ساماندهی مجموعه تاریخی شیخ حیدر کدکنی تربت‌حیدریه آغاز شد

تربت‌حیدریه- ایرنا- رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تربت‌حیدریه از آغاز عملیات اجرایی ساماندهی مجموعه تاریخی، فرهنگی شیخ حیدر کدکنی با مشارکت این اداره، شهرداری کدکن و هیات امنای مجموعه خبر داد.

علی محمدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این اقدام با هدف ایجاد اقامتگاه بومگردی در شهر و روستاهای گردشگرپذیر کدکن انجام می‌شود که در راستای سیاست‌های این اداره به منظور جذب و ماندگاری گردشگر است که از اولویت‌های کاری وزارت میراث فرهنگی نیز هست.
وی عملیات ساماندهی را شامل جمع آوری آلاچیق‌ها و الحاقات نامتناسب محوطه، آواربرداری نخاله‌های اطراف بنا و آجرفرش و محوطه سازی سنتی مجموعه عنوان کرد و گفت: مجموعه تاریخی شیخ حیدر کدکنی به عنوان یکی از مجموعه‌های معماری شاخص استان، مربوط به دوران سلجوقی، ایلخانی و تیموری و شامل مسجد، ایوان و مزار است که مهمترین ویژگی معماری این بنا وجود تزیینات آجرکاری، نقاشی روی گچ و کاشی کاری است.
رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تربت‌حیدریه افزود: بخشی از مسجد بنا با مشارکت واحد موزه‌های اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی در حال تبدیل به موزه تاریخ کدکن است که به زودی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
محمدی افزود: وجود سه حمام تاریخی در شهر کدکن با قابلیت سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی، مسجد سنگی، مزارهای تاریخی و سنگ نگاره‌های تاریخی از جمله ظرفیت‌های مهمی است که می‌تواند در جذب گردشگر منطقه نقش به سزایی داشته ‌باشد.
وی در خصوص جاذبه‌های طبیعی و گردشگری کدکن نیز گفت: قله ملکوه، آبشار روستای دافی، غار نمک حصاریزدان و روستاهای گردشگرپذیر حاج بیگی، بُرس و اسفیز از جمله این ظرفیت‌هاست.
رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تربت‌حیدریه با بیان این که سوغات ویژه منطقه علاوه بر صنایع‌ دستی و دست بافته‌های سنتی، نان‌های محلی، آلو و آلوچه است افزود: عنوان زادگاه شیخ عطار و دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی برای شهر کدکن به عنوان شناسنامه این منطقه محسوب می‌شوند.
بخش کدکن به مرکزیت شهر کدکن دارای ۱۷ روستا، جمعیتی حدود ۱۴ هزار نفر و وسعت تقریبی ۸۰۰ کیلومتر مربع در ۶۵ کیلومتری شمال غربی شهرستان تربت‌حیدریه واقع است.
مرکز شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت‌حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب مشهد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha