قطب چهارم صنعت و سرمایه‌گذاری خارجی ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری

اراک - ایرنا - استان مرکزی به لحاظ موقعیت جغرافیایی و تامین ساختارهای مختلف در شهرک‌ها و نواحی صنعتی موفقیت‌های چشمگیری در جذب سرمایه‌گذاری خارجی طی سال‌های اخیر داشته است.

اغلب کشورها برای رونق دهی به اوضاع اقتصادی، ایجاد اشتغال و دستیابی به توسعه اقتصادی پایدار با مشکل کمبود منابع سرمایه گذاری روبرو هستند و کمبود در آمدهای ارزی ناشی از صادرات و انبوه جمعیت مصرف کننده ضرورت توجه به صادرات و سرمایه گذاری خارجی را دو چندان می‌کند.

دستیابی به توسعه پایدار، نیازمند سرمایه گذاری برای بهره جویی از مزیت‌های نسبی اقتصادی است و این درحالی است که با اشباع سرمایه گذاری در کشورهای پیشرفته صنعتی، نرخ بازده سرمایه گذاری در این کشورها رو به نزول می‌رود و سرمایه گذاران همواره در صدد بهره جویی از فرصت‌هایی با بازده بیشتر هستند. 

بنابراین، تسریع در ورود به سرمایه گذاری های خارجی، منافع متقابلی را هم برای کشورهای میزبان و هم سرمایه‌گذاران به دنبال خواهد داشت. 

جذب سالانه ۶۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در بخش های مختلف که شامل ۳۰ میلیارد دلار فاینانس، ۲۰ میلیارد دلار مشارکت اقتصادی و ۱۵ میلیارد دلار سرمایه مستقیم است، در برنامه ششم توسعه کشور هدف گذاری شده است.
سرمایه گذاری خارجی یکی از بندهای مهم سیاست اقتصاد مقاومتی است که در سال ۱۳۹۲ ابلاغ شد و دولت‌های یازدهم و دوازدهم با تهیه و تدوین تسهیلات و قوانین ویژه و تسهیل و سرعت بخشی در صدور مجوزهای لازم ، سعی در اجرای این بند مهم و جذب هر چه بیشتر سرمایه گذاری خارجی داشته است.

استان مرکزی از ابتدای ورود صنعت به کشور در دهه ۱۳۴۰، خاستگاه صنایع بزرگ مادر تخصصی به خصوص در شهرهای اراک و ساوه بوده و این استان به لحاظ تنوع صنایع مختلف و با فعالیت بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ واحد صنعتی به قطب چهارم صنعت کشور معروف است. 

نزدیکی به پایتخت، وجود زیرساخت‌های عظم خدماتی از قبیل، آب، برق، گاز و جاده‌های دسترسی به شهرک‌ها و نواحی صنعتی نیز باعث شده که در سال‌های اخیر شرکت‌های بین‌المللی تمایل بسیاری برای سرمایه‌گذاری در این استان از خود نشان دهند که که این مهم در هفت سال اخیر با سرمایه‌گذاری خارجی در بخش‌های مختلفی متجلی شد. 

جذب ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در سالهای ۹۵ تا ۹۸

استاندار مرکزی با اشاره به حجم سرمایه گذاری‌های خارجی انجام شده در استان طی سال‌های اخیر می‌گوید: در بازه زمانی سالهای ۹۵ تا ۹۸ بیش از ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار طرح سرمایه گذاری خارجی جدید در استان مرکزی به تصویب رسید که بیش از ۲۰۰ درصد افزایش داشته است.

به گفته سید علی آقازاده، سرمایه گذاری خارجی وارد شده به استان مرکزی در شهرستان‌های اراک، ساوه، زرندیه، خمین و آشتیان توزیع شده و بخش عمده آن به ترتیب جذب بخش های انرژی، صنعت، کشاورزی و خدمات شده است.

وی اظهار داشت: با وجود کارشکنی آمریکا در خروج یک طرفه آمریکا از برجام و شرایط دشوار تحریم، در بازه زمانی ۹ ماهه پارسال، ۵ طرح سرمایه گذاری خارجی مصوب جدید به ارزش یک میلیارد و ۵۳۰ میلیون دلار در زمینه های مختلف اقتصادی در استان محقق شد.

استاندار مرکزی با شمردن مزیت های سرمایه‌گذاری خارجی افزود: یکی از راهبردهای مطرح در زمینـه نظـام تـأمین مـالی طـرح‌هـای سـرمایه‌گـذاری، بهـره‌گیـری از سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی است که به انتقـال تکنولوژی، ارتقای سطح فناوری و کیفیت عرضه کالا و خدمات، توسعه مهارت و مدیریت، افـزایش بهـره‌وری، توسعه صادرات، افزایش رشد اقتصادی و بهبود سطح رفاه عمومی جامعه می‌انجامد.

آقازاده تصریح کرد: ثبات اقتصادی، میزان ریسک سرمایه‌گذاری، وجود زیرساخت‌هایی نظیر راه‌ها، بنادر، معافیت‌های مالیاتی و تسهیل در صدور پروانه‌های لازم و اعطای یارانه به مسائل خدماتی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در جذب سرمایه‌گذار خارجی است که با هماهنگی‌های انجام شده در نهادها و دستگاه‌های اجرایی این مسائل مهم به خوبی در استان مرکزی انجام می‌شود.

وی گفت: کلید توسعه استان در بخش‌های مختلف تکیه بر سرمایه‌گذاری هدفمند است و باید این مهم در حوزه تصمیم‌سازی و اجرایی اولویت باشد.

استاندار مرکزی اظهار داشت: استان مرکزی ظرفیت‌های بسیاری برای تحقق جهش تولید دارد و برنامه‌ریزی‌های مناسبی برای بهره‌گیری حداکثری از این ظرفیت‌ها صورت گرفته که در صورت اجرای صحیح برنامه‌ها و مشارکت تمامی دستگاه‌های مسئول، شرایط اقتصادی استان بهبود خواهد یافت.

 

جذب ۵۹ طرح سرمایه‌گذاری خارجی در استان مرکزی

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی در گفت و گو با ایرنا، گفت: این استان با وجود ظرفیت‌های گسترده در بخش‌های مختلف اقتصادی میزبان سرمایه‌گذاران خارجی بوده به طوری که از ابتدای انقلاب تا کنون ۵۹ طرح سرمایه‌گذاری خارجی در این استان جلب شده است. 

«سعید فرخی» افزود: مجوز این طرح‌های سرمایه‌گذاری خارجی از سوی وزارت امور اقتصاد و دارایی صادر شده و میزان سرمایه‌گذاری آنها نیز بیش از سه میلیارد و ۲۹ میلیون دلار بوده است. 

وی ادامه داد: طرح‌های سرمایه‌گذاری خارجی استان مرکزی بیشتر از کشورهای ترکیه، انگلستان، فرانسه، افغانستان، آلمان، هند، اسپانیا، ایتالیا، سوئیس، هلند، اتریش، کره جنوبی، دانمارک، امارات، عربستان، بحرین، چین، ایرلند و ایرانیان مقیم خارج از کشور هستند که فعالیت آن‌ها در حوزه‌های صنعت، ساختمان، کشاورزی و انرژی است. 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی اظهار داشت: در مجموع ۳۱ طرح از مجموع ۵۹ طرح سرمایه‌گذاری خارجی فعال در این استان مربوط به کشورهای آسیایی، ۲۴ طرح از کشورهای اروپایی و چهار طرح دیگر نیز باهمراهی و مشارکت ایرانیان مقیم خارج از کشور است. 

فرخی اضافه کرد: استان مرکزی پس از استان تهران بیش از دیگر استان‌های کشور مورد توجه سرمایه‌گذاران خارجی است که در طول هفت سال فعالیت دولت تدبیر و امید نیز برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی اقدامات قابل توجهی در زمینه تامین زیرساخت‌ها به خصوص در حوزه راه‌های دسترسی مکان‌های صنعتی اقدام شده است. 

جذب ۳۰ طرح سرمایه‌گذاری خارجی در استان مرکزی در  دولت تدبیر و امید  

رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری استان مرکزی نیز  گفت: ۳۰ طرح سرمایه‌گذاری خارجی از مجموع ۵۹ طرح استان در طول فعالیت دولت تدبیر و امید در نقاط مختلف این استان جذب شد که این مهم بیانگر سهم بیش از ۸۵ درصدی مجموع سرمایه‌گذاری خارجی استان از ابتدا تا کنون است.

«حسن میرزاخانی» افزود: استان مرکزی در سال ۹۸ میزبان ۶ سرمایه‌گذاری خارجی مصوب جدید با حجم یک میلیارد و ۵۵۰ میلیون دلار در زمینه‌های مختلف اقتصادی بوده که تاکنون تصویب این حجم سرمایه‌گذاری خارجی برای این استان در یک سال بی‌سابقه است. 

رئیس مرکز خددمات سرمایه گذاری استان مرکزی تصریح کرد: مجموع سرمایه مصوب ۳۰ طرح سرمایه گذاری خارجی در دولت یازدهم و دوازدهم حدود ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار است

وی ادامه داد: در سال جاری نیز ۲ طرح سرمایه‌گذاری خارجی جدید در زمینه‌های تولید محصولات آرایشی و بهداشتی و تولید انواع داروهای انسانی از کشورهای عراق و افغانستان پس از بررسی و پیگیری‌های مستمر مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان، مجوز سرمایه‌گذاری این شرکت‌ها از سوی وزارت امور اقتصاد و دارایی صادر و اکنون فعال هستند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان مرکزی اظهار داشت: سال ۱۳۹۲ سه طرح سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه صنعت به ارزش ۸۲ میلیون دلار در اراک، ساوه و دلیجان، سال ۹۳ یک طرح در زرندیه و ۲ طرح در محلات در حوزه صنعت به ارزش ۱۹ میلیون دلار، سال ۹۴ یک طرح در حوزه صنعت در اراک به ارزش یک و نیم میلیون دلار، سال ۹۵ چهار طرح در حوزه‌های صنعت و انرژی در شهرستان های اراک، ساوه و ۲ طرح در زرندیه به ارزش ۲۶۸ میلیون دلار به بهره‌برداری رسید. 

میرزاخانی بیان کرد: در سال ۱۳۹۶ نیز ۲ طرح در اراک، چهار طرح در ساوه و در شهرستان‌های محلات، خمین و دلیجان هر کدام یک طرح به مجموع ۶۵۸ میلیون دلار محقق شد.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۷ نیز ۲ طرح در حوزه‌های صنعت و انرژی در خمین و ساوه به ارزش ۱۸ میلیون دلار، پاررسال نیز ۶ طرح در حوزه‌های صنعت، انرژی و گردشگری در اراک، ساوه(۲طرح)، خمین، آشتیان و دلیجان به ارزش یک‌هزار و ۵۵۰ میلیون دلار و در سال جاری نیز ۲ طرح در حوزه صنعت در ساوه و زاویه به ارزش ۵۰۰ هزار دلار مجوز فعالیت دریافت کردند. 

فعالیت مرکز شبانه روزی فوریت‌های سرمایه‌گذاری استان مرکزی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی نیز گفت: مرکز شبانه‌روزی فوریت‌های بررسی مشکلات واحدهای تولیدی و سرمایه‌گذاری استان مرکزی نیز فعال شده و امور مربوط هر نوع سرمایه‌گذاری به خصوص در حوزه خارجی به صورت شبانه روزی و حتی بدون حضور افراد در منطقه پیگیری می‌شود.

«سعید جعفری کرهرودی» افزود: در مرکز فوریت خدمات سرمایه‌گذاری، نمایندگان تمام دستگاه‏‎های مرتبط از قبیل معاونت‌های مختلف سازمان صمت، جهادکشاورزی، امور مالیاتی، تامین اجتماعی و بانک‌ها با هدف حل مشکلات تولید و طرح‏‎های سرمایه‎گذاری با اختیار تام حضور دارند.

وی ادامه داد: مرکز شبانه روزی رسیدگی و رفع مشکلات تولید و سرمایه‌گذاری در سال جهش تولید برای کاهش التهاب در حوزه های صنعتی و سرمایه‌گذاری ایجاد شده و کارآفرینان استان می‌توانند به طور شبانه روزی مشکلات پیش روی واحدهای تولیدی و صنعتی خود را به این مرکز اعلام کنند و دستگاه‌های مرتبط نیز موظف هستند تا در کمترین زمان ممکن مشکلات را بررسی و نسبت به رفع آن اقدام کنند

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی اظهار داشت: تجارت خارجی این استان در سال ۱۳۹۹ با وجود اعمال تحریم‌های ناجوانمردانه نسبت به سال ۱۳۹۲، ۲۷ و نیم درصد رشد داشته و در حوزه صادرات نیز در سال۹۲ کالاهای این استان به کمتر از ۵۰ کشور صادر می‌شد اما اکنون بیش از ۸۵ کشور دنیا میزبان کالاهای صادراتی این استان هستند. 

جعفری کرهرودی، تشکیل ۱۶۰ نشست کمیته پایش تجارت خارجی به ۷۲۵ مصوبه و ۸۱ درصد تحقق مصوبات، برگزاری ۵۰ نشست کارگروه توسعه صادرات با ۴۰۵ مصوبه و ۹۰ درصد تحقق، تدوین سند توسعه صادرات استان ، اعزام و پذیرش هیات های تجاری از دیگر فعالیت‌های استان مرکزی در خصوص توسعه تجارت در زمان فعالیت دولت تدبیر و امید است. 

با توجه به اینکه سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی می‌تواند نقش زیادی در توسعه اقتصادی کشورها داشته باشد، در کشورهای مختلف دنیا رقابت زیادی برای جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی وجود دارد و کشورهای در حال توسعه به این علت به دنبال جذب سرمایه‌گذاری خارجی هستند تا به این ترتیب فعالیت‌های توسعه‌ای خود را سرعت بخشند. 

 معیارهای اقتصادی نقش اساسی را در جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی ایفا می‌کنند و در کنار اعطای امتیازات و مشوق‌های اقتصادی به سرمایه‌گذاران ایجاد بسترهای مطمئن قانونی و اقتصادی می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در جذب این نوع سرمایه‌گذاری داشته باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها