قطب قهرمان پرور والیبال لرستان در انزوا

خرم‌آباد - ایرنا - سال‌های نه چندان دور، سلسله لرستان به عنوان شهر آسمان خراش‌های والیبال کشور مطرح بود اما اکنون به دلیل کم توجهی ها، والیبال این شهرستان در انزوا قرار گرفته و به شدت نیازمند توجه و حمایت است.

به گزارش ایرنا، اواخر دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ تا ۹۰، تیم والیبال سلسله به عنوان یک پدیده نوظهور در اوج قرار داشت و اکثر علاقه‌مندان والیبال با قهرمانان نام آشنای این شهرستان آشنا بودند، قهرمانان نامداری چون امیر حسین منظمی( بازیکن و مربی تیم ملی و دبیر اسبق فدراسیون)، پوریا فتح الهی( کاپیتان تیم ملی جوانان و قهرمان آسیا و پنجم جهان)، محسن حسنوند(بازیکن تیم صنام و قهرمان سوپرلیگ ایران)، امین بستامی ( قهرمان لیگ ایران)، حامد نعمتی (قهرمان لیگ ایران) و فرشاد حسنوند که برای والیبال دوستان شناخته شده بودند، در آن سالها تیم هیات والیبال سلسله در مرحله نهایی لیگ یک کشور بعد از باخت مقابل تیم پیروزی تهران از صعود به لیگ برتر والیبال بازماند.

 آن سالها تیم والیبال سلسله به دلیل وجود قهرمانان و بازیکنان شایسته و به نام، با ایجاد انگیزه و نشاط در شهرستان و استان موجب گرایش نوجوانان و دانش آموزان مستعد بسیاری به ورزش شد و با قرار گرفتن در مسیر صحیح، شاهد شکوفایی استعدادهای بی شماری بودیم که تا چندین سال بعد موجب افتخار آفرینی والیبال سلسله برای استان و کشور شدند.

زمان برگزاری بازی ها و حتی تمرینات تیم شهرستان، سکوهای تماشاگران پر می شد از جوانان علاقه‌مند و والیبال دوستی که با عشق، بازی های تیم محبوبشان را دنبال می کردند.

شرایط آب و هوایی مناسب در لرستان و بخصوص شهرستان سلسله، مستعد پرورش جوانان قوی و قدرتمند است و همین امر باعث شده از این استان همواره به عنوان یکی از قطب های والیبال ایران یاد شود.

البته الشتر ( مرکز شهرستان سلسله) هم برای والیبال دوستان سطح اول کشور بسیار نام آشنا بود و والیبالیست های آن بازیکنان شاخص و فنی بودند که در تیم های مختلف لیگ بازی می کردند و در ۲ رده ملی جوانان و بزرگسالان به عنوان کاپیتان هم در تیم ملی حضور داشتند.

متاسفانه با کم توجهی مسئولین ورزشی و نبود امکانات، رفته رفته استعداد والیبال سلسله سرکوب شد تا جاییکه چند سال اخیر والیبال شهرستان در انزوا قرار گرفته است و هیچ نشانه ای از انگیزه و نشاط دهه قبل در آن مشاهده نمی شود.

امین بستامی یکی از همان قهرمانانی است که در سال های اوج والیبال شهرستان به عنوان قهرمان لیگ کشور چهره ای شناخته شده برای همگان بود و اکنون از شرایط و حال و روز والیبال شهرستان به شدت گله مند است و می گوید: آن روزها با وجود قهرمانان نام آوری که در والیبال شهرستان حضور داشتند، انگیزه و میل زیادی در همه جوانان برای فعالیت در این رشته به وجود آمده بود.

وی با اشاره به حضور بسیاری از بازیکنان مستعد شهرستان در تیمهای مطرح لیگ دسته یک کشور عنوان کرد: نبود حمایت های مادی و معنوی از این قهرمانان باعث شد به فراموشی سپرده شوند.

بستامی با ابراز ناراحتی از اینکه برخی از آن قهرمانان اکنون فعالیت حرفه ای را کنار گذاشته اند و برای گذران زندگی مشغول حرفه هایی چون مسافرکشی هستند، افزود: وقتی جوانان علاقه‌مند به این رشته به سرنوشت قهرمانان نامدار آن می نگرند نسبت به فعالیت در این ورزش جذاب منصرف می شوند.

وی گریزی به خاطرات سال های قبل می زند، زمانی که تنها سالن والیبال شهرستان در اختیار هیات بوده است و می گوید: آن وقت ها بازیکنان با خیالی آسوده در اوقات فراغت و بیکاری خود به سالن آمده و به تمرین می پرداختند، حتی تمرینات بازیکنان مطرحی همچون امیرحسین منظمی آنقدر برای جوانان و نوجوانان شهرستان جذاب بود که ساعات تمرین سکوها پر می شد از حضور جوانانی که انگیزه فعالیت در این رشته را پیدا می کردند.

این بازیکن قهرمان که اکنون دبیر هیات والیبال شهرستان نیز هست، معتقد است اگر می خواهیم در رشته های ورزشی پیشرفت کنیم و خروجی فعالیت هایمان منجر به قهرمان پروری شود باید مسئولیت هیات های ورزشی به افرادی سپرده شود که در آن رشته ها فعالیت کرده و به بیان ساده تر درد کشیده باشند تا به چم و خم کار آگاه و بتوانند برای رشد جوانان ورزشکار موثر باشند.

ادریس نادری رئیس هیات والیبال سلسله هم معتقد است در این سال ها حداقل امکاناتی نظیر سالن، تور، توپ و حتی میله استاندارد دیگر در اختیار خانواده والیبال نیست.

وی با اشاره به فعالیت حدود ۱۱۰ نفر ورزشکار سازمان یافته و غیر سازمان یافته والیبال در این شهرستان می گوید: الشتر دارای ظرفیت های بسیاری در زمینه والیبال است که باید در شرایط فعلی دغدغه حامی(اسپانسر) و حضور در لیگ های کشور را داشته باشند نه مشکل نبود امکاناتی از قبیل سالن، تور و توپ.

رئیس هیات والیبال سلسله معتقد است در انزوا قرار گرفتن والیبال نه تنها باعث توقف حرکت در مسیر گذشته شده بلکه روی والیبال لرستان نیز تاثیر منفی داشته است که در این زمینه می توان به دوری چند ساله لرستان از لیگ یک امیدهای کشور اشاره کرد.

وی می گوید: چند سال اخیر والیبال الشتر در سطح استان به ندرت از مرحله گروهی به مرحله بعد صعود کرده چه رسد به اینکه از عناوین گذشته خود دفاع کند.

نادری با انتقاد از اینکه تنها سالن والیبال شهر در اختیار بخش خصوصی است می گوید: به جای اینکه از ورزشکاران حرفه ای برای رشد استعدادهایمان کمک بگیریم، برعکس، برای ورود این ورزشکاران به سالن تقاضای شهریه و پرداخت وجه داریم که همین باعث می شود به دلیل کم بضاعت بودن بسیاری از آنها، از روی آوردن به ورزش و ادامه فعالیت منصرف شوند. 

وی ادامه می دهد: والیبالیست های ما بعد از تهیه توپ و دوخت تور با هزینه شخصی، با مشکل زمان تمرین مواجه هستند و چون سالن در اجاره بخش خصوصی است، زمان مناسبی در اختیار  والیبالیست ها قرار نمی گیرد.

نادری معتقد است تمامی دلگرمی ورزشکاران نوجوان و جوان، اعزام به مسابقات استانی است و با هدف شکوفایی استعداد و انگیزه دیده شدن در مسابقات تمرین می کنند اما شهرستان سلسله طی سال های اخیر، به دلیل حمایت نشدن و نبود بودجه یا در مسابقات استانی شرکت نکرده و یا از افراد خیر کمک گرفته که آن هم به دلیل نبود تمرینات مستمر و آمادگی بازیکنان، نتیجه موفقی نداشته است.

وی با اشاره به نبود تیم در شهرستان و حضور سه بازیکن شایسته سلسله در تیم لک دانه کوهدشت می گوید: تعاملی که در گذشته بین خانواده والیبال، جوانان و دانش آموزان وجود داشت امروز مشاهده نمی شود و حتی نمی توانیم  همانند قبل کلاس مربیگری و داوری را در سطح کشور برگزار کنیم.

وی با بیان اینکه سلسله از اواخر سال ۸۳ تا ۹۳ در تمامی رده های سنی دارای قهرمان والیبال بوده است، ادامه داد: این امر حتی روی والیبال لرستان نیز تاثیر مثبت گذاشته بود اما متاسفانه از سال ۹۳ تاکنون نتوانسته ایم خروجی مناسبی در این زمینه داشته باشیم. 

نادری ادامه می دهد: طی سال های اخیر نتوانسته ایم مثل گذشته از تیم های مختلف برای بازی تدارکاتی در الشتر دعوت کنیم یا برگزار کننده جام های مناسبتی باشیم و مدت مدیدی است اقدام مثمر ثمری در راستای شناسایی و پرورش استعدادهای والیبال نداشته ایم.

نادری با تاکید بر اینکه باید تنها سالن والیبال شهرستان از اجاره بخش خصوصی خارج شود و در اختیار هیات والیبال قرار گیرد، عنوان کرد: باید شرایطی فراهم کنیم تا همچون گذشته جوانان علاقه‌مند و مستعد به این رشته ورزشی روی آورند ضمن اینکه امکانات سخت افزاری برای برگزاری کلاس های آموزشی در رده های سنی پایه نیز فراهم گردد.

وی با اشاره به اینکه موجودی توپ و تور هیات والیبال شهرستان در حال حاضر صفر است افزود: تخصیص بودجه برای رفع مشکلات مطرح شده، اعزام تیم به مسابقات، و برگزاری جام های مناسبتی ضروری است.

تجهیزات و اماکن ورزشی شهرستان سلسله، مناسب قهرمان پروری نیست

رئیس اداره ورزش و جوانان سلسله نیز به ایرنا گفت: این شهرستان دهه های گذشته به عنوان شهر آسمانخراش های ایران در رشته والیبال مطرح بود اما سال های اخیر هیچ توجهی به این ورزش شهرستان نشده است. 

امین احمدپور با بیان اینکه در برخی از شهرهای کوچک کشور تمام امکانات ورزشی برای ورزشکاران وجود دارد، عنوان کرد: عدالت اجتماعی حکم می کند در شهرستانی که استعدادهای ورزشی فوق العاده وجود دارد امکانات مناسبی نیز برای ورزشکاران فراهم شود.

وی با اشاره به وجود ورزشکاران ملی پوش الشتری در رشته های والیبال، هندبال و سایر رشته های ورزشی تصریح کرد: همه مسئولان باید به این باور برسند که در صورت توجه و فراهم کردن امکانات ورزشی، شهرستان سلسله می تواند به عنوان یک قطب ورزشی در سطح کشور مطرح شود.

احمدپور بیان کرد: داشتن سالن مسابقات و احداث سالن های ورزشی مستقل ویژه بانوان و آقایان در شهرستان برای شکوفایی استعداد جوانان یک ضرورت است.

وی با اشاره به در دست ساخت بودن سالن مسابقات ۲ هزار نفری شهرستان، افزود: مطابق اصل ۴۴ قانون اساسی، اماکن ورزشی شهرستان از طریق قرارداد به بخش خصوصی واگذار می شوند و شهرستان سلسله نیز از این قاعده مستثنی نیست.

وی ادامه داد: مطابق ماده ۸۸ که اکنون به ماده پنج الحاقی ۲ تغییر یافته است اماکن ورزشی از طریق برگزاری مزایده به بخش خصوصی واگذار می شوند اما به دلیل ابهاماتی که در شرایط واگذاری و برگزاری مزایده این اماکن در شهرستان وجود داشته است مراتب به اداره کل ورزش و جوانان برای فسخ این قراردادها اعلام شده است.

احمدپور با اشاره به فعالیت بیش از ۲ هزار ۵۰۰ ورزشکار سازمان یافته در شهرستان، افزود: امید می رود به زودی ورزشکاران سلسله بتوانند در یک شرایط عادلانه و با قیمت مناسب از این امکانات استفاده نمایند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها