نماینده عراقی: نیروهای آمریکایی باید از کشور ما خارج شوند

بغداد - ایرنا - نماینده پارلمان عراق تاکید کرد که آمریکا قصد دارد منطقه را درگیر جنگ کند، بنابر این باید نیروهایش را بر اساس مصوبه پارلمان، از عراق خارج نماید.

به گزارش ایرنا، «محمد البلداوی» نماینده ائتلاف «الفتح» در پارلمان عراق تصریح کرد: نیروهای آمریکا و سایر نیروهای بیگانه حتی اگر بنا به درخواست دولت عراق آمده باشند، مصوبه پارلمان به مشروعیت حضور آنها پایان داده است.

پارلمان عراق یکسال پیش با صدور مصوبه‌ای بر لزوم خروج همه نیروهای بیگانه از این کشور تاکید کرد.

البلداوی خاطرنشان کرد: آمریکا قصد دارد که عراق را صحنه درگیری و تسویه حساب کند و همچنین با باقی نگه‌داشتن نیروهای رزمی خود در منطقه، جنگ راه بیاندازد.

وی که امروز (دوشنبه) با پایگاه خبری «بغداد الیوم» گفت وگو می‌کرد، افزود: عراق هرگز به آمریکا اجازه نخواهد داد که خاک کشور ما را عرصه درگیری و جنگ کند و دولت عراق باید مصوبه پارلمان برای اخراج این نیروها از عراق را اجرایی کند.

نیروهای اشغالگر آمریکایی از سال ۲۰۰۳ میلادی در عراق مستقر هستند که بزرگترین پایگاه آنها «عین الاسد» در استان «الانبار» در غرب این کشور است.

آمریکایی‌ها همچنین شماری از نیروهای نظامی و سامانه‌های پدافندی را در سفارت خود در منطقه تحت تدابیر شدید امنیتی سبز در قلب بغداد مستقر کرده‌اند.

دولت آمریکا پیشتر اعلام کرد که تعداد نیروهای خود در عراق را به میزان ۵۰۰ نفر کاهش می‌دهد و درپی آن، ستاد عملیات مشترک عراق اعلام کرد که خروج نخستین گروه نظامیان آمریکایی از این کشور در چارچوب توافق اخیر بین بغداد و واشنگتن آغاز شده است.

ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد «داعش» اخیرا شمار کل نیروهای آمریکایی در خاک عراق را سه هزار نفر اعلام کرد، با این حال، برخی منابع سیاسی و امنیتی این کشور شمار واقعی این نیروها در کشورشان را بیش از رقم اعلام شده دانسته و خواهان شفاف شدن موضوع هستند.

مسئولان و مردم عراق در مناسبت‌های مختلف بر لزوم خروج نیروهای آمریکایی از کشورشان در راستای اجرای مصوبه پارلمان در این زمینه تاکید کرده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =