ارقام بازپرداخت در تعهد دولت به ۷.۲ میلیارد دلار می‌رسد.

این اسناد همکاری که امروز (دوشنبه، ۲۲ دی‌ماه) با حضور وزیر نفت امضا شد، شامل هفت بسته قراردادی است.

قراردادهای بسته‌های گلخاری، گچساران ۳ و ۴، بینک، بی‌بی‌حکیمه، سولابدر و لالی بنگستان به ترتیب با شرکت‌های حفاری شمال (هلدینگ انرژی‌گستر سینا)، شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران، توسعه پتروایران، مشارکت ماشین‌سازی اراک، مشارکت صنایع نفت و انرژی قشم و مارون‌کاران، شرکت ملی حفاری ایران و مهندسی و ساختمانی جهانپارس به امضا رسید و قرارداد بسته‌های اهواز ۲ و ۳ و ۵ و رشادت نیز با قرارگاه خاتم‌الانبیا امضا شد.

طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت در گستره فعالیت سه شرکت تابع شرکت ملی نفت ایران (شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، شرکت نفت فلات قاره ایران و شرکت نفت مناطق مرکزی ایران) در محدوده جغرافیایی هفت استان کرمانشاه، ایلام، خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد، بوشهر، فارس و هرمزگان تعریف شده و شامل ۳۳ پروژه (۲۹ پروژه در بخش خشکی و چهار پروژه در بخش فراساحل) است که نخستین قرارداد آن، مهرماه سال ۹۷ برای پروژه سیری (میدان‌های سیوند و اسفند) شرکت نفت فلات قاره ایران امضا شد.

چندی بعد در بهمن‌ماه سال ۹۷، ۹ قرارداد دیگر این طرح مشتمل بر ۶ بسته کاری شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب (پروژه‌های کبود، گچساران خامی، لالی آسماری، نرگسی، منصوری آسماری و رامشیر) و سه بسته کاری شرکت نفت مناطق مرکزی ایران (پروژه‌های دانان، سعادت‌آباد و نفت‌شهر) به امضا رسید.

در ادامه این روند، مردادماه امسال نیز ۱۳ قرارداد مشتمل بر ۱۱ قرارداد به کارفرمایی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب (رامین، منصورآباد، مارون ۲ و ۵، زیلایی، اهواز ۱ و ۴، مارون ۱ و ۴، سیاهمکان، مارون ۳، مارون ۶، چیلینگر و گرنگان و بالارود) و دو قرارداد (میدان‌های فروزان و رسالت) به کارفرمایی شرکت نفت فلات قاره ایران با پیمانکاران ایرانی امضا شد.

امروز نیز با امضای هفت قرارداد دیگر به کارفرمایی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب (میدان‌های بینک، سولابدر، لالی بنگستان، گچساران ۳ و۴، گلخاری، بی‌بی‌حکیمه و اهواز ۲، ۳ و ۵) و امضای آخرین بسته قراردادی شرکت نفت فلات قاره ایران (میدان رشادت)، تعداد بسته‌های قراردادی تعیین‌تکلیف‌شده طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت شرکت ملی نفت ایران به ۳۱ بسته رسید.

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha